כוחות צה"ל ערוכים מחוץ לרצועת עזה
כוחות צה"ל ערוכים מחוץ לרצועת עזהצילום: חיים גולדברג, פלאש 90

ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הנייה, הודיע לראש ממשלת קטאר ולשר המודיעין המצרי על הסכמה לתנאי הפסקת האש.

גורמים בישראל אמרו: "לא מתייחסים ברצינות להודעת חמאס - זו הצעה מרחיקת לכת בנושאי ליבה, שלא מקובלת על ישראל".

סגן יו"ר חמאס בעזה, חליל אל-חיה, אמר לרשת "אל-ג'זירה" כי ההצעה כוללת שלושה שלבים - נסיגה מוחלטת מרצועת עזה, החזרת העקורים וחילופי שבויים, כלשונו.

לדבריו, ביום הראשון של השלב הראשון של ההסכם ישנה התחייבות ברורה להפסיק זמנית את הפעולות הצבאיות. "הכיבוש ייסוג לאזורים הסמוכים לגבול בתוך רצועת עזה". הוא הוסיף כי "שחרור החיילים השבויים מתרחש בשלב האחרון של החילוף, ואינו מתבצע אלא לאחר ההכרזה על הפסקת אש קבועה בשלב השני. המתווכים אמרו לנו כי נשיא ארה"ב מחויב להבטיח את יישום ההסכם".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב ואמר כי "לתרגילים והמשחקים של החמאס יש רק תשובה אחת: פקודה מיידית לכיבוש רפיח! הגברת הלחץ הצבאי, והמשך כתישתו המלאה של חמאס, עד הכרעתו המוחלטת".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד מסר: "ממשלה שרוצה להחזיר את החטופים מכנסת עכשיו דיון דחוף ושולחת את הצוותים לקהיר, לא מוציאה בהיסטריה 3 תדרוכים שונים מגורמים שונים ומועכת את הלב של המשפחות. חרפה לאומית. אין גבול".

פורום הגבורה המאגד למעלה מ-150 משפחות שכולות ממלחמת חרבות ברזל הגיב: "כל עצירת הלחימה פירושה כניעה לחמאס, ולממשלה אין מנדט להיכנע לחמאס. יקירינו יצאו לקרב ובנפילתם ציוו לנו ניצחון, ואנחנו חייבים זאת לנופלים ולחיים. אנו המשפחות השכולות לא ניתן לעצור את המלחמה הזאת בפחות מניצחון. לא נזוז ממשרד ראש הממשלה עד שנראה שישראל חזרה למלחמה, חזרה לנצח ופועלת למלא את כל מטרות המלחמה שהתחייבה אליהם. אנו מחזקים את הממשלה - רפיח עכשיו. אנחנו כאן, העם איתנו, ועם ישראל ינצח".

מטה המשפחות להחזרת החטופים הגיב: "אנו מברכים על הודעת חמאס לקידום הפסקת האש, מה שמקדם את חזרתם של 132 החטופות והחטופים שנמצאים בשבי חמאס כבר 7 חודשים. עכשיו הזמן של ממשלת ישראל, להוכיח במעשים את מחויבותה לאזרחיה - על הקבינט לקחת את הסכמת חמאס ולהפוך אותה לעסקה להחזרת כולם! השבת החטופים היא המפתח לביטחון הישראלי!".

לפי דיווחים זרים, ההצעה כוללת שלושה שלבים. בחמאס אמרו כי בשלב השני ישראל תהיה צריכה להסכים להפסקת אש קבועה.

השלב הראשון יימשך 40 ימים במסגרתו ישראל תיסוג מאזורים עם אוכלוסייה צפופה ותעצור את פעילות כלי הטיס למשך 10 שעות. עוד עולה כי הנשים החטופות ישוחררו ראשונות ובמקביל ישראל תפנה את ציר החוף.

החל מהיום ה-22 לעסקה ישוחררו גם גברים כשבמקביל יחל פינוי ההריסות ויחודשו תשתיות בתי החולים ומאפיות. בנוגע לשחרור מחבלים, בתמורה לשחרור הקטגוריה ההומניטרית הכוללת פצועים, מבוגרים ופגועי נפש ישוחררו 20 מחבלים.

בנוסח ההצעה לא מופיעה התחייבות ישראלית שלא לחזור לרצועה, אלא "חזרה לרגיעה מתמשכת ויישום כל מה שדרוש כדי להשיג הפסקת אש".

בתמורה לשחרור חיילות ישוחררו 20 מחבלים עם דם על הידיים שנשפטו למאסרי עולם. קצב השחרור צפוי להיות כך שלא בכל יום ישוחררו חטופים אלא אחת לשלושה ימים יבוצע שחרור של שלושה חטופים. בנוסף, כך עולה מההצעה, ישראל תאפשר יציאה של מחבלים אל מחוץ לרצועה לצורך קבלת טיפול רפואי.

במסגרת השלב השני שיימשך 42 ימים, תוכרז הפסקת אש כוללת בתמורה לשחרור החטופים שנותרו בחיים, כולל חיילים. בנוסף, בתמורה לשחרור החטופים, תשחרר ישראל מחבלים נוספים.

בשלב השלישי, שיימשך גם הוא 42 ימים לפי הדיווח, יוחלפו גופות הישראלים שנמצאות ברצועה בתמורה לגופות מחבלים פלסטינים. בנוסף, תחל תוכנית שיקום הרצועה לחמש שנים, שתכלול בניית בתים, מתקנים אזרחיים ותשתיות.