הרב מאיר כהנא
הרב מאיר כהנאצילום: ערוץ 7

יאיר שרקי, כתב הדתות של חדשות 12 התייחס למכתב ועדת הרבנים לבחירת המועמד מטעם הציונות הדתית שהחזירה את הנושא לידיו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ'.

"הטרגדיה עם הבחירות לרבנות הראשית שהן מעוררות עניין בערך כמו שמוסד הרבנות מעניין. כלומר, רק את הדוסים ואת המקורבים לצלחת. הרלוונטיות של הרבנות לחברה הישראלית שואפת לאפס, ונשאר רק הזעזוע התקשורתי התקופתי מהפנינים שמנפקים הרבנים הראשיים", כתב שרקי.

הוא הוסיף: "אלא שיש הזדמנות למשהו אחר: ועדת רבנים מהציונות הדתית, באמת מכל הקשת של המגזר אם בכלל יש כזה דבר, בחרה לפני כמעט שנה, באורח נס מועמד ציוני דתי. כזה שעושה עדיין מילואים ולא מאיים לעזוב את הארץ אם יגייסו תלמידי ישיבות. דיין מוערך. אלא שמי שהפסידו בפריימריז האלה החליטו לפרק את ההסכמות בתואנות שונות של מי שלא יודעים להפסיד בכבוד.

התירוץ הכי עלוב: החרדים הטילו וטו על המועמד הציוני דתי. עכשיו המבחן של סמוטריץ', כראש המפלגה שקוראת לעצמה הציונות הדתית: האם הוא מתעקש על המועמד שנבחר, או שהוא יו"ר סניף של דגל התורה".

גם יאיר אטינגר, פרשן הדתות של כאן 11, הגיב. "הרב כהנא סוכל. לא שהוא היה מציל את הרבנות מחוסר הרלוונטיות שלה, אבל לאילו תהומות ירדו הפעם הרבנים והפוליטיקאים החרדלים".

אברהם בלוך, כתב לענייני משפט ב'מעריב', הוסיף: "יש מי שמנסים לחבל במועמדות של הרב מאיר כהנא למשרת הרב הראשי, כי הם רוצים לשמר את הרבנות הראשית כמנותקת מהעם, אליטיסטית ובעיקר - כר פורה לג'ובים. הסיכוי שסמוטריץ' לא יתקפל בפני הלחצים הללו קטן, למרות שלעם ישראל מגיע רב ראשי שלא בא כדי לשרת את עצמו ואת משפחתו".

שמואל שטח, מנכ"ל נאמני תורה ועבודה היוצא, כתב: "בתחילת דרכי, הייתי מייעץ להורים לקדם שאלון דמוקרטי דרכו יתקבלו החלטות על פי רוב הקהילה. הניסיון לימד שיש קבוצות קצה שעבורן זה רק טריק להשתלטות: אם הן יזכו ברוב - הן יודיעו על ניצחון (ובצדק), אך אם יפסידו, הן כבר ימצאו דרכים למסמס את ההחלטה וממילא יפתחו בי"ס משלהן. זה המקרה".