חברת הכנסת לימור סון הר מלך, חברת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, מתארחת באולפן ערוץ 7 ומתייחסת לשורת סוגיות על סדר יומה של ישראל, והראשונה בהן היא סוגיית עסקת החטופים התחושה שמדובר בסוגיה המפלגת את העם שוב לימין ושמאל.

את מתווה העסקה כפי שהוצע עד כה מגדירה סון הר מלך כעסקה מופקרת שהיא שמחה שלא יצאה לפועל, ו"לא לזכותנו אלא כי הצד השני לא הסכים לקבל אותה". לדבריה את השיעור לא הפנמנו ולא הבנו לאחר עסקת שליט כאשר שחררנו את סינוואר שעל ידיו דמי הנטבחים בטבח בוקר שמחת תורה והרוגי המלחמה הנוכחית. "הגיע הזמן שנתחיל ללמוד איך האויב שלנו עובד, איך הוא מנתח אותנו ומזהה חוליות חלשות, ומול הדבר הזה אנחנו צריכים לעשות הכול ההפך".

באשר לדרישה לנהוג אחרת כאשר מדובר בחטופים אזרחים, אומרת סון הר מלך כי אכן קשה לעמוד מול משפחות החטופים ולהביע עמדה אחרת אותה היא רואה כעמדה אחראית יותר, ובתוכה הטענה שככל שהדרישה לשלם כל מחיר תישמע יותר, המחיר אכן יעלה ויגיע לגבהים ישראל לא תוכל לעמוד בהם. סון הר מלך סבורה כי אמנם ישנן משפחות חטופים שהדבר לא מקובל עליהן, אך ישנן כאלה שהבינו את המסר הזה וכיום הן דורשות לבצע עסקה אחראית, על אף הרצון הברור להשיב את יקיריהן הביתה.

סון הר מלך קובעת כי לא נכון ולא ניתן לדרוש את השבת החטופים בכל מחיר שיביא על העם בישראל אסונות עתידיים וודאיים ולא ניתן לדרוש את עצירת הלחימה שהיא זו שמקרבת את צה"ל להשבת החטופים.

לדבריה, בכנסת היא פוגשת חברי כנסת גם מימין וגם משמאל, שמהם עולה ונשמעת עמדה אחראית הרבה יותר מהדרישה 'בכל מחיר'. "הם מבינים שאין כאן בכל מחיר ובוודאי שלא הפסקת לחימה ושחרור מחבלים בצורה לא אחראית. אנחנו שומעים שיש הבנה מפוכחת שאנחנו רוצים את הבנים והבנות בבית, במיוחד כשאנחנו יודעים באיזה תנאים הם מוחזקים, אבל עם זאת אנחנו שליחי ציבור והתפקיד שלנו הוא לדאוג לביטחון ולדורות הבאים. אנחנו לא יכולים לעשות מעשים מופקרים. בבית כל אחד יכול להביע את עמדתו, אבל בסוף אנחנו שליחי הציבור ועלינו מוטלת האחריות".

בהתייחס למהלכי המלחמה ודרישת רבים מהלוחמים לאפשר את המשך הלחימה עד הכרעה ברורה של החמאס ועמידה ביעדי המלחמה, אומרת סון הר מלך כי "אין כמו החיילים שלנו בכל מקום בעולם. אין כזה חירוף נפש בכל העולם. הם עושים עבודה מדהימה. ברור לכל אחד שיש אפשרות שהם לא חוזרים אבל המבט שלהם הוא אלינו, הלחימה שלהם נועדה כדי שאנחנו נוכל לחיות בביטחון. מי שנמצא שם בשטח פועל כמו שצריך. אני יכולה להבין את החשש שלהם מהפסקת הלחימה בעיקר כשמדברים על עסקה והתפקיד שלנו הוא לדרוש בכל תוקף ובכל הכלים שיש בידינו שהלחימה הזו לא תיפסק, שהדם של הלוחמים שנפלו לא יהיה לשווא".

בדבריה מביעה סון הר מלך ביטחון מלא שכאשר ראש הממשלה מדבר על ניצחון מלא זה אכן הרצון שלו. "אני מקווה שאת מה שהוא אומר הוא גם יבצע והתפקיד שלנו הוא לדרוש את הדבר. זה גם תפקידו של הציבור כי ראש הממשלה שומע את הציבור ורואה שהציבור ברובו המוחלט, למעט קולות הזויים בקצה, דורש לחימה וניצחון אמיתי. לא תמונת ניצחון ולא תחושת ניצחון אלא ניצחון אמיתי".

סוגיית היום שאחרי מעסיקה רבים בעיקר אחרי כנס ההתיישבות והקריאה לחזרה לגוש קטיף שעוררה תגובות סוערות וטענות לפיהן יש לעסוק כעת רק במה שמצוי בקונצנזוס. סון הר מלך רואה בכל אלה צביעות. "שר הביטחון יושב אצלנו ומדבר על היום שאחרי ועל מי שישלוט בעזה ומי לא ישלוט בעזה, אבל לדבר על החזרת ההתיישבות אי אפשר. צריך לדבר על היום שאחרי בהיבט הנפשי של עם ישראל. אם נחזור לאותו מצב ביום שאחרי, החיילים יחזרו הביתה והאויב יחזור וישקם את עצמו, כשנראה את הדבר הזה השבר יהיה גדול מאוד, וכדי שעם ישראל יוכל להתמודד ביום שאחרי עם השבר שהוא נושא עכשיו, אנחנו צריכים לתת לו בשורה וחזון אמיתי ואופטימי, ואין חזון אופטימי ללא החזרת ההתיישבות שתמחה מהאויב שלנו את המחשבה שהוא יכול להעלים ולמחוק אותנו. אין ניצחון אחר. שום דבר אחר לא יצליח לשקם את השבר הגדול שקורה עכשיו בעם ישראל, וזו צריכה להיות התיישבות גדולה וחזקה ולא עוד נצרים, ישובים נצורים".

בהתייחס לטענה לפיה יש לעסוק רק במוסכם על רוב הציבור, אומר חברת הכנסת סון הר מלך כי תפיסה שכזו מותירה את השטח בוואקום שיתמלא בעמדות אחרות, ואכן כבר היום יש מי שמדבר על היום שאחרי מתוך תפיסה שמאלית רדיקאלית כאילו זו התפיסה היחידה ואין בלתה.

"אם לא נדבר עכשיו על היום שאחרי, הם ייצרו את אותם תנאים שלא יאפשרו לנו להביא את בשורת הניצחון האמיתי. אם צה"ל ייצא משם מי ייכנס לשם? כרגע כשאנחנו שולטים שם ומייצרים שליטה מרחבית, זה הזמן לדבר על זה".

עוד נשאלה חברת הכנסת סון הר מלך אודות התרגיל בפיקוד המרכז שעסק בתרחיש ולפיו מתיישבים חטפו ערבי, תרגיל שהוביל לסדרת התנצלויות מבכירי הצבא. לדבריה "אסור שהסערה הזו תהיה מאחורינו. יש מי שרוצה שהסערה הזו תהיה מאחורינו, אבל צריך להבין שזה לא התרחיש הראשון שבלבל בין אויב לעם שלנו, תושבי יהודה ושומרון שצריך להגן עליהם. ראינו את זה גם בתרגול שהיה בחטיבת מנשה וגם בתרגיל של ילד פלשתיני שנפל לבור. צריך להבין שיש כאן רוח מפקד של אלוף פיקוד המרכז, האלוף יהודה פוקס שיש לו אג'נדה ומטרות. הוא רוצה כאן שתי מדינות לשני עמים. הא חושב שאנחנו לא צריכים להיות שם, ואנחנו רק מציאות שקיימת כעת והוא נאלץ להתמודד איתה".

סון הר מלך מתקשה להבין מניין מגיע תרחיש של חטיפת פלשתיני לתרחישי התרגיל הצה"לי בה בשעה שמעולם לא אירע דבר שכזה, ובה בשעה שחוות גלעד, המקום שבתרחיש אליו הובל החטוף, ממנו יצא ידידיה אליהו ז"ל שנהרג בקרב והותיר אישה בהריון עם ילדים. "מה זו ההזיה הזו? זו עליית מדרגה", היא אומרת וקובעת כי יש להבין את המגמות שלפיהן פועל האלוף ולהיאבק בהן. "אנחנו צריכים לדרוש תשובות והדחה של האיש הזה".

לזאת היא מוסיפה ומבהירה כי היא עורכת אבחנה ברורה בין דרגי השטח ודרגי הפיקוד ש"פועלים בצורה מעוררת השראה ויש לנו רק הכרת הטוב ללוחמים האלה", לבין "מי שנמצאים במגדל השן, ומנסים להנחיל כאן רוח מפקד של מוסר מעוות וחולני ביחס לתושבים".

חברת הכנסת סון הר מלך מתייחסת בדבריה גם להצעת החוק שהיא מקדמת להרחקת מחבלים משתחררים מקרבנותיהם ובני משפחותיהם, סוגיה שמתחזקת לנוכח עסקאות השחרור המדוברות ואלה שכבר נעשו. "יש כאן חוק שהוא מוסרי ועושה צדק עם הקרבנות. זה חוק לא פשוט לעיכול במערכת המשפט אבל ניאבק עליו. הוא עבר בקריאה ראשונה וניאבק עליו שיעבור גם את הקריאות השנייה והשלישית עד שייכנס לספר החוקים, יוחל וימומש כדי להגן על הקרבנות והנפגעים".

לדבריה מול עיניהם של רבים במערכת המשפט עומדת החובה לדאוג שמחבל לא ייפגע, בעוד מי שיש לגונן עליו הם משפחתו של הקרבן והמחבל הוא שישלם על כך מחיר במקום מגוריו, מקום לימודיו ומקום עבודתו. בדבריה היא מציינת כי גישה זו היא שהופכת גם את חוק נפגעי עבירות מין לאומניות ל"מלחמת עולם", כהגדרתה, משום שיש במערכת המשפט מי שחי מתוך מוסר מעוות.

כמי שעומדת בראש השדולה לאישה הדתית והחרדית, מספרת חברת הכנסת סון הר מלך על הפעילות ומציינת בהקשר זה את הובלת הדרישה להארכת חופשת לידה לנשות המילואים, דרישה שזוכה לתמיכה מחברי כנסת רבים, כמו גם הדרישה לתמיכה נפשית לנשות המילואימניקים וילדיהם. בנוסף סייעה השדולה למפונים מהדרום והצפון, עיסוק בנוער בסיכון שמצבו החמיר לנוכח המצב והדברים מגיעים עד כדי הליווי בהלוויותיהם של החללים במערכה.

גורם בטחוני מסר בתגובה לראיון כי "התרגיל שנערך אימן את האוגדה לתרחישי טרור מורכבים מאוד. אנחנו ממשיכים להילחם בטרור בכל הכוח".

"המטרה בתרגיל הייתה לתרגל את האוגדה בתרחישי קיצון של פשיטות מחבלים על ישובים כמו גם הישוב של חברת הכנסת סון הר מלך ולשפר את ההיערכות וההגנה ואכן היה תרגול משמעותי".

הגורם הוסיף "עושים לילות כימים להילחם בטרור ולהגן על המתיישבים. מתחילת המלחמה: מעל 3100 מעצרים, מעל 60 מבצעים חטיבתיים, מעל 150 פעילויות במחנות הפליטים, מעל 70 תקיפות מהאוויר, ⁠מעל 350 מחבלים חוסלו, מעל 15 בתי מחבלים נהרסו, מעל 8,000 חיילי הגמ"ר גויסו, חולקו אלפי נשקים ומאות מקלעים להגנה בישובים, ⁠נעשו עבודות רחבות לשיפור תשתיות ההגנה בישובים. זה לא קורה מעצמו זו מדיניות של הפיקוד שלא הייתה עשרות שנים. מנסים לדבר פחות ולעשות יותר".