בישיבת כרם ביבנה נערך היום (ראשון) יום עיון מיוחד בהשתתפות אלפי בני ישיבות הציונות הדתית ורבניהם.

ביום העיון, ביוזמת מערכת 'אסיף' וישיבת 'כרם ביבנה' ובשיתוף עם איגודי הישיבות ההסדר והגבוהות ואיחוד רבני הציונות הדתית דנו בנושאי תפילה וברכות, לצד עיון במשנתם של תלמידי הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל.

בחורי הישיבות שמעו שיעורים מראשי ישיבות ור"מים, ובשיאו של הכנס התקיים מעמד סיום מיוחד בהשתתפות זקני רבני הציונות הדתית: הרב חיים דרוקמן, הרב יעקב אריאל והרב זלמן מלמד.

הרב יעקב אריאל אמר כי "בתוך האחדויות השונות צריך להדגיש את האחדות של הציבור התורני, של תלמידי הישיבות של הציונות הדתית שיושבים יחד ועוסקים בתורה והם חלק מציבור גדול ויש בזה ערך עצום להראות שעולם התורה שלנו עשיר וענק".

הרב זלמן מלמד ראש הישיבה הגבוהה בבית אל אמר: "כשעם ישראל מאוחד מופיע שם ה' אחד. על זה חרב הבית, כאשר נהיה פירוד בין עם ישראל, ובעיקר הפירוד היה בין הצדיקים כמו שאומר הנצי"ב מוולוז'ין, שכל אחד חשב שהשני הוא פחות בסדר והוא חצי רפורמי ונאו-רפורמי וכדומה, וביזו אחד את השני ופגעו אחד בשני ועל זה חרבה הארץ".

הרב חיים דרוקמן אמר לערוץ 7: "התכנסנו בכרם ביבנה, מאות מאות של בני ישיבות של הציונות הדתית. אני מבקש לומר, לפני 68 שנה הוקמה כרם ביבנה. זאת הייתה הישיבה הציונית הראשונה היחידה שהוקמה. בה היו למעלה ממניין בחורים ולא יותר. ישיבת מרכז הרב בימים האלה הייתה בירידה, ולשים לב מה התפתח מאז, איך התורה פורחת איך ברוך ה' יש היום אלפי אלפי תלמידי ישיבה שיושבים ולומדים בישיבות של הציונות הדתית. זה פשוט לא יאומן. זה נפלא איך התורה פורחת".

הרב אחיה בן פזי מישיבת ירוחם, הרב הנבחר ליישוב עפרה ומחברי מערכת 'אסיף' אמר בשיחה עם ערוץ 7: "אין דבר טבעי יותר לתלמידי הישיבות מאשר ללמוד תורה יחד. מתכנסים במקום אחד עשרות ישיבות מכל רחבי הארץ, מנעימים זה לזה בהלכה ולומדים תורה מפי הרבנים וראשי הישיבות והכל בשמחה גדולה, כאיש אחד בלב אחד. וב"ה למרות שהכינוס טבעי ופשוט, זה מרגש ומשמח להיות שותף בארגון הכנס".

קבלת הפנים לרב חיים דרוקמן בכנס בישיבת כרם ביבנהיהונתן גוטליב

הרב גבריאל סרף והרב אהרן פרידמן, ראשי ישיבת כרם ביבנה המארחת את כינוס 'אסופות', הוסיפו, "ישיבת כרם ביבנה שמחה מאוד לארח את כנס אסופות בפעם השנייה - 'כינוס לצדיקים טוב להם וטוב לעולם'. כנס אסופות הוא דבר ייחודי בו הרבנים ותלמידיהם יושבים יחד ומנעימים זה לזה בהלכה ובאגדה. כבר לפני אלפיים שנה התכנסו בכרם ביבנה כל חכמי ישראל, ואז נשמעה אותה בת קול מפורסמת שיצאה ואמרה 'אלו ואלו דברי אלוקים חיים'".

אביחי לבנוני, מנהל 'איחוד רבני הציונות הדתית', אמר כי "מהות היוזמה היא לשבת יחד כל הישיבות והרבנים וללמוד תורה, מתוך הבנה שהתורה מאחדת ומחברת אותנו".

לדבריו, "יש 70 פנים לתורה, אנחנו לומדים יחד מתוך הבנה שאחדות היא היכולת ללמוד יחד, לשבת יחד ועם זאת לחלוק. הכנס יתן זריקת מרץ לישיבות ויסייע לסיים את 'זמן חורף' מתוך עוצמה. זאת השנה השניה שהכנס מתקיים, מתוך תקווה שהדבר יהפוך למסורת ובכל שנה יתקיים אירוע של הישיבות, הרבנים והתלמידים".