הנשיא ג'ו ביידן
הנשיא ג'ו ביידןצילום: אדם שולץ, דוברות הבית הלבן

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן פרסם הלילה (שני) ברכה מיוחדת לעם היהודי לרגל חג הפסח בה גינה את הגל האנטי-ישראלי בקמפוסים בארה"ב והתייחס למצב במדינת ישראל.

"הערב יחגגו יהודים ברחבי העולם את חג הפסח ויספרו את הסיפור המופלא של יציאת מצרים - על המסע לחירות אחרי מאות שנות שיעבוד. החג הזה מזכיר לנו אמת עמוקה ואיתנה: שגם מול הרדיפות, אם ניאחז באמונה, נחזיק מעמד ונתגבר על כל מכשול", כתב ביידן בברכתו לחג הפסח.

הוא התייחס גם לפן המיוחד של החג בשנה הנוכחית. "בזמן שהיהודים מציינים את חג הפסח הם קוראים בהגדה כיצד בכל דור דור היה מי שביקש להשמידם. השנה, המלים הללו נושאות בחובן כאב עמוק מאוד בעקבות הרוע הבלתי יתואר של חמאס ב-7 באוקטובר - היום שהפך לקטלני ביותר עבור העם היהודי מאז השואה. יותר מ-1,200 בני אדם נטבחו באכזריות. נשים ונערות ספגו אלימות מינית מחרידה. יותר מ-250 חפים מפשע נחטפו - כולל אזרחים אמריקאים. לעולם לא נוכל לשכוח את הזוועות הנתעבות שביצע חמאס".

"יהודים ברחבי העולם עדיין מתמודדים עם הטראומה של אותו יום ועם תוצאותיו הקשות", הוסיף הנשיא האמריקאי. "חג הפסח הזה יהיה קשה במיוחד למשפחות החטופים המנסות לשמור על רוח החג שכולה סביב נושא החופש - בעוד יקיריהן נמצאים בשבי".

"ליבנו עם כל הקורבנות, הניצולים, המשפחות והחברים שיקיריהם נהרגו, נלקחו בשבי, נפצעו או נעקרו מבתיהם", הדגיש.

ביידן ציין כי ארה"ב תמשיך בתמיכתה ובמחויבותה לעם ישראל ולמדינת ישראל. "המחויבות שלי לביטחונו של העם היהודי, לביטחון ישראל ולזכותה להתקיים כמדינה יהודית עצמאית אינה ניתנת לערעור. הממשל שלי עובד מסביב לשעון למען שחרור החטופים ולא ננוח עד שהם ישובו הביתה. במקביל, אנו פועלים להשגת הפסקת אש מיידית וממושכת בעזה כחלק מעסקה לשחרור החטופים שתאפשר גם סיוע הומניטרי נחוץ לאזרחי עזה".

"נמשיך לפעול למען פתרון שתי המדינות המספק ביטחון, שגשוג ושלום מתמשך לישראלים ולפלסטינים. אנחנו מובילים מאמצים בינלאומיים להבטיח שישראל תוכל להגן על עצמה מפני איראן ונציגיה, כולל בהכוונת הצבא האמריקני לסייע בהגנה על ישראל מפני התקפות חסרות תקדים, כמו אלה שביצעה איראן בסוף השבוע שעבר", הוסיף.

הנשיא האמריקאי תקף בחריפות את האנטישמיות והאנטי-ישראליות שהתגברה בעיקר באוניברסיטאות ברחבי ארה"ב. "הסיפור העתיק של הרדיפה נגד יהודים בהגדה - גם מזכיר לנו שעלינו להתבטא נגד הגל המדאיג של האנטישמיות - בבתי הספר שלנו, בקהילות שלנו וברשת. שתיקה מול אלה - היא שותפות. גם בימים האחרונים ראינו הטרדות וקריאות לאלימות נגד יהודים. האנטישמיות הבוטה הזו ראויה לגינוי ומסוכנת - ואין לה מקום בקמפוסים של אוניברסיטאות ומכללות - או בכל מקום אחר בארצנו. הממשל שלי ימשיך להתבטא וליישם את האסטרטגיה הלאומית הראשונה אי פעם למלחמה באנטישמיות, ולהעמיד את מלוא הכוח של הממשלה מאחורי ההגנה על הקהילה היהודית".

"השנה, נזכור את הלקח העיקרי של פסח, שאפילו בזמנים האפלים ביותר, ההבטחה של האל להגן עלינו תיתן לנו כוח למצוא תקווה, חוסן וגאולה", סיכם ביידן.