הרב מאיר כהנא
הרב מאיר כהנאצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מועמד הציונות הדתית לתפקיד הרב הראשי האשכנזי, הרב מאיר כהנא, מגיב ל'חוק הרבנים' שמקדמות מפלגות הציונות הדתית וש"ס.

"לא אחווה דעה בנוגע לחוק ספציפי זה או אחר, כן אומַר משהו עקרוני בנוגע לבחירת רבני ערים וקהילות: ברור לי שצריך לתת מקום נכבד לבני העיר בבחירת הרב שלהם. אני איש של שטח, ומאמין שהרב חייב להיות מחובר לקהילתו. המפתח הוא באיזון, כי רב עיר הוא גם חבר בקהילת רבני ישראל, ואי אפשר לנתק את הבחירה שלו מהמבט הכלל-רבני. בין הרבנים יש קשר, אחריות והדדיות, וזה צריך לקבל ביטוי בהרכב הגוף הבוחר", אמר הרב כהנא בראיון לעיתון 'מקור ראשון'.

בנוגע לאמון הציבור במוסד הרבנות אמר הרב כהנא כי "ישראלים רבים חשים ריחוק כלפי מוסד הרבנות, וזה מצער אותי מאוד. אנחנו צריכים לקבל אחריות על המצב הזה ולשאול את עצמנו איפה טעינו במנהיגות שלנו".

לדבריו, "הרבנות, כנושאת דגל התורה והמצוות, צריכה להיות קטר מוביל בשיח הערכי, בדילמות שמעסיקות את עם ישראל. משהו קרה לנו, התרחקנו מהציר המקורי, והתפקיד שלנו הוא לחזור לשם. כל יהודי יוכל להיות שותף בשיח הזה, ולא משנה מהן האמונות שלו ולאיזה מגזר הוא שייך. זה מתחיל בנוכחות. כשמתעורר שיח ציבורי חשוב, הרבנות או נציגיה צריכים להשתתף בו. הרבנים צריכים להביא לשיח את דבר ה', את המבט האמוני, ולהיות שותפים בתהליכים המתרחשים באומה. הרבנות צריכה לרכוש מחדש את האמון הציבורי, וזה מתחיל בתחושת הקרבה הפשוטה בין הרבנים לציבור".

הוא התייחס גם לנושא הגיור בישראל ולשינויים הדרושים בו. "השקפתי ההלכתית היא שגיור ייתכן רק עם קבלת תורה ומצוות, ושגיור קטנים דורש שההורים ישמרו מצוות. הבעיה החברתית קשה וממשית. הפתרון הוא ביטול סעיף הנכד שהוא פרצה פתוחה בסכר, העלאת רמת הידע של בוגרי החינוך הממלכתי ביהדות, וליווי הרבה יותר צמוד למתגיירים. אלה אחים יקרים שמשרתים איתנו בצבא, והבעיה כואבת לי מאוד. אם החברה הישראלית תעשה צעדים ממשיים לתיקון המצב, הרבנות תוכל להתגייס מצידה ולתת מענה למצוקה החברתית שנוצרה".