צביקה מור הבוקר בוועדת הכנסתצילום: באדיבות המצלם

צביקה מור, אביו של איתן מור שנחטף לעזה בשמחת תורה וחבר פורום תקווה, אמר הבוקר בוועדת החינוך של הכנסת כי מדובר ב"בוקר של גאווה לאומית".

הוא התייחס לחילוץ החטופים הלילה מרפיח, "בבוקר הזה אנחנו מאוד מאוד שמחים, כולנו, כל המשפחות שמחות בשובם של שני היקירים שלנו וכמובן מחבקים את המשפחות. איזו גאווה לאומית יש לנו, וכמה אנחנו גאים בממשלה שלנו ובצבא שלנו על האומץ ועל הניסיון שנעשה כל הזמן כדי להשיב את החטופים בדרך ששומרת על הכבוד הלאומי שלנו ומבטיחה את ביטחונם של כלל אזרחי המדינה".

מור אמר, "אנחנו יודעים שכניעה לארגוני הטרור מעבר לנזק בהווה עלולה לעשות נזק מאוד גדול גם בעתיד, כי לא רק כאן נהיה בסכנה אלא יהודים בכל העולם יהיו בסכנה, כי האויבים ילמדו שכדאי לחטוף יהודים. קיבלנו היום הוכחה שמדינת ישראל עושה הכל למען החטופים ומנסה בכל הזדמנות לעשות מה שיכולים ואנחנו מבינים שחלק מהחטופים יצטרכו לחזור גם בעסקה, וזאת הדרך להגיע לעסקה דרך הלחץ".

הוא הבהיר, "אנחנו נתמוך בעסקה תוך כדי שאנחנו נמזער את הנזקים שלה ובזה כולנו שותפים שתהיה עסקה שהיא הכי טובה למדינת ישראל שלא תסכן את הילדים, הנכדים והנינים שלנו כאן ונצא כולנו מהמלחמה הזאת חזקים ומאוחדים כמו שאנחנו יושבים כאן מאוחדים ונהיה ידי ביד בשיח ובאחווה".

אחרי 128 ימים בשבי בעזה, במבצע משותף של צה"ל, שב"כ וימ"מ חולצו הלילה (שני) שני חטופים ישראלים - פרננדו סימון מרמן בן ה-60 ולואיס הר בן ה-70, שנחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מקיבוץ ניר יצחק ב-7 באוקטובר.

מצבם של השניים מוגדר טוב והם הועברו לבדיקות רפואיות במרכז הרפואי שיבא תל השומר, שם הם נפגשו עם משפחותיהם.

שני החטופים שחולצו הוחזקו על ידי חמאס ברפיח, וחולצו במבצע מורכב שקיבל את השם "יד זהב" והחל בשעה 1:00 בלילה, בפעילות משותפת של היחידה המבצעית של שב"כ, ימ"מ ושייטת 13, בסיוע של אוגדה 98, חטיבה 7 וחיל האוויר.

הכוחות פרצו למבנה בלב רפיח, שם הוחזקו השניים בקומה השנייה, וחילצו את השניים לאחר קרב יריות. אחד הלוחמים נפצע באורח קל. עם חילוץ החטופים הם הוטסו במסוק לבית החולים. בחפ"ק שניהל את המבצע ישבו ראש השב"כ, הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, ראש אגף המודיעין וראש אגף המבצעים - וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט.