בן גביר וסמוטריץ'
בן גביר וסמוטריץ'צילומים: חיים גולדברג, פלאש 90

השרים בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר הבהירו הערב (מוצאי שבת) בתגובה למתווה לשחרור חטופים של הנשיא ביידן, כי הוצאתו לפועל תביא לפרישתם מהממשלה.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' אמר: "שוחחתי עם ראש הממשלה והבהרתי לו שלא אהיה חלק ממשלה שתסכים למתווה המוצע ותסיים את המלחמה ללא השמדת חמאס והשבת כל החטופים. לא נסכים להפסקת המלחמה לפני השמדת חמאס, לא לפגיעה קשה בהישגי המלחמה עד כה באמצעות נסיגת צה"ל וחזרת עזתים לצפון הרצועה, ולא לשחרור סיטונאי של מחבלים שישובו חלילה לרצוח יהודים".

הוא הוסיף "אנו דורשים את המשך הלחימה עד להשמדת חמאס והחזרת כל החטופים, יצירת מציאות ביטחונית אחרת לחלוטין בעזה ובלבנון, חזרת כלל התושבים לבתיהם בצפון ובדרום והשקעה מאסיבית בפיתוח מואץ של חבלי הארץ הללו".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ציין כי "העסקה כפי שפרטיה פורסמו היום - משמעותה סיום המלחמה וויתור על מיטוט חמאס. זו עסקה מופקרת, שמהווה ניצחון לטרור וסכנה ביטחונית למדינת ישראל. הסכמה לעסקה כזו איננה הניצחון המוחלט - אלא התבוסה המוחלטת. לא נאפשר את סיום המלחמה ללא חיסולו המוחלט של חמאס".

לדבריו, "במידה וראש הממשלה יוציא לפועל את העסקה המופקרת בתנאים שפורסמו היום, שמשמעותם הם סיום המלחמה וויתור על מיטוט חמאס, עוצמה יהודית תפרק את הממשלה".

ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד הגיב: "האיומים של בן גביר וסמוטריץ׳ הם הפקרה של הבטחון הלאומי, של החטופים ושל תושבי הצפון והדרום. זו הממשלה הגרועה והמופקרת בתולדות המדינה. מבחינתם שתהיה כאן מלחמה לתמיד, אפס אחריות, אפס ניהול, כישלון מוחלט".

השרה אורית סטרוק תקפה גם היא את מתווה ביידן. "לא הצלחתי לזהות הבדל מהותי בין מתווה ביידן ה'חדש' וה'מבטיח' ובין זה הקודם. עוד עסקת כניעה, שמצילה את חמאס, מתחילה את הספירה לאחור לטבח הבא, וגם משאירה חטופים מאחור ללא שום מנוף לשחרורם מלבד הפסקת המלחמה".

"גם אם הקמפיינרים מהשמאל יקראו לה 'עסקת נתניהו' - אותי היא לא עוברת בשום אופן", דברי השרה סטרוק.

יו"ר הימין הממלכתי ח"כ גדעון סער הדגיש כי "מתווה שסופו הותרת החמאס על כנו ככוח השלטוני והצבאי בעזה משמעותו הותרת האיום על אזרחי ישראל בכלל ותושבי עוטף עזה בפרט. זאת תהיה תבוסה ישראלית וניצחון לחמאס שהשלכותיהם תהיינה מרחיקות לכת". סער ספג ביקורת חריפה מצד מטה משפחות החטופים בגין תגובתו.

ח"כ צבי סוכות כתב ברשת X כי "כל מהלך שישאיר את חמאס כשלטון בעזה הוא יריקה בפנים של הלוחמים הגיבורים והמשפחות השכולות ומשאיר איום אדיר על מדינת ישראל וישובי העוטף בהמשך".

שרי הליכוד נמנעו מלהגיב למתווה אך חברי הכנסת של המפלגה מתחו על ביקורת קשה. ח"כ דן אילוז אמר כי "הסכם הכניעה שהוצג על ידי ביידן הוא סכנה קיומית למדינת ישראל. הוא חוצה כמעט כל קו אדום שהציבה מדינת ישראל בחודשי הלחימה ומביא ניצחון מוחלט דווקא לחמאס. לאחר הטבח הנורא של השביעי לאוקטובר, הסכם כזה מעודד עוד חטיפות ועוד טבח, פוגע אנושות בהרתעה הישראלית ומסכן את עצם קיומנו".

"אין לממשלה שתסכים להסכם כזה זכות קיום. כולנו מתפללים לחזרת החטופים, חיילנו נלחמים בגבורה כדי להחזיר אותם, אך אסור לוותר על ניצחון וחיסול החמאס. אני קורא לראש הממשלה להתנער מההצעה שרק תקשיח את עמדות החמאס", הצהיר אילוז.

ח"כ אריאל קלנר הוסיף כי "‏בזמן שביידן נלחם על הבית הלבן, אנחנו נלחמים על הבית. ‏המחויבות שלנו: ניצחון והשבת החטופים בגבורה. ‏דור הניצחון דורש ניצחון ולא כניעה".

פורום תקווה הגיב גם הוא למתווה ביידן. "לפני כל כניסה לפרטים של העסקה ובטח לכל פעימה יש לדעת שיש לנו עסק עם חיות אדם גם בהתנהגותם בטבח וגם בהתנהגותם במו"מ. לכן כדי להבטיח את שלום ילדינו אנחנו דורשים שחמאס יציג לישראל באופן מפורט את רשימת החטופים החיים ורשימת החללים אותם הוא מחזיק לא יכול להיות שנלך לעסקה מרחיקת לכת ללא ידיעה מה ואת מי אנחנו מקבלים".

"בנוסף אנו פונים לארצות הברית וכלל המתווכות בתמונה - לכל אורך תקופת העסקה יוחזקו החטופים ע"י גורם שלישי, ובטיפול הצלב האדום. ללא שני תנאים אלו יהיה קשה מאוד לצלוח עסקה מורכבת שכזאת ולכן אנו קוראים לכל העוסקים בדבר. גלו אחריות כלפי החטופים", אמרו בפורום.

פורום הגבורה מסר: "לא נסכים לשום כניעה עם החמאס. המלחמה הזאת חייבת להסתיים בניצחון מלא ובעמידה בכל ייעדי המלחמה שהממשלה והקבינט החליטו עליהם. לממשלת ישראל אין את המנדט להפסיד במלחמה הזאת. אנו, חברי פורום הגבורה, שיקירנו יצאו לקרב ונפלו למען הניצחון לא נתפשר על פחות מזה. נמשיך לאייש את מאהל הגבורה בירושלים עד שנוודא שממשלת ישראל עומדת בהבטחות שלה לציבור. כל דיבור על כניעה, משמעותו פגיעה בנופלים ובלוחמנו שעדיין לוחמים בחזית".

חבר הנהלת הפורום, יעקב ניצן, אביו של גלעד הי"ד שנפל ברצועת עזה, הוסיף: "הצעתו של הנשיא ביידן אינה שונה מהותית מהצעתו הקודמת לסיום המלחמה. כל משוואה שהתוצאה שלה תהיה השארת שלטון החמאס על כנו ושחרור החטופים במספר פעימות ללא ניצחון גורף ושליטה ישראלית ברצועה, משמעה הפסד ואי השלמת המשימה לשמה הלכו בנינו בגבורה. מעבר לדחיית ההצעה, שוב עולה הרושם כי אין עשן בלי אש. אם אלו הדברים שיוצאים מביידן משמע שאין בהירות מצד מדינת ישראל מה הן מטרות המלחמה".

"לכן, על מנת למנוע את הספקות האלו, אנו קוראים למקבלי החלטות בישראל לשוב ולצאת בקריאה ברורה ונקייה על מטרות הלחימה לשמן החיילים היקרים שלנו עדיין נלחמים בשטח. בנוסף, מדובר לא רק בכניעה לשלטון החמאס, אלא גם שחרור של מאות מחבלים פלסטינים עם דם על הידיים, שישובו לעשות פיגועים בתוך מדינת ישראל. זהו צעד מסוכן ובלתי נתפס. לא למען זה יצאו גלעד וחבריו למלחמה", דברי ניצן.