עוזי דיין
עוזי דייןצילום: ערוץ 7

אלוף במיל' עוזי דיין ניתח בשיחה עם ערוץ 7 את הלחימה בעזה והסביר מה יחשב לניצחון במלחמה ומדוע חיסול סינוואר לא בהכרח ייחשב כניצחון.

דיין פתח את השיחה עם ההישגים הנדרשים לניצחון במלחמה, "לצה"ל יש הישגים ניכרים, אבל המלחמה הזאת דורשת רגל מסיימת, והרגל המסיימת של המלחמה הזאת היא כיבוש רפיח, לגמור למוטט את המנגנון של החמאס בכל הרצועה. אם רוצים איזשהי דוגמה להישג נדרש, זה שלא יוכלו לירות יותר רקטות מרצועת עזה, ולהתייצב על הגבול המצרי".

הוא הדגיש כי "כל זה במקביל ובמשולב עם שחרור החטופים, זה מצב הניצחון של המלחמה הזאת".

דיין לא מנה את חיסול סינוואר כאחת מהדרישות לניצחון והסביר, "אפשר לנצח את המלחמה הזאת גם אם הוא מצליח נגיד להימלט או לא ברור לנו איפה הוא. מצד שני, יכול גם להיווצר מצב שהוא מחוסל ואנחנו לא מקיימים את המטרות, היעדים, את ההישגים שהזכרתי, ואז זה לא מצב של ניצחון מלא".

מבחינת זמן המלחמה הוא מציב יעד, "מבחינת הזמן יש לנו את רמדאן, נראה לי תאריך נוח שעד אליו צריך להשיג את ההישגים האלה".

דיין נשאל האם הניצחון המוחץ אפשרי בהתחשב בעובדה שחמאס צבר כמות גדולה של אמל"ח ורשת מנהרות שהוא יכול להמשיך לירות רקטות. "התשובה היא כן", ענה דיין והסביר, "אפשר לתת דוגמה היסטורית - גרמניה 1945, זה צריך להיות מצב ההישג הנדרש".

הוא הבהיר כי "השאלה האם בשום אופן לא תיירה אף רקטה? אז תראו, אין מצבים של 100% בדברים כאלה, תמיד יכול להיות מישהו שהטמין רובה וירה, מישהו שהסתיר RPG וירה, וייקח זמן מעבר לזמן שאמרתי לטהר את כל הרצועה גם מתחת לקרקע - את כל הבונקרים והמנהרות, לעצור את כל אנשי החמאס, לפרק את המנגנונים של החמאס, לעצור את כל עוזרי הנאצים המודרניים, ולכן לא מדברים על זה במושגים של 100%, אבל אם בשנה הקרובה פעם אחת יצליחו לירות איזו רקטה, אני לא אגיד התמוטט הניצחון".

דיין הדגיש, "אבל לא מצב שכמעט מתי שהם רוצים, הם יורים משטחים שהם שולטים בהם רקטות על ישובי העוטף או על ישובים במרכז המדינה".

לגבי השליטה ברצועת עזה ביום שאחרי הסביר דיין כי צריך להכניס את המינהל האזרחי לשלוט ברצועה, "מכיוון שאנחנו רוצים לשלוט ברצועה כי אחד ממרכיבי הניצחון הוא פירוק אונר"א", אמר דיין וציין כי לדבריו "שר הביטחון צריך להכריז עליו כארגון טרור".

הוא הסביר כי יש צורך לפרק את אונר"א ולהחליפו כדי לשנות את מערכת החינוך ברצועה שלא יגדלו לשנאת ישראל, "מי שצריך לעשות את זה זה המינהל האזרחי, בדיוק בשביל זה הוא בנוי. אני הייתי אלוף פיקוד מרכז 3 שנים, לא זוכר שדיברתי אי פעם עם אונר"א. צריך להפעיל מיידית את המינהל האזרחי שישלוט בכל הדברים החשובים - חשמל, מים, מזון וחינוך".

דיין מדגיש בשיחה כי לאנשי הרשות הפלסטינית אין מקום בניהול הרצועה ביום שאחרי, "אסור להכניס את הרשות הפלסטינית".

הוא מנה שתי סיבות מדוע אסור, "אנשי המנגנון של הרשות הפלסטינית הם אוהדים אדוקים של החמאס. דבר שני, כבר היינו בניסוי הזה, אנחנו כבר הגשנו את הרצועה על מגש של כסף לרש"פ שהפסידו אותה לחמאס שייסד שם חמאסטן וגם הזמין את האיראנים".

"שטחי A ביהודה ושומרון הם על תנאי, זאת אומרת, יכול להיווצר מצב שהחמאס משתלט על הרשות הפלסטינית, אפילו בבחירות. אנחנו צריכים להיות מוכנים לפעול בשטחי A כי כל שטח A הוא עזה קטנה", ציין דיין בדאגה.

לוחמים בגבול הצפון
לוחמים בגבול הצפוןצילום: דובר צה"ל

על המצב בצפון טוען דיין כי "אנחנו במלחמה, עובדה שהתושבים שלנו לא נמצאים שם, עובדה שהורסים יותר ויותר בתים וממשיך הירי על מתקנים צבאיים. אסור להמשיך כך".

דיין לא שולל חתימה על הסדר מדיני אבל מציין, "אין עם מי לחתום הסכם. מי הפרטנר לחתימה, חיזבאללה? הממשלה הלבנונית הלא קיימת? בקיצור, אין בכלל צד שני, יש ארגון טרוריסטי בצד השני".

לדבריו, "על צה"ל ליצור מצב של רצועת הרג בין הליטני לבין הגבול הבינלאומי, כך שמי שמסתובב שם דינו מוות.עלינו לדחוק את טילי הנ"ט למקומות שאין קשר עין ואם יש צורך בעוד קצת, אז עוד קצת. דבר שני, לפרוס את צה"ל בין הישובים לבין האויב. יש היום מקומות שביניהם לבין קו הגבול הבינלאומי לא פרוס צבא בכלל, ולכן גם במקומות שצריך לעבור מעבר לקו הגבול הבינלאומי צריך לקיים פריסה צה"לית וממנה רצועת מוות".

הוא המשיך לפרט, "ואם המצב הזה לא עוזר אז נצטרך ללכת למלחמה יותר גדולה, יותר עמוקה בלבנון. דרך אגב, במסגרת הביצוע הזה צריך להרוס את כל השטח עד לליטני על ידי חיל האוויר ואם יהיה צורך לתקוף מטרות בביירות".

האם צה"ל ערוך מבחינת חימושים להיכנס למערכה בלבנון? דיין סבור שכן, על אף שחלק מהתחמושת האמריקנית שמוחזקת בדרך קבע בישראל הועברה לאוקראינה.

"צריך לנהל 'כלכלת חימושים' במלחמה הזאת, ואז ניתן להשיג את כל היעדים. את התוכנית שאמרתי ניתן לעשות במסגרת מלאיי החימוש יש לנו", הדגיש דיין ואמר לסיום: "נעשה וננצח בע"ה".