בבית הנשיא נערך אחר הצהריים (שני) טקס הוקרה לשלושת החטופים, יותם חיים, סאמר טלאלקה ואלון שמריז ז"ל שנהרגו מאש כוחות צה"ל כשניסו להיחלץ מהשבי לפני כארבעה חודשים.

בטקס הוענקו למשפחותיהם של החטופים תעודות הוקרה ועיטור ייחודי בשם מדינת ישראל.

במהלך האירוע נשאו דברים גם נציגי המשפחות. איריס, אימו חיים של יותם ז"ל, אמרה: "יצאתם לחופשי משוביכם, הסתובבתם כפרטיזנים ביער המסוכן שנקרא סג'עייה, תחת אש בלתי פוסקת כשהנשק שלכם הוא הרעות, החברות, נחישות ואומץ בלתי נדלה ככה הצלחתם, ביחד. לעצמך הוכחת יותם את מה שרצית כל החיים, שאתה גיבור, חזק ומוצלח. סיפור גבורתך, עם חבריך לשבי, פרטיזנים שמתו כאנשים חופשיים, יסופר לדורי דורות. אנחנו גאים בך".

יצחק, דודו של סאמר טלאלקה ז"ל, הוסיף: "סאמר, אנחנו כל כך מתגעגעים אליך עד כדי איבוד היכולת לתפקד ומנסים בכל יום שלא לאבד את השפיות למען המשפחה שכה אהבת וכה אהבה אותך. נוצר גורל משותף לשלושה גיבורים- יותם, סאמר ואלון ששהו זמן שבי ביחד, זמן שבי הוא זמן שבו נבחנת הנפש ומתגבשת זהות, זהות חדשה ולא זו שבאת איתה אלא כזו שתייצר לך את כלי ההישרדות. בסוף תפילתי שכל החטופים יחזרו הביתה בריאים ומהר למשפחותיהם ומאחל החלמה מהירה לכל הפצועים".

עידו, אחיו של אלון שמריז ז"ל, ציין כי "אלון היה אדם מבריק, חכם בצורה בלתי רגילה וסקרן. תמיד רצה לדעת הכל, לא התבייש לשאול, אם אין לך פיתרון בשבילו הוא כבר ימצא אותו. אף פעם לא התפשר על התוצאה, תמיד חיפש דרך יצירתית להגיע אליה. גם אחרי 70 יום בשבי, בתנאים הכי קשים בידיים של רוצחים מתועבים, אלון פעל בקור רוח, גבורה ואומץ. מעבר לכל דמיון. אנשים אומרים הם עשו הכל נכון. אני אומר שהם עשו הרבה מעבר להכל, הם עלו כל דימיון".

הנשיא יצחק הרצוג אמר בפתח דבריו כי "'רעות שכזאת לעולם לא תיתן את לבנו לשכוח. אהבה מקדשת בדם את תשובי בינינו לפרוח'. מילותיו הנוקבות, הכואבות, של חיים גורי – הלוחם והמשורר של דור התקומה – חוזרות על עצמן בראשי, שוב ושוב ושוב, כשאנו מתכנסים כאן היום כדי להוקיר ביחד את גבורתם של יותם חיים, סאמר טלאלקה ואלון שמריז זכרם לברכה".

הוא הוסיף "שלושה ישראלים אמיצי לב, שברית גורל נכרתה ביניהם, עת נפלו מאש כוחותינו כשניסו להציל את עצמם מידם הרצחנית של שוביהם. בנחישות, בתושייה, ובערבות הדדית יוצאת דופן הם יצאו למסע הצלה וחילוץ-עצמי הרואי מגיא צלמוות כנגד כל הסיכויים; מסע שנגמר באופן טרגי ואיום כל כך עם מותם בשדה הקרב. 'אהבה מקודשת בדם'".

לדבריו, "הסיפור הבלתי יאמן הזה, וסופו הנורא, פילחו את לב כולנו. הכאב, המתסכל, מלא היגון, על מה שהיה עשוי להיות, על התפנית המרה כל כך, על התקוות שנגוזו, צרב את הנשמה והלב של אומה שלמה – באותו ערב שישי קשה מנשוא. מראה המילה "הצילו" הכתובה בשאריות אוכל, בשאריות כוח, ומשמע הצעקה "חטופים" – עדיין מהדהדים בנו, כזעקות של עם שלם שפקד אותו אסון נורא. הסיפור של שלושת הגיבורים הוא בראש ובראשונה סיפור של גבורה עילאית. ולפני הכול - סיפור מפעים על רוח האדם".

"הרעות והכאב שחוו על בשרם – סאמר, אלון ויותם - הולידו בהם גבורה מיוחדת, מפעימה, גבורה השמורה ליחידי סגולה. גבורה שחשתי צורך וחובה עמוקה לציין, לכבד ולהוקיר – בשם העם כולו. שלושה ישראלים שלא נולדו לאותו אורח חיים; אשר הרוע הצרוף של חמאס כרך אותם יחד, בעיוורון רצחני, לחלוק גורל אחד; וכך הם גם בחרו להילחם בו יחד, לקום מעפר ולדבוק בכל כוחם בחיים, כאיש אחד בלב אחד", הוסיף.

הוא פנה לבני משפחותיהם של השלושה ואמר: "עברתם טלטלות נפש עזות כל כך עברתם לילות ארוכים של חרדה ושל דאגה לשלומם של הבנים, ימים חסרי נשימה, מלאי תפילה ותקווה. ואחריהם ימי שבר ומשבר, זעזוע ואבל נורא כשנודע דבר אסון מותם, כשנגוזו התקוות לשוב ולראותם. צריך תעצומות נפש אדירות כדי לעבור את כל זה. מול ההתמודדות שלכם, האמיצה כל כך, ברור לכולנו מהיכן קיבלו יותם, אלון וסאמר, את גבורתם הבלתי נתפסת, ומהיכן ינקו כוח".

"אני כולי תקווה ותפילה, כי בתוך הכאב הזה, רוח הרעות והגבורה שגילו אלון, סאמר ויותם תבטיח גם לכם, שעוד יבואו ימים של אור וחסד. אנחנו כולנו שואבים תקווה מיופים ומעוז רוחם , ואני מתפלל, ומאחל, ומאמין – ואפילו בטוח: שעוד תזכו למזור ואפילו לשמחה כאן בארץ האהובה שלנו".

"במעמד החשוב הזה אנו מבקשים לאמץ אל ליבנו את כל משפחות החטופות והחטופים שנמצאות כבר חצי שנה בסיוט מתמשך ומטלטל, ולזעוק את זעקתן! הלב של מדינה שלמה פועם בעזה כבר חצי שנה, ואנחנו לא שוכחים לרגע – לרגע! - לא את המשפחות ולא את החטופים. הברית בין המדינה ואזרחיה מחייבת אותנו לפעול בכל דרך, ביצירתיות, בנחישות ובאומץ, להשיב את הבנות והבנים הביתה. בתוך ומתוך השבר הזה, ובימים מתוחים ומאתגרים ביותר מבחינה ביטחונית, אני מבקש לחזק ולחבק את צה"ל, שב"כ וכלל כוחות הביטחון - טובי בנותינו ובנינו – בסדיר ובמילואים הנלחמים בשדה קרב מורכב וקשה ביותר. אני יודע מהמון שיחות עם הלוחמים כי הם נושאים על לוח ליבם את הציווי – 'להחזיר את החטופים הביתה'".

"משפחות אהובות ויקרות, בתעודת ההוקרה שאני – כנשיא מדינת ישראל – מעניק לכן היום, כתוב כך: "מדינת ישראל מביעה בזאת את הוקרתה והערכתה העמוקה לגבורתם של יותם, סאמר ואלון, אשר כל אחד מהם, בעוז רוח וערבות הדדית עילאית פעל לחלץ מיד זדים את עצמו ואת אחיו לצרה ולשביה, ונפל תוך חירוף נפש בליבו של שדה הקרב. נחקוק על לוח ליבנו לעד את היוזמה, הנחישות ויצר החיוּת המפעם אותם גילו בקו התפר הדק, הכואב והמטלטל בין צרה לרווחה, בין אפלה לאורה, בין שעבוד לגאולה", סיכם הנשיא.

צילום: קובי גדעון, לע"מ
צילום: קובי גדעון, לע"מ
צילום: קובי גדעון, לע"מ
צילום: קובי גדעון, לע"מ
צילום: קובי גדעון, לע"מ
צילום: קובי גדעון, לע"מ
צילום: קובי גדעון, לע"מ