ברוקלין, ניו יורק
ברוקלין, ניו יורקצילום: ISTOCK

ממחקר חדש שערכה הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA) עולה כי בניו יורק רבתי חיים קרוב ל-1.4 מיליון יהודים.

המחקר מכסה את חמשת מחוזות העיר ניו יורק (מנהטן, ברוקלין, קווינס, ברונקס וסטטן איילנד), ובנוסף את מחוז ווסצ'סטר ולונג איילנד, ובחן בין היתר, את הנתונים הדמוגרפיים, זיקה ליהדות ומצב סוציו-אקונומי. המחקר נערך באביב 2023 בקרב 6,000 נשאלים מייצגים.

הממצאים העיקריים שעולים מן המחקר בתחום הכלכלי הם שכ-20% מבתי האב היהודים בניו יורק מתחת לקו העוני או קרובים אליו, ושלמעלה משליש מהילדים היהודים בניו יורק חיים מתחת לקו העוני או קרובים אליו.

כאשר בוחנים זאת לפי חלוקה למחוזות, מתברר כי העוני מרוכז בעיקר בברוקלין, ברונקס וסטטן איילנד. בנוסף, מתוך כ-13,000 שורדי שואה, מרביתם גרים בברוקלין.

בפן הדתי, רק 19% מיהודי ניו-יורק מגדירים את עצמם אורתודוקסים. עוד כ-20% הם רפורמים, 15% קונסרבטיבים ו-46% לא מזוהים עם אף זרם או עם זרמים אחרים. כ-37% מהזוגות היהודים הנשואים בניו יורק הם זוגות מעורבים.

"מחקר הקהילה היהודית של ניו יורק לשנת 2023 מציג צילום מצב מקיף של הקהילה שלנו", מסר אריק גולדשטיין, מנכ"ל הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA). "במיוחד ברגע מאתגר זה, התובנות שעולות ממנו יסייעו לנו בבואנו להחליט על הפניית המימון על מנת שנוכל להגיע לאנשים הנכונים תוך שאנו מבטיחים את חוזקה של הקהילה היהודית שלנו ושל המוסדות המשרתים אותה".