אילן כהן עם חבריו לישיבה
אילן כהן עם חבריו לישיבהצילום: ישיבת הר ברכה

סמל אילן כהן שנפל באסון הקשה בצפון רצועת עזה אמש (רביעי) הוא חייל בודד, בן 20, שעלה מארגנטינה כדי לשרת בצה"ל.

אילן הגיע ארצה בחודש דצמבר, למד תחילה בישיבת חב"ד במגדל העמק, משם עבר לישיבת ההסדר הר ברכה והתגייס לחטיבת צנחנים.

במהלך הלילה התבשרו בני המשפחה על נפילתו על ידי השגריר הישראלי בארגנטינה אייל סלע והקונסול יהודה גולן. המשפחה משתייכת לקהילת 'אור מזרח' וקהילת 'מגילת אחדות ישראל' בבואנוס איירס. ההורים, דוד ואדריאנה, עושים את דרכם לישראל.

הר"מ בישיבה, הרב בראל שבח, ספד: "אילן היה נעים הליכות. התפלאתי כמה מהר הוא השתלב בישיבה בכל הבחינות. גם מבחינה חברתית וגם מבחינה לימודית, הוא לא נתן לשום דבר לעצור אותו. גם אם היה לו מעט קשה עם השפה שהוא לא מספיק הכיר וידע, הוא המשיך והשתלב בכל התחומים, רכש חברים קרובים ולמד במרץ".

הרב הוסיף: "הוא היה ציוני בכל נשמתו. אילן עלה לארץ מציונות יוקדת בליבו, התעקש על חיים תורניים ולימוד רציני והרגיש בישיבה כבית הערכי שלו. הייתה לו מסירות נפש אמיתית, הן כשעלה לבדו ארצה ותיכנן לעשות עלייה בהמשך, הן כשבא ללמוד בישיבה בהר ברכה למרות הסיכון הביטחוני בשטח, ולבסוף כשהתגייס ליחידה קרבית בצה"ל ויצא למלחמה ללא מורא ופחד".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן ספד: "בשורה קשה מאוד הבוקר. גיבור היה בחייו, אדם אמיץ שעזב את מולדתו, משפחתו, חבריו וסביבתו ועלה מארגנטינה למולדת האמיתית שהיא ארץ ישראל, ולא סתם לארץ ישראל אלא עלה להר ברכה, כחלוץ בהתיישבות היהודית בלב השומרון".

דגן הוסיף: "עלה כדי ללמוד כאן תורה ולהתחזק בבניין הארץ, ומתוך כך הוא יצא לשליחות ביטחונית ולחם בגבורה עד רגעיו האחרונים. הכל כדי להגן על ביטחון ישראל, שכלל לא גדל בה, וזה רק בגלל שהוא יהודי. אילן היקר, אחינו אתה, נזכור אותך תמיד. גיבור היית בחייך ובמותך".

חברו איתן גולדשמידט ספד לו: "נורא, בחור מדהים וערכי, איך הוא השקיע בשביל לעלות לארץ, להשתפר בעברית, ללמוד בישיבה ולשרת בצה"ל, ברוך דיין האמת, ה' יקום דמו, איזו אבידה".

אילן כהן עם חבריו לישיבה
אילן כהן עם חבריו לישיבהצילום: ישיבת הר ברכה

חברו מהישיבה יהודה פישר הוסיף: "בחור מתוק מתוק, ציוני ומלא באהבה, נהרג על קידוש ה' והגנה על העם והארץ במלחמת עזה. עדין נפש, טוב לב, מלא אהבה וציוני ועכשיו גם קדוש עליון שאנחנו חייבים לו הכל ובזכותו אנחנו כאן".

חבריו בישיבה הוסיפו: "איזו בשורה נוראית, אילן, עולה מחול שהגיע לישיבה לתקופה קצרה והחליט להתגייס לבד כדי להגיע למקום שהוא הכי רצה. איזה אדם, איזו גבורה". חבר אחר ספד לו: "לא נתפס לא נתפס! היה תמיד עם חיוך מרוח על כל השפתיים, כל כך שמח שהוא עלה לכאן לארץ! ראוי להערצה".

הרב אליהו המרה, רב קהילת 'אמיה' - ארגון הגג של הקהילה היהודית בארגנטינה, ספד: "קיבלנו בצער רב את הבשורה המזעזעת על נפילתו של אילן כהן חייל בודד מארגנטינה, שנהרג בלחימה בעזה. אנו מלווים את משפחתו בשעה קשה זו, ושולחים תנחומים להוריו דוד ואדריאנה".

מימין: בצלאל שעשוע, אילן כהן, דניאל חמו, גילעד בוים, רועי בית יעקב צילום: באדיבות המשפחות
מימין: בצלאל שעשוע, אילן כהן, דניאל חמו, גילעד בוים, רועי בית יעקב צילום: באדיבות המשפחות

באסון הקשה נפלו בנוסף: סרן רועי בית יעקב, בן 22, מהישוב עלי; סמ"ר גילעד אריה בוים, בן 22, מקרני שומרון; סמל דניאל חמו, בן 20, מטבריה וסמ"ר בצלאל דוד שעשוע, בן 21, מתל אביב.

באירוע נפצעו עוד שמונה לוחמים, בהם שלושה שמצבם מוגדר קשה. היתר פונו לבתי החולים במצב בינוני וקל. מספר חללי צה"ל מאז תחילת המלחמה עלה ל-626 חללים.

אתמול בבוקר, לוחמים מגדוד 202 נכנסו לתפוס ציר במחנה הפליטים, כשהם מלווים בצמד טנקים מגדוד 82 מחטיבה 7. הלוחמים התמקמו במבנה סמוך לטנקים ובו גם הוקם חפ"ק הסמג"ד. הטנקים אבטחו את הציר, היו עם מדפים סגורים, ובשלב מסויים גם דברו בקשר עם סגן מפקד הפלוגה שעבר לידם.

אתמול בערב לקראת שעה 19:00 הטנקים זיהו קנה שבצבץ מחלון המבנה, הטנקים ירו שני פגזים לעבר המבנה שבו שהו לוחמי הצנחנים בקומה הראשונה. 5 לוחמים נהרגו: מ"פ וארבעה לוחמים- מפלוגת ח"ץ - פלוגת החרדים בצנחנים. בנוסף 8 לוחמים נפצעו, בהם 3 במצב קשה.

בצה"ל מתחקרים את האירוע שמוגדר ירי דו- צדדי ובין היתר בודקים אם הטנקיסטים חרגו מגבולות גזרה, אם היה זיהוי שגוי, ואם מתח מבצעי גבוה מידי הוביל לירי פזיז של פגזים.