הרב חיים נבון
הרב חיים נבון צילום: אורן ברקאי

הרב חיים נבון התייחס היום (חמישי) לאמירתו של סגן שרת הכלכלה יאיר גולן נגד מתיישבי חומש כשכינה אותם "תתי אדם".

"יאיר גולן שוב מטנף על המתיישבים", כתב הרב נבון בחשבון הפייסבוק שלו. "אין שום קהילה אחרת בישראל שאיש ציבור היה אומר עליה 'תתי אדם' ונשאר בתפקידו עשר דקות לאחר מכן".

לרב נבון ביקורת על התנהלותו של ראש הממשלה נפתלי בנט ביחס לאמירה הבזויה. "ראש הממשלה בנט הגיב כפרשן וחיווה דעה: 'דברים מזעזעים'. אכן מזעזעים, אבל את זה אנחנו יודעים גם בלעדיך. אתה ראש הממשלה, והאיש הרע הזה חבר בממשלה שלך; פטר אותו מיד", כך הרב נבון.

כפי שפורסם, גולן ממפלגת מרצ יצא הבוקר במתקפה חריגה וקשה נגד מתיישבי חומש בראיון לערוץ הכנסת. "אנשים שבאים ומיישבים מקום שפונה כחוק ולא אמור להיות שם אף אחד וכשהייתי מפקד איו"ש לא נתתי לאף אחד להתיישב שם. עכשיו הם זועקים את זעקתם: אוי ואבוי, איך יעלה על הדעת? זו בושה וחרפה. אותם אנשים שבאים להתיישב שם פורעים בכפר בורקה, מנתצים מצבות ועושים פוגרום", טען גולן.

יאיר גולן בהתבטאות קשה על תושבי חומש ערוץ כנסת

הוא הוסיף, "אלה לא אנשים אלא תתי אדם, אנשים בזויים וקלקולו של העם היהודי. אסור לתת להם שום גיבוי וצריך להוריד אותם בכוח מהמקום הזה ולהחזיר את החוק והסדר למרחב. ההשתוללות הלאומנית הזו תביא עלינו אסון".

בציוץ בטוויטר טען גולן, "‏התייחסתי בדברי למשחיתי קברים, תוקפי תמימים, הורסי רכוש לא להם. איך נכון להתייחס לאנשים כאלה, איך נכון לכנות אנשים שכאלה? הגיע הזמן לומר את האמת - זו לא היהדות שלנו".

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי יצאה נגד סגנה ח"כ יאיר גולן וכתבה בטוויטר, "יאיר גולן אני קוראת לך לחזור בך על אמירה אומללה ומיותרת. בפורעי חוק יש לטפל כדין".

ראש הממשלה נפתלי בנט גינה את הדברים שהשמיע סגן השרה. "דבריו של יאיר גולן על המתיישבים בחומש מזעזעים, מכלילים וגובלים בעלילת דם. ‏ההתיישבות ביהודה ושומרון היא החלוציות של ימינו. 'לא ארץ נוכרייה לקחנו… כי אם נחלת אבותינו'".

שר הביטחון, בני גנץ, תקף את גולן. "‏אני מגנה בתוקף את אמירתו של סגן השר גולן. כמי שביקר את משפחת דימנטמן ופגש בחלק מהאנשים שנמצאים בחומש, אני קובע כי לצד העובדה שיש לנהוג לפי חוק, מדובר באנשים ערכיים שאוהבים את הארץ והמדינה לא פחות מאף אחד אחר".

"כנבחרי ציבור, מוטלת עלינו החובה לקדם שיח מאחד ולא שיח מפלג", דברי גנץ.

שרת הפנים, איילת שקד ציינה כי "דבריו של יאיר גולן מחפירים ומביישים את עברו. מתיישבי חומש הם חלוצים, מיישבי הארץ ואוהביה. הישיבה בחומש מפיצה תורה ואור, שמגרש מעט מן החושך הזה. יאיר גולן ימשיך לברבר עצמו לדעת והחלוצים הנפלאים האלה ימשיכו ליישב את הארץ".

השר מתן כהנא מימינה כתב כי "תת-אדם (בגרמנית Untermensch), הוא ביטוי ידוע לשמצה בו השתמשו הנאצים כדי לתאר 'אנשים נחותים' לפי האידאולוגיה הנאצית (ויקיפדיה). יאיר, כאדם שמזהה תהליכים, אתה האחרון שצריך לדבר כך".

השר חילי טרופר כתב, "אני מתבייש בביטוי המכוער והמיותר של סגן שר הכלכלה יאיר גולן. לא, מתיישבי חומש הם לא תת אדם אלא אזרחים ישראלים שחושבים אחרת ויש עימם מחלוקות עמוקות. תת רמה בשיח ובניהול המחלוקות בתוכנו לא יקדמו אותנו, רק יפרקו אותנו מבפנים".

ח"כ ניר אורבך ענה לגולן, "‏לא יאיר אלו לא תתי אדם. תגיע לשם ותראה מתיישבים שהם מלח הארץ עם מסירות בלתי רגילה לארץ ישראל. הגירוש של המתיישבים ב2005 על ידי הליכוד היה מיותר, אכזרי וחסר תוחלת".

יו"ר האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו אמר, "המתיישבים ביהודה ושומרון אינם ״תתי אדם״ כפי שכינה אותם היום סגן השר יאיר גולן, חבר ממשלת בנט. המתיישבים הם ציונים חלוצים שמיישבים את נחלת אבותינו. אחרי האמירה המבישה הזו, שלקוחה היישר מהטרמינולוגיה הנאצית נגד העם היהודי, בנט חייב לפטר את יאיר גולן עוד היום".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר בתגובה: "אם חשבנו ששיא הבושה הוא שהשר לבטחון פנים קורא לחצי מיליון אזרחים שומרי חוק 'אלימים' ומוציא את דיבתם רעה, היום יאיר גולן מכנה את מתיישבי חומש הגיבורים 'תתי אדם'. כינוי שניתן ליהודים על ידי הנאצים".

"לאנשי המחנה הלאומי בנט ושקד אומרים: 'עופו לנו מהעיניים' ואת אנשי השמאל הקיצוני האוטו-אנטישמי הם מחבקים. מדינת ישראל בסכנה", דברי סמוטריץ'.

בואו לתמוך בגיבורי ישיבת חומש לחצו כאן