חיים רמון
חיים רמון צילום: אורי לנץ, פלאש 90

שר המשפטים לשעבר חיים רמון משוכנע שהדרך להפלת הממשלה עוברת בעסקת טיעון עם בנימין נתניהו, ומציע לנתניהו לפרוש מהחיים הפוליטיים כדי לסדוק את יציבות הממשלה.

בראיון לרדיו גלי ישראל התייחס רמון על פיצוץ המגעים לעסקת טיעון: "אני מבין את הדברים כפשוטם. המשא ומתן הנוכחי על עסקת טיעון נכשל. כל אחד חוזר לעמדתו המקורית. אני מניח שמנדלבליט יגיד שהוא מעולם לא ויתר על השוחד ותיק 2000 ונתניהו יגיד שהוא מעולם לא הסכים לקלון".

לדברי רמון, נפתלי בנט ויאיר לפיד נשמו לרווחה: "אנחת הרווחה של בנט ויאיר לפיד נשמעה בכל רחבי השרון ותל אביב. כל זמן שבנימין נתניהו משחק במגרש הפוליטי, זה אחד הדברים שהכי מחזקים את הממשלה, זה הדבק של הממשלה, נתניהו מחזק אותה בעצם נוכחותו.

"העובדה שהידיעות על הסתלקותו הפוליטית לתקופה מסוימת לפחות התבדו זה מחזק את הממשלה. יכולנו לראות מה היה קורה כאשר הידיעות על הסתלקותו מהחיים הפוליטיים היו בשיאם, ראינו סדקים בממשלה".

רמון תומך בעסקת טיעון לנתניהו, גם כזו שכוללת עבודות שירות. "עסקת טיעון מהסוג שהוצע לנתניהו, אני אם הייתי מייעץ לו הייתי אומר לו לך על זה גם אם זה כרוך במאסר של חצי שנה שיומר בעבודות שירות".

"טוב יעשה נתניהו אם יודיע על פרישה מראשות הליכוד, הדבר הזה יערער את הממשלה בלי קשר לעסקת טיעון או אי עסקת טיעון, זה מה שנכון לו לעשות פוליטית, לקחת פסק זמן, לאפשר למישהו אחר מהליכוד להיות מועמד לראשות ממשלה ואני משוכנע שתוך 3 חודשים ממשלת בנט-לפיד תעבור מהעולם", הוסיף השר לשעבר רמון.

בנימין נתניהו: מחדל, בנט ולפיד לא עושים כלום דוברות

יו"ר האופוזיציה נתניהו תקף אתמול בחריפות את התנהלות הממשלה מול גל האומיקרון בהצהרה לתקשורת שמסר מחוץ למלון Vert בירושלים.

"ביקרתי כעת בבית החולים הדסה, דיברתי עם שורה של מומחים. המסקנה ברורה: ממשלת בנט-לפיד הרימה ידיים, היא פשוט מפקירה את חייהם של אזרחי ישראל. הממשלה שלנו הביאה את ישראל למקום הראשון בעולם ביציאה מהקורונה, הממשלה שלהם הביאה את ישראל למקום הראשון בעולם בנדבקים בקורונה. לזה הם עוד קוראים 'ממשלת הריפוי'", פתח נתניהו.

לדבריו, "לצערי המצב רק מחמיר. הממשלה איבדה שליטה בארבעה מחדלים ענקיים: חולים קשים, אשפוזים, ילדים, ופרנסה".

הוא מנה ארבע בעיות לדעתו בהתנהלות של הממשלה. "קודם כל, מחדל החולים הקשים - מספר החולים הקשים היום הוא מעל 850. תבינו - כשיש למעלה מ-800 חולים קשים בקורונה, זה פוגע בטיפול הרפואי לחולים אחרים. לכן טיפולים נדחים, ניתוחים נדחים, ואנשים מתים בלי סיבה. רק השבוע נפטרו 126 ישראלים, חלקם ממוות מיותר, רק בגלל שבנט לא עושה כלום".

"המחדל השני, מחדל האישפוזים - אתמול נשבר שיא העומס על בתי החולים מאז תחילת המגיפה. מספר מאושפזי הקורונה הגיע לשיא של כל הזמנים. יש גם לחץ אדיר על הצוותים הרפואיים שעובדים בחסר כי רבים מהרופאים והאחיות נמצאים בבידוד. אני מאוד מקווה שלא נגיע לקריסה, אבל כבר עכשיו אנחנו במצב מסוכן מאוד", הוסיף.

"המחדל השלישי - ילדי ישראל. למרות העדויות מארה"ב על מחלות ותסמינים קשים שפוגעים בילדים שחלו באומיקרון, הממשלה החליטה שבעוד יומיים נעבור להדבקה המונית של כל ילדי ישראל. בלי בידודים, בלי אכיפה, בלי בדיקות מסודרות - כולם יידבקו. ואחרי שהילדים ידבקו, וחלקם לצערנו יזדקקו לאשפוז ויסבלו מתופעות לוואי למשך שנים, הילדים ידביקו את צוותי ההוראה, ואחר כך יחזרו הביתה וימשיכו להדביק את אבא ואמא, את סבא וסבתא. זאת סכנה אמיתית. הממשלה הכושלת הזאת צועדת לשם בעיניים פקוחות ובאפס החלטות", אמר נתניהו.

"המחדל הרביעי - פרנסה. הממשלה שלנו נתנה פיצוים לאזרחים, לעסקים, לעצמאים, ובזכותם יצאנו מהקורונה עם אחת הכלכלות החזקות בעולם. בניגוד אלינו, הממשלה של בנט ולפיד אומרת: "אין סגר אז לא צריך פיצויים". אבל כולם יודעים את האמת. יש סגר. אין בית שאין בו לפחות מאומת אחד. אנשים נפגעים, עסקים קורסים, עצמאים מתרסקים - והממשלה לא נותנת פיצוי כלכלי, לא נותנת סיוע כספי, לא עושה כלום".

"בממשלה שלנו, כל העולם הגיע ללמוד מאיתנו מה לעשות מול הקורונה, עכשיו כל העולם מסתכל על בנט ולפיד ולומד מה לא לעשות. בנט ולפיד פשוט הפקירו את אזרחי ישראל לגורלם. ולכן אני מבקש מהציבור - גלו אחריות. שמרו על הילדים שלנו, על סבא וסבתא, על הקרובים לכם. תקפידו על מסיכות, על הגיינה וריחוק חברתי. מי שלא התחסן - שיתחסן. בשביל זה הבאנו את החיסונים, שהם הדבר היחיד הטוב שקרה פה. הימנעו מהתקהלויות ואירועים מיותרים", האשים נתניהו. "שימרו על עצמכם, כי הממשלה הזאת לא שומרת עליכם".