בן גביר ונתניהו
בן גביר ונתניהוצילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר תוקף את ראש הממשלה נתניהו על רקע מאות השיגורים מצד החיזבאללה על ישובי הצפון.

"הערב נתניהו שוב מכנס 'התייעצות ביטחונית'. כל הכבוד על החיסול בלבנון, אבל על מאות טילים לא מגיבים בפעולות כירורגיות.

אין ספק שהנוהג המגונה של ראש הממשלה למדר אותי מדיונים ביטחוניים 'הוכיח את עצמו' באירועי השבעה לאוקטובר...נתניהו - נגמרו התירוצים. אתה ראש הממשלה, ואפילו להתחבא מאחורי גנץ ואייזנקוט אתה כבר לא יכול".

צה"ל הודיע היום (רביעי) באופן רשמי על חיסולו של בכיר חיזבאללה, "אבו-טאלב", מפקד יחידת "נאסר", בתקיפה של כלי טייס של חיל האוויר בכפר ג'ויא סמוך לצור בדרום לבנון. יחד עם אבו-טאלב איתו נהרגו עוד שלושה מפקדים מחזית הדרום של חיזבאללה, בהם שני מפקדים ועוזרו האישי.

בצה"ל אמרו שמדובר במפקד "הבכיר ביותר של חיזבאללה" שחוסל מאז החלה המלחמה. לדבריהם, הבכיר הינו מקור יודע דבר עם ניסיון מבצעי רב וארוך שנים, שנכנס לתפקידו כמפקד יחידת "נאסר" בשנת 2016.

אבו-טאלב הוביל את ניסיון חטיפת חיילי צה"ל בע'ג'ר בשנת 2005 שסוכל, את ירי הקרב לאחר חיסול בכיר חיזבאללה עימאד מורנייה בשנת 2008, ובמלחמת לבנון השנייה כיהן כמפקד חטיבת בינת' ג'בייל. מאז החלה המלחמה הבכיר הוביל את המתקפות של חיזבאללה כולל שיגור של רקטות עתירות משקל.

בצה"ל הסבירו שחיזבאללה חילק את דרום לבנון לשלוש יחידות: "נאסר", "עזיז" ו"באדר". יחידת "נאסר", תחת פיקודו של אבו-טאלב, הייתה למעשה תמונת הראי ליישובי הצפון - יישובי קו העימות, קריית שמונה, רכס רמים ועד להר דב, עם השפעה ישירה על יישובים בגליל, אצבע הגליל ורמת הגולן.

לאחר הערכת מצב עם הצבא, הוחלט כי מסגרות החינוך שפועלות במרכז האזורי של המועצה ומסגרות החינוך ביישובים ספסופה, אור הגנוז, בר יוחאי ומירון לא יפעלו מחר. הבגרות בתנ"ך תיערך כסדרה.

ראש המועצה האזורית מרום הגליל עמית סופר: "תחושת החג התחלפה בתחושה של פחד וחרדה. כמעט ממחצית מטילי האויב שוגרו לעבר מרום הגליל ובמקומות רבים התפתחו שריפות. אנחנו נמצאים בתיאום מלא עם הצבא, וסומכים על צהל שידע לטפל באיום הקיומי שניצב מצפון לנו. מכלולי החירום של המועצה יחד עם כוחות הכוננות ביישובים עמדו חזקים ונחושים היום מול האתגר ויכולנו לו אך מצפים לנו ימים מורכבים".