סגן השר חבר הכנסת אבי מעוז, יו"ר מפלגת נעם, מתארח באולפן ערוץ 7 לראיון על שורת סוגיות מדיניות ואחרות על סדר יומה של ישראל, ובראשית הדברים הוא מתייחס להחלטת הממשלה להביע התנגדות לכל מהלך חד צדדי המבקש לקדם הקמתה של מדינה פלשתינית.

"אני מברך את ראש הממשלה ואת הממשלה ואת השר בני גנץ על ההצהרה הזו ועל החלטה החשובה הזאת שהתקבלה פה אחד", אומר מעוז הסבור עם זאת כי "הלחצים ילכו ויתגברו, ולכן טוב עשתה הממשלה שהביאה את ההחלטה ההצהרתית הזאת כדי שידעו כולם מה עמדתה של מדינת ישראל כבר היום".

הוא מוסיף כי "ברור שאנחנו נגד הקמת מדינה פלשתינית. בהקשר של המלחמה הקמת מדינה פלשתינית היא מתן פרס לטרור והיא עידוד הטרור. זו לא הקמת מדינה שתביא שלום אלא עידוד לטרור והבאת עוד פיגועים עלינו חלילה, ולכן טוב עשה ראש הממשלה שהביא את ההחלטה הזו לאישור הממשלה וטוב עשתה הממשלה שאישרה אותה".

ומה באשר ליום שאחרי? איזו תשובה תיתן הממשלה לדורשים ממנה מענה אחר לבד ממדינה פלשתינית ליום שאחרי המלחמה? על כך משיב סגן השר ואומר כי "קודם כל אנחנו צריכים לחסל את החמאס. אנחנו בעיצומה של המלחמה הקשה הזו ומתקדמים ליעד הזה של חיסול החמאס, תשתיות צבאיות ותשתיות שלטוניות שלו. את זה צריך לחסל. בד בבד עם החיסול צריך להיות גם שחרור החטופים. לאחר מכן יש לנו גם את ארגון הטרור חיזבאללה בצפון. אנחנו צריכים להחזיר את תושבי הצפון לבתיהם. לאחר מכן מי שרוצה איתנו שלום, ישב איתנו למו"מ ללא תנאים מוקדמים ונדון איתו על כל פרטי השלום והמזרח התיכון".

מעוז נשאל על התגובה הישראלית לסנקציות הבינלאומיות המוטלות על מתיישבים ביהודה ושומרון, והוא אומר: "בשבוע שעבר ביקרתי אצל משה שרביט, אחיו של הראל שרביט הי"ד. משה והראל הקימו חווה בבקעת הירדן ליד המושב חמרה במטרה אחת, לשמר את השליטה הישראלית בשטחי C על כ-7000 דונם בפיתחת עמק תרצה. חיזקתי אותם, ועליהם, על החווה הזו, הטילה ממשלת בריטניה סנקציות. זה הזוי. אנחנו לא חוזרים לימי המנדט הבריטי. ממשלת ישראל צריכה להוציא הצהרת גינוי שבה היא דוחה את כל הסנקציות על המתיישבים".

בהתייחס לשיח הישראלי שנראה כחוזר אל ימי טרום המלחמה כולל ביטויי הגנאי הקשים ביותר שמוטחים בראש הממשלה, והבולט שבהם הוא הביטוי 'טבח נתניהו' בו עשה בן כספית שימוש ואף הפך לכותרת של מאמר שפרסם, מביע חבר הכנסת מעוז זעזוע מהביטוי.

"כאן צריך לשים את הגבול. ההגדרה הזאת של בן כספית כלפי הטבח הנורא שביצע ארגון הטרור חמאס והעזתים ביישובי העוטף, להגדיר את זה כטבח נתניהו זו חציית כל גבול. היועצת המשפטית לממשלה צריכה להתערב בעניין. אני קורא לראש האופוזיציה יאיר לפיד לקום ולגנות את העניין הזה בכל תוקף. כל עוד הוא לא יגנה אין לו מה לבוא ולשאת דגלים של סובלנות ושלום".

"אני קורא לכולם לחזור לשיח מכבד, שיח שלא מפלג ולא משסה. ככל שהמלחמה הזאת מתקדמת ואנחנו מתקרבים אל היעד של הניצחון ומיטוט החמאס, מתרבות ההשמצות ומתרבים כינויי הגנאי כלפי ראש הממשלה וכלפי ממשלת הימין. לכן זה הזמן לקרוא ליועצת המשפטית לממשלה וליו"ר האופוזיציה לשים לזה סוף".

ומה באשר לקריאה לממשלה לצאת אל העם ולקבל את אמון הציבור מחדש בבחירות חדשות? על כך משיב מעוז ומזכיר כי נקבע מועד ידוע לבחירות, והוא בעוד פחות משלוש שנים. "כל עוד אנחנו בעיצומה של מלחמה, כל עוד תושבי הצפון והדרום לא חזרו לבתיהם, יש כמאה אלף עקורים מבתיהם, אי אפשר לדבר על בחירות. בעוד שבוע וחצי יהיו הבחירות המקומיות וקראתי לדחות גם את הבחירות המקומיות עד שישובו תושבי הצפון והדרום לבתיהם. לא הצלחתי ונקים את הבחירות האלה, אבל כל דיבור על הקדמת בחירות הוא הכנסת עוד מחלוקות ופילוג בזמן שאנחנו צריכים להיות מאוחדים בדרך לניצחון על חמאס והזזת החיזבאללה אל מעבר לליטאני והחזרת החטופים שלנו".

את השילוב בין עבודתו כסגן שר ויו"ר מפלגה לצד ההתמודדות בבחירות המוניציפאליות מגדיר מעוז כאתגר קשה. זו לו הפעם הראשונה בה מפלגתו מתמודדת בבחירות המקומיות והדגש של מפלגתו הוא על הבחירות בירושלים.

"אני מתמודד עם הדבר הזה וזה מאוד קשה. אנחנו נמצאים בזמן מלחמה. יש לנו עדיין נופלים, החטופים לא שבו, עדיין לא מוטטנו את חמאס ולכן היינו חייבים לדחות את הבחירות, אבל משלא נדחו נתמודד ואני מקווה לתוצאות טובות".

על פולמוס עסקת החטופים הוא אומר: "כואב הלב על החטופים. הלב עם החטופים. בכל תפילה מאז אירועי שמחת תורה אנו מייחלים לשחרורם. ליבנו עם המשפחות. החטופים עוברים שם גיהנום. לי ברור שרק הכרעת והשמדת חמאס תוכל להביא את החטופים אלינו הביתה. אם החמאס לא יילחץ הם יסחרו בחטופים ולא נקבל אותם. בוודאי שכולנו עם החטופים, כולנו רוצים אותם בבית והשאלה היא רק איך עושים את זה. המשך ההכרעה והלחץ הצבאי יביא את החטופים במהרה הבייתה".