השלג מתקרב: מרכז החיזוי "מטאו- טק" מפרסם תחזית עדכנית למערכת "אלפיס" הקרה והסוערת שנמצאת בדרכה אלינו.

הערב והלילה יהיה גשום וסוער, מצפון הארץ ועד לנגב, קיים חשש לשיטפונות והצפות במקומות המועדים, שלג ירד בכל הרי ישראל מעל 600 מטר, כולל ירושלים ותתכן היערמות משמעותית‏ ,ייתכן שלג קל גם בהר הנגב.

מחר בשעות הבוקר יהיה גשום וסוער מהצפון ועד לנגב, בהרים מושלג. במהלך הבוקר השלג השלג בהרים יתחלף בגשם, למעט בחרמון, בצפון הגולן ובהר מירון. קיים חשש להצפות ולשיטפונות בנחלים.

ביום שישי ירדו גשמים מידי פעם מצפון הארץ ועד לצפון הנגב, ועדיין קיים חשש לשיטפונות ולהצפות במוקמות המועדים, בחרמון ירד שלג ויתכן גם בצפון הגולן. בשבת יהיה מעונן חלקית ועדיין ירד גשם מקומי קל בצפון הארץ ובמרכזה, יהיה קר מהרגיל.

הלימודים בירושלים הסתיימו היום (רביעי) בשעה 15:00 בכל מערכת החינוך וגם עובדי העירייה יסיימו את עבודתם בשעה זו. בעירייה ממליצים כי מי שלא צריך להיות בחוץ שיישאר קרוב לביתו משעות אחר הצהריים.

ראש עיריית ירושלים משה ליאון אמר לערוץ 7 כי "כל הסימנים מראים שירושלים תהיה לבנה ואנחנו עושים הכל שנעבור את האירוע בשלום. העירייה ערוכה במלוא הכוח גם לפנות את השלג מהדרכים ולצורך כך גייסנו 210 מפלסות שיפעלו מיד עם רדת השלג הראשון ובמקביל אנחנו דואגים לתושבים הנזקקים ולדרי הרחוב".

הוא הוסיף כי "ההנחיות לתושבי ירושלים הן לא לנסוע בזמן שיורד שלג. אנחנו לא יודעים לנהוג בשלג, זה מסוכן מאוד. אנחנו אמנם עושים הכל כדי לפנות את השלג מהדרכים, אבל עדיף שלא לנסוע בדרכים".

ליאון ציין כי בערב תתקבל החלטה לגבי הלימודים מחר והוסיף, "השלג מרגש אותי כל פעם מחדש ואני מאחל לכולנו - חג שלג שמח".

גם במועצה האזורית שומרון נערכים לשלג שיירד במקומות הגבוהים, ביישובי גב ההר, יצהר והר ברכה וכן במגדלים. ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הנחה להיערך למתן מענה ביישובים לאירועי חירום ולתקלות חשמל.

דגן: "אנחנו נערכים למערכת חורפית קשה ולשלג בהרים הגבוהים, בגב ההר ומגדלים. אנחנו נמצאים בקשר עם הנהגות הישובים ועם כלל המערכות בהם נתיבי ישראל, חברת חשמל וכוחות הביטחון, צר לי שלמרות כל הדיבורים גם בחורף הזה ההתיישבות הצעירה עם אלפים רבים של תושבים בהם תינוקות וילדים יהיו ללא חשמל סדיר וללא חימום".

"אנחנו נערכים לעזור ולהקל גם על ההתיישבות הצעירה בחורף, אנחנו נערכים לעבור את הסופה בצורה בטוחה בטיחותית וכמובן לאחר הסופה אנחנו נערכים לארח את עשרות אלפי המטיילים כמו בכל שנה שיבואו להנות מהשלג בנופים עוצרי הנשימה של השומרון, חצי שעה מתל אביב", סיכם דגן.

גם במועצה האזורית גוש עציון נערכים לשלג. חברת החשמל הציבה גנרטור בדרום מזרח הגוש. חברת נתיבי ישראל תציב כלי פינוי שלג במקומות המועדים על מנת לפתוח את הצירים שעשויים להיחסם בשלג.

תלמידי מערכת החינוך בגוש קיבלו הודעה על קיצור יום הלימודים היום, והוא יסתיים בשעה 13:15. הודעה בנוגע לקיום לימודים ביום חמישי תצא מאוחר יותר בהתאם להערכות ולהתקדמות הסופה. במועצה ממליצים לנהגים להקדים את הנסיעה על הצירים לשעות הצהריים על מנת להימנע מצירים חסומים ומצבים מסוכנים.

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן אמר בישיבת ההכנה לשלג: "ירידת שלג בגוש עציון זהו אירוע מיוחד במועצה. אנו נערכים היטב לסופת אלפיס, בכדי שתושבי הגוש והמבקרים הרבים שיבואו לראות את המראה עוצר הנשימה של הרי גוש עציון מכוסים לבן, יוכלו לנוע בבטחה. אנו רואים בכך חשיבות רבה ונמלא את המשימות הנדרשות בכל הרצינות. הציבור מוזמן לבוא עם ילדיהם אלינו, לשחק בשלג וליהנות מחבל הארץ היפה הזה".

במועצה האזורית בנימין מצפים להגעת אלפי מבקרים במהלך יום חמישי שיבקשו להגיע ליישובים המושלגים. במועצה נערכים לא רק לאתגרי השלג הרגילים אלא גם לתיירות שלג. אגף התיירות מחלק 100 מזחלות שלג ביישובים הגבוהים ומזמין את כל עם ישראל להגיע לאחר ירידת השלגים כדי ליהנות ולגלוש מעל גבי השכבה הלבנה העבה הצפויה באזור.

היישובים בהם צפוי לרדת השלג בבנימין ולהיערם בצורה משמעותית הם: פסגות, עפרה, כוכב יעקב, תל ציון, יישובי גוש שילה, עלי, גבעת אסף, עטרת, חרשה, מעלה לבונה וגבעון החדשה.

גם ביישובי בנימין בגובה 600 מטר כמו אדם ויישובי גוש דולב טלמונים יש סבירת מסויימת להיערמות קלה של שלג. גופי המועצה ערוכים למתן מענה ביישובים הכולל טיפול מיידי באירועי חירום, בתקלות חשמל ולשירות לתושב.

ראש המועצה ישראל גנץ: "אנחנו ערוכים למערכת החורפית כדי לתת מענה לכל תושב שיצטרך אותנו. אנחנו למודים ארועי שלג וכוח האדם במועצה יודע להתמודד איתם בצורה טובה בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה, צה"ל, חברת נתיבי ישראל ושאר הגורמים. אנחנו מזמינים את כל עם ישראל לבלות ולגלוש כאן אחרי ירידת השלג. אנחנו מצפים לאלפים שיגיעו ביום חמישי ליישובי בנימין המושלגים מאזור ירושלים והמרכז. נקבל אותם בשמחה רבה".

עם סיום ההיערכות לסופה, גם במועצה האזורית הר חברון מחכים לשלג שאמור להגיע להר בשעות הצהרים. לבקשת המועצה העלתה חברת חשמל גנרטורים למקומות בהם יש צפי לבעיה בחשמל.

כלי ציוד הנדסי של נתיבי ישראל, הצבא והמועצה הכוללים משאיות, טרקטורים, מלח ומפלסות שלג מחכים לשעת האמת שבה השלג יערם ברחבי המועצה האזורית הר חברון.

על פי מודלים מעודכנים המערכה הקרובה צפויה להיות משמעותית בהרים בגובה של מעל 700 מטר והשלג אף עשוי להיערם לסביבות 20 סנטימטרים ואולי אף יותר. המועצה קיימה היערכות נוספת בנוכחות ראש המועצה, מנכ"לית המועצה ומנהלי המחלקות הייעודיות יחד עם הנהגות הישובים ועדכנה אותם בפרטי ההכנות לקראת המערכת החורפית.

במועצה ערוכים ומוכנים ועומדים בקשר עם כל הגורמים בישובים ומחוצה להם ועם גורמי הביטחון והרפואה.
בשעות האחרונות פיזרו גנרטורים גדולים למקומות המועדים לבעיות חשמל וישנם עוד מספר גנרטורים שיגיעו במקרים של תקלות חשמל ארוכות מעבר ל-10 שעות. בהערכת המצב הוחלט כי הלימודים היום במוסדות הלימוד במועצה יסתיימו בשעה 14:00.

יוחאי דמרי, ראש המועצה האזורית הר חברון: "נערכנו מבעוד מועד לימים הקרים של שלג ברחבי המועצה. מבקש מכולם לחזור הביתה עד שעות הצהריים המוקדמות על מנת שאנשים לא יתקעו. אנחנו בתקוה שכולם יעברו את הקור והשלג בבטחה ובשמחה".