יו"ר ארגון המורים
יו"ר ארגון המוריםצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר ארגון המורים, רן ארז, אמר בריאיון ל"המטה המרכזי" כי הלימודים בתיכונים לא ייפתחו ב-1 בספטמבר, על רקע המשא ומתן המתמשך על אי-ההסכמות עם האוצר בנוגע להסכם קיבוצי חדש.

"100% שתהיה שביתה ב-1 בספטמבר. אנחנו נחושים לא לפתוח את שנת הלימודים ונערכים לשביתה ארוכה".

"שר החינוך לא יכול להתערב כי אין לו סמכות לתת תוספות שכר או לחתום על הסכמים קיבוציים. כל מה שהוא יכול לעשות זה להגיד שאנחנו צודקים. מי שעומד באמצע הוא שר האוצר בצלאל סמוטריץ' - שבעצם לא מעוניין לתת".

"הקמנו 'קרן שביתה' כדי שנוכל לעזור למורים שהם מפרנסים יחידים, או בתי אב שבהם יש שני מורים. נדע לדאוג לכל מי שבמצוקה כלכלית - גם אם השביתה תארך חודשים".

"אני רוצה לומר בצורה שלא משתמעת לשתי פנים: מערכת החינוך הרוסה, היא הולכת ומידרדרת. חסרים 20% מתקני המורים, ורבים אחרים מלמדים מקצועות שהם לא אושרו ללמד; דוחסים תלמידים לכיתות כדי להתגבר על חוסר במורים. מורים רצים לשלם אלפי שקלים על שיעורים פרטיים, ופתאום נוצרים בישראל בתי ספר חצי-פרטיים - ששם ההורים יכולים לשלם; ובתי ספר שבהם ההורים לא יכולים לשלם. מערכת החינוך צריכה להדאיג כל אזרח והורה. אנחנו הפתרון, לא הבעיה".

"במשך שנה וחצי ניסינו לדבר יפה, בנעם ובשקט. משרד האוצר מזלזל ולא מתייחס אלינו - ולכן לא נותרה אף אפשרות אחרת מלבד מאבק כדי להציל את המערכת". יו"ר ארגון המורים ציין כי שוחח עם שר החינוך יואב קיש, ואמר כי הוא "מגלה רצון טוב, אבל זה לא מספיק. אני פונה לראש הממשלה: כששר החינוך לא יכול, ושר האוצר לא רוצה - אתה חייב להתערב".

השבוע התייחס שר האוצר ויו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ בראיון לערוץ 7 לאיומי השביתה של יו"ר ארגון המורים רן ארז וקרא לו "להיכנס לחדר ולא לצאת משם עד שיהיה הסכם".

"אני חושב שמשרד האוצר ועבדך הנאמן הוכיח שאנחנו יודעים לסגור הסכמים טובים. סגרנו עם הסגל הבכיר, עם המורים מול יפה בן דוד, אנחנו יודעים לסגור הסכמים טובים, הבעיה היא שעם רן ארז אנחנו מתקשים להיכנס לחדר למשא ומתן פרודוקטיבי".

השר הסביר על הרצון שלו בהגעה להסכם טוב והוגן עבור המורים, ואמר: "כולנו רוצים להעלות שכר, אבל כולנו גם רוצים לשפר את איכות ההוראה, וכולנו רוצים לתת גמישות למנהלים, ולתת תוספות למורים צעירים, כי חסר לנו דם חדש במערכת. אני קורא לרן ארז מפה, כשהוא ישב אצלי אמרנו שנתכנס למו"מ מואץ. להיכנס לחדר ולא לצאת משם עד שיהיה הסכם".

לסיום אמר: "הקלות הבלתי נסבלת של איומים בשביתה, הרי בסוף זה פוגע בהורים, פוגע במורים, פוגע בבתי הספר. שביתה זה נשק בלתי קונבנציונלי שאסור בשום פנים ואופן לנקוט בו. הוכחנו שכשיש לנו פרטנר בצד השני - ענייני ושמבין את המגבלות, אנחנו יודעים לסגור מהר ובאווירה טובה. אני מקווה שרן ארז ייכנס לחדר באותה אווירה טובה כמו של הקולגה שלו, וכמו שסגרנו עם הקולגה שלו נדע לסגור גם איתו".