חבר הכנסת מתן כהנא מסביר בראיון לערוץ 7 את המניע שעומד מאחורי האולטימאטום שהציב יו"ר מפלגתו, השר בני גנץ, לראש הממשלה ולפיו אם לא יעמוד נתניהו בשורת דרישות מדיניות וצבאיות תפרוש מפלגתו מהממשלה.

"הרגשנו שההשפעה שלנו על מה שקורה בממשלה נשחקת והבנו שאו שנשפיע או שנעזוב", אומר חבר הכנסת כהנא וכשהוא מתבקש להבהיר את הנקודה בה מתעוררת התחושה שהשפעת מפלגתו אינה קיימת עוד, הוא משיב: "מאד ברור שנתניהו כלוא בדילמה בין ללכת עם תפיסת העולם של בן גביר לבין ללכת עם תפיסת העולם של גלנט, גנץ ואייזנקוט וניכר שהוא לא מקבל החלטות. הדרישה שלנו ממנו היא לקיים דיונים עמוקים בנושאים האסטרטגיים שעל הפרק ולקבל החלטות. הוא יקבל את ההחלטות שלו ואנחנו נקבל את ההחלטות שלנו בהתאם".

על התאריך בו נקט השר גנץ, השמונה ביוני, כמועד שעד אליו על נתניהו להיענות לדרישותיו, אומר כהנא כי לא מדובר בתאריך קדוש "אם נראה לפני כן שנתניהו לא עושה שום צעד בכיוונים שביקשנו, לא צריך לחכות עד לתאריך הזה, ואם נראה שנתניהו פועל בקדחתנות לקיים דיונים עמוקים ולקב החלטות בנושאים האלה, אז התאריך לא קדוש".

"אנחנו לא מחפשים איך לצאת מהממשלה אלא איך להשפיע על מה שקורה בממשלה. כרגע אנחנו רואים שאין לנו השפעה על המציאות. אם נראה שזה משתנה, נשקול", אומר חבר הכנסת כהנא ומרחיב על משמעות הדיונים העמוקים שעליהם הוא ומפלגתו מדברים: "אנחנו מדברים גם על עסקה לשחרור חטופים, גם על מה שקורה בצפון, על התנהלות היום שאחרי ברצועת עזה. על כל הדברים האלה נתניהו מסרב באופן עקבי לקיים דיונים, מזגזג בין אילוצים פוליטיים שיש לו. אין לי בדל טענה לבן גביר וסמוטריץ'. עמדתם היא עמדתם, אבל נתניהו מנסה לאחוז בחבל משני קצותיו וזה לא עובד".

האם לטעמו של כהנא נתניהו מונע עסקת חטופים? כהנא מבהיר כי סינוו'אר הוא שמונע את העסקה "אבל אנחנו בהחלט כבר ראינו שנתניהו נתן דרקטיבה בתוך הקבינט המצומצם ואיפשר לצוות המקצועי לשאת ולתת על עסקת חטופים וביד השניה סינדל את הצוות שיצא לעשות את זה, כנראה מלחצים פוליטיים. לכן הדרישה שלנו מנתניהו היא פשוט להחליט".

את הטענה לפיה בני גנץ הוא שמנע פעולה ברפיח עד שכבר נהיה מאוחר מדי, דוחה חבר הכנסת כהנא מכל וכל וקובע כי מדובר בתיאור הפוך של המציאות. "אם היו מקשיבים לגנץ ואייזנקוט היו פועלים כבר לפני שלושה או ארבעה חודשים, הרבה לפני שרפיח הפכה לאיזו עיר קודש... לירון אברהם הגיעה הדלפה של מסמך מלפני ארבעה חודשים שבו ברור ששרי המחנה הממלכתי חשובים שצריך לטפל ברפיח. הם אמרו את זה מתחילת המלחמה. לצערי זה לא קרה והנושא הפך למריבה. סוגיה מיקרו-טקטית, שצריכה להיות מטופלת ברמת האוגדה, הפכה לנושא שדנים עליו בקבינטים ופוגע בכל היחסים שלנו בעולם ומביא אותנו למקום שאליו הגענו".

"מה שיש ברפיח זה גדודי חמאס שצריך להשמיד אותם, אבל מכאן ועד למחשבה שזה מה שיביא לניצחון המוחלט ולהפוך את זה לאיזה סלע קיומינו, זו טעות חמורה", אומר כהנא השב ומדגיש כי שרי מפלגתו תמכו בפעולה קרקעית ברפיח, "זו שאלה של תזמון ושל איך עושים את זה. את גדודי החמאס ברפיח חייבים להשמיד כדי שנוכל להתקדם לעבר מיטוט שלטון החמאס. סדרי העדיפויות של מתי ואיך הם כבר שאלות טקטיות".

האם בפרישת מפלגתו מהממשלה אין כדי "להפקיר" את הממשלה למה שמוגדר במחנה הממלכתי כידיהם המשיחיות של סמוטריץ' ובן גביר? האם זו האחריות הלאומית שמגלה המפלגה? חבר הכנסת כהנא משיב ואומר כי מפלגתו מנסה להשפיע "אבל אם אין לו\נו שום השפעה על המציאות אין לנו מה לחפש שם. אם נתניהו חושב שאנחנו מפריעים לו לממש את חזונו למלחמה הזו, אם היה לו, אז אם נצא הוא יצליח לנצח ניצחון מוחלט וסופי בזמן הקרוב כמו שהוא הבטיח. אנחנו חושבים שלא זו תהיה התמונה, אבל כרגע נראה שאין לנו השפעה על המציאות ואם כך זה יימשך אין לנו מה לחפש שם".

כהנא מוסיף ומדגיש כי מפלגתו תמשיך ותתמוך ותחזק את חיילי צה"ל וכוחות הביטחון בין אם מפלגתו בתוך או מחוץ לממשלה. לשאלה עד מתי להערכתו תימשך המערכה, הוא משיב: "המלחמה במבקשי רעתנו נמשכת כבר 160 שנה ואני לא רואה אותה מסתיימת. כנראה נדונו לחיות על חרבנו. לכן מי שמבטיח ניצחון מוחלט בקרוב הוא מאחז את עיני הציבור. נמשיך לחיות על חרבנו. אנחנו חייבים צבא חזק מאוד ולוחמים נחושים וחדורי מוטיבציה וכך זה ימשיך להיות", דברי חבר הכנסת כהנא.