השלג כבר בירושלים: שלג ירד (רביעי) בבירה כמו גם בכמה מיישובי גוש עציון ובנימין ונערם על הקרקע. גם בהר ברכה שבשומרון ירד שלג כבד.

בעקבות הצטברות שלג וקרח על הכבישים, נסגר כביש 1 ירושלים-ת"א בין צומת הכניסה לעיר ירושלים (סחרוב) ועד מחלף שער הגיא בשני הכיוונים. כמו כן נסגרה מנהרת הארזים ביציאה מירושלים. בנוסף, נסגר כביש 443 מהיציאה מהעיר ירושלים ועד למודיעין בשני הכיוונים.

ציר עין יעל להר גילה וכביש המנהרות מצומת הרוזמרין ועד גוש עציון חסומים לתנועה בשני הכיוונים.

בהתאם לבקשת משרד התחבורה. רכבת ישראל תפעיל רכבות מיוחדות בין ירושלים לתל אביב, בשיטת מלא וסע לאורך כל הלילה.

הרכבות ישרתו את הנוסעים והנוסעות הנדרשים להגיע לירושלים או לצאת ממנה לכיוון המרכז.

מחר השירות הבין-עירוני מרחבי הארץ אל ירושלים יצא כסדרו, פרט לקווים מיהודה ושומרון ויישובי פרוזדור ירושלים.

השירות הבין-עירוני מירושלים, וכן השירות הבין-עירוני בגליל העליון, בגולן, ביהודה ושומרון, ובפרוזדור ירושלים, כמו גם השירות העירוני בצפת ובירושלים - לא יתחדש כסדרו ויחזור בהדרגה במהלך הבוקר, בהתאם לפינוי הצירים.

עיריית ירושלים הודיעה בתום הערכת מצב שהתקיימה בראשות ראש העיר ירושלים משה ליאון ומנכ"ל העירייה איציק לארי ולאחר התייעצות עם הנהגת ההורים וגורמי החינוך בעיר כי הלימודים בירושלים מחר לא יתקיימו. בחינת הבגרות שתוכננה תיערך כסדרה בשעה 11:00.

בהערכת המצב בהשתתפות ראש המועצה ישראל גנץ, הנהלת המועצה ואגף החינוך, הוחלט כי הלימודים ביישובים הבאים לא יתחילו מחר (חמישי) לפני השעה 10:00.

עד השעה 8:00 בבוקר תתקבל החלטה האם הלימודים יתקיימו ביישובים: אדם, פסגות, כוכב יעקב, תל ציון, מגרון, עפרה, גבעת אסף, מעלה לבונה, שילה ויישובי גוש שילה, שבות רחל, עלי, גבעון החדשה.

לגבי היישובים הבאים תתקבל החלטה בשעה 6:00 בבוקר: עטרת, נוה צוף, חרשה.

בכל יישובי המועצה האחרים יתקיימו הלימודים כרגיל בכל מוסדות החינוך.

מרכז החיזוי "מטאו- טק" פרסם תחזית עדכנית למערכת "אלפיס" הקרה והסוערת. הערב והלילה יהיה גשום וסוער, מצפון הארץ ועד לנגב, קיים חשש לשיטפונות והצפות במקומות המועדים, שלג ירד בכל הרי ישראל מעל 600 מטר, כולל ירושלים ותתכן היערמות משמעותית‏ ,ייתכן שלג קל גם בהר הנגב.

מחר בשעות הבוקר יהיה גשום וסוער מהצפון ועד לנגב, בהרים מושלג. במהלך הבוקר השלג השלג בהרים יתחלף בגשם, למעט בחרמון, בצפון הגולן ובהר מירון. קיים חשש להצפות ולשיטפונות בנחלים.

ביום שישי ירדו גשמים מידי פעם מצפון הארץ ועד לצפון הנגב, ועדיין קיים חשש לשיטפונות ולהצפות במוקמות המועדים, בחרמון ירד שלג ויתכן גם בצפון הגולן. בשבת יהיה מעונן חלקית ועדיין ירד גשם מקומי קל בצפון הארץ ובמרכזה, יהיה קר מהרגיל.

עיריית ירושלים שבה וקראה למי שלא צריך להיות בחוץ שיישאר קרוב לביתו. ראש העיר משה ליאון אמר לערוץ 7 כי "העירייה ערוכה במלוא הכוח גם לפנות את השלג מהדרכים ולצורך כך גייסנו 210 מפלסות שיפעלו מיד עם רדת השלג הראשון ובמקביל אנחנו דואגים לתושבים הנזקקים ולדרי הרחוב".

הוא הוסיף כי "ההנחיות לתושבי ירושלים הן לא לנסוע בזמן שיורד שלג. אנחנו לא יודעים לנהוג בשלג, זה מסוכן מאוד. אנחנו אמנם עושים הכל כדי לפנות את השלג מהדרכים, אבל עדיף שלא לנסוע בדרכים".

ליאון הוסיף, "השלג מרגש אותי כל פעם מחדש ואני מאחל לכולנו - חג שלג שמח".

גם במועצה האזורית שומרון נערכים לשלג שיירד במקומות הגבוהים, ביישובי גב ההר, יצהר והר ברכה וכן במגדלים. ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הנחה להיערך למתן מענה ביישובים לאירועי חירום ולתקלות חשמל.

דגן: "אנחנו נערכים למערכת חורפית קשה ולשלג בהרים הגבוהים, בגב ההר ומגדלים. אנחנו נמצאים בקשר עם הנהגות הישובים ועם כלל המערכות בהם נתיבי ישראל, חברת חשמל וכוחות הביטחון, צר לי שלמרות כל הדיבורים גם בחורף הזה ההתיישבות הצעירה עם אלפים רבים של תושבים בהם תינוקות וילדים יהיו ללא חשמל סדיר וללא חימום".

"אנחנו נערכים לעזור ולהקל גם על ההתיישבות הצעירה בחורף, אנחנו נערכים לעבור את הסופה בצורה בטוחה בטיחותית וכמובן לאחר הסופה אנחנו נערכים לארח את עשרות אלפי המטיילים כמו בכל שנה שיבואו להנות מהשלג בנופים עוצרי הנשימה של השומרון, חצי שעה מתל אביב", סיכם דגן.

גם במועצה האזורית גוש עציון נערכו לשלג. חברת החשמל הציבה גנרטור בדרום מזרח הגוש. חברת נתיבי ישראל הציבה כלי פינוי שלג במקומות המועדים על מנת לפתוח את הצירים שעשויים להיחסם בשלג.

שלג באלעזר, גוש עציון
שלג באלעזר, גוש עציון צילום: יעקב ליפקין
שלג בחברון
שלג בחברון צילום: ציפי שליסל/TPS
תחנת הכיבוי בגוש עציון
תחנת הכיבוי בגוש עציון צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז יו"ש
שלג בצירים ביו"ש
שלג בצירים ביו"ש צילום: דוברות המשטרה
ירושלים
ירושלים צילום: ערוץ 7
שלג בירושלים
שלג בירושלים צילום: שלו שלום/TPS

במועצה האזורית בנימין מצפים להגעת אלפי מבקרים במהלך יום חמישי שיבקשו להגיע ליישובים המושלגים. במועצה נערכים לא רק לאתגרי השלג הרגילים אלא גם לתיירות שלג. אגף התיירות מחלק 100 מזחלות שלג ביישובים הגבוהים ומזמין את כל עם ישראל להגיע לאחר ירידת השלגים כדי ליהנות ולגלוש מעל גבי השכבה הלבנה העבה הצפויה באזור.

היישובים בהם צפוי לרדת השלג בבנימין ולהיערם בצורה משמעותית הם: פסגות, עפרה, כוכב יעקב, תל ציון, יישובי גוש שילה, עלי, גבעת אסף, עטרת, חרשה, מעלה לבונה וגבעון החדשה.

גם ביישובי בנימין בגובה 600 מטר כמו אדם ויישובי גוש דולב טלמונים יש סבירת מסויימת להיערמות קלה של שלג. גופי המועצה ערוכים למתן מענה ביישובים הכולל טיפול מיידי באירועי חירום, בתקלות חשמל ולשירות לתושב.

במועצה האזורית הר חברון ערוכים ומוכנים ועומדים בקשר עם כל הגורמים בישובים ומחוצה להם ועם גורמי הביטחון והרפואה. חולקו גנרטורים גדולים למקומות המועדים לבעיות חשמל וישנם עוד מספר גנרטורים שיגיעו במקרים של תקלות חשמל ארוכות מעבר ל-10 שעות.

תמונות - לוחמי המילואים של גדוד 21 בצומת גוש עציון:

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל