רכבים שניזוקו
רכבים שניזוקוצילום: ללא קרדיט

הטרור בכבישי יהודה ושומרון מרים ראש ומאז שעות הבוקר (ה') נרשמו למעלה מ-30 פיגועי אבנים, שישה פיגועים של השלכת בקבוקי תבערה ושורת אירועים נוספים ביניהם הבערת מחסום של צמיגים בוערים בצירי תנועה מרכזיים.

בכביש 505 בין תפוח לאריאל נרגמו באבנים בזה אחר זה רכבים יהודים. נזק נגרם לרכבים, ותושב אחד נפצע באורח קל. גם בסמוך לישוב יקיר נרגמו באבנים רכבים ישראלים, 2 רכבים ואוטובוס שחלפו בכביש ניזוקו.

בכפר חווארה בו נרשם בשבועות האחרונים זינוק משמעותי בפיגועי הטרור, התרחשו משעות הבוקר ארבעה אירועים שכללו יידוי אבנים והבערת צמיגים. בכביש אלון וכביש 60, התרחשו ביחד קרוב לעשרה פיגועים משעות הבוקר.

הטרור שהפך בחודשים האחרונים לשגרה מדממת, הגיע היום לשיא חדש ותושבי יהודה ושומרון כבר נואשים לשינוי כלשהו בשטח שתביא הממשלה החדשה.

אחדות רום, תושבת נווה צוף שנקלעה הבוקר לפיגוע אבנים תיארה: "נסעתי בכביש מכיוון מודיעין חזרה הביתה לנווה צוף. ליד צומת הכניסה לכפר דיר אבו משעל, האט לידי רכב עם שני ערבים שיצאו מהחלונות והשליכו לעבר הרכב שלי אבנים גדולות. האצתי מיד, ואבן אחת הספיקה לפגוע בפח".

"זה כבר הפך להיות שגרה, אנחנו 10 משפחות ברחוב וכבר שלוש מתוכן נקלעו לפיגוע אבנים בכביש בתקופה האחרונה. אין דרך אחרת לתאר את המצב הזה חוץ מהפקרות. אני מצפה מהממשלה לפעול בעוצמה ולהראות לערבים שלא משתלם לבצע פיגועים, אבל למען האמת קשה לי להאמין שהמצב ישתנה", תיארה רום את התחושות.

משה מנצ'ובסקי תושב יצהר היה עד אף הוא לפיגוע אבנים הבוקר: "נסעתי ליד הישוב עינב, ופתאום אני רואה שלושה ערבים רעולי פנים שיצאו ממסתור ליד הכביש. הם נעמדו בסמוך למעקה ורגמו באבנים גדולות את הרכב שנסע לפניי. אחת האבנים פגעה בפינה של השמשה הקדמית וכמעט חדרה פנימה. אם זה היה כמה סנטימטרים הצידה, כבר היינו במקום אחר לא עלינו".

לצד אלו שהאיצו את רכבם ונמלטו מהמקום עם נזקים בגוף וברכוש, היו כאלו שהחליטו לעצור ולהשיב מלחמה. אחד מהם הוא עמיצור בן יוסף שנסע הבוקר יחד עם חברו לקרית ארבע ונקלע לפיגוע אבנים: "בירידות מכרמי צור לקרית ארבע, הבחנו ברעול פנים ערבי עומד בצד הדרך ורוגם באבנים רכבים יהודים שעברו בכביש", סיפר.

"עצרנו מיד את הרכב והתחלנו לדלוק אחריו. הוא נבהל וברח לתוך אחד הבתים הסמוכים. המשכנו לשמור על הציר עד שהצבא הגיע, ואיתרנו בשטח גם כוורת של זיקוקים שכוונה אל הציר. באופן מקומם ביותר, הצבא לא הסכים לבצע שום סריקות על מנת לתפוס את המחבל ואפילו לא התייחס לכוורת הזיקוקים שאיתרנו", תיאר בן יוסף בכעס.

בן יוסף הוסיף ואמר כי "הנסיעה בכבישים כבר הפכה לחוויה מפחידה. בכל יום אנחנו שומעים על פיגועים חדשים ותושבים שנפגעו. אנשים חושבים פעמיים אם לצאת מהישוב, אבל התקשורת לא מדווחת. מישהו חייב להתעורר, כי כרגע זו רק שאלה של זמן עד שיהיו פה חלילה נרצחים", התריע.

ממטה "אפס אירועי טרור" שעומד מאחורי המחאות ביהודה ושומרון כנגד הפיגועים, מסרו בתגובה: "המציאות המדממת בה מתרחשים בכל יום עשרות פיגועי טרור בכבישי יהודה ושומרון רק הולכת ומחריפה. במערכת הביטחון מתייחסים לפיגועים הללו בשוויון נפש, ובתקשורת אף אירוע כמעט ולא מדווח".

לדבריהם, "הפיגועים הללו הם תוצאה ישירה של היעדר טיפול שורשי בטרור. בכל פעם מחדש צה"ל מבצע פעולות נקודתיות ומינוריות שמביאות שקט לתקופה קצרה, עד שהטרור שב ביתר שאת. אנו קוראים לממשלת ישראל להתעשת ולצאת למבצע מקיף ושורשי כנגד תשתיות הטרור, עד להשגת המטרה של אפס אירועי טרור. הפיגועים האלה אינם גזירת גורל, זה אפשרי וזה הכרחי".

בתוך כך, עיריית שדרות הודיעה בצהריים (חמישי) כי היא דוחה מופע סטנדאפ של אורי חזקיה שתוכנן להערב. זאת, מחשש מהסלמה על רקע המבצע בג'נין. בנוסף, צה"ל מתגבר כוחות ביהודה ושומרון והקפיץ גדוד צנחנים לגזרה במסגרת ההיערכות.

כוחות הביטחון נכנסו הבוקר למבצע בתוך מחנה הפליטים, לאחר שבשב"כ זיהו תשתית טרור שתכננה לבצע פיגוע גדול בטווח הזמן המיידי. היעד למעצר היה פעיל הארגון שעמד בראש חוליית מחבלים שתכננו את הפיגוע ומבוקשים נוספים שהתחבאו בדירת מסתור במחנה הפליטים בג'נין.

גורם צבאי בכיר אמר כי במהלך המבצע שנערך כ-3 שעות, רוב העבודה התרכזה בדירת המסתור בה שהו המחבלים. לדבריו, מתכנני הפיגוע הם "לא עוד חוליית ירי, אלא חולייה שתכננה לעשות פיגועים נגד כוחות הביטחון ואזרחים. אנחנו ערוכים, וזה יכול להביא להסלמה - נתדרך את הכוחות גם מפעולות נקם בהקשר להר הבית".

שעות אחרי פעולת צה"ל בג'נין לסיכול מה שכונה במערכת הביטחון ה"פצצה מתקתקת", נקבע מותו של מחבל נוסף, ומספר ההרוגים הפלסטינים עלה ל-10. בינתיים, גורמים פלסטינים אמרו לחדשות 13 כי אבו מאזן שוקל לבטל את התיאום הביטחוני עם ישראל באופן מלא: "צעדים נגד ישראל וביטול התיאום הביטחוני הם תגובה הולמת למה שקרה היום בג'נין. יו"ר הרשות יכריע הערב בעניין".

קודם לכן, ערוץ "א-ע'ד" המצרי דיווח כי הרשות הפלסטינית כבר הודיעה לישראל על הפסקת התיאום הביטחוני. יצוין כי מדובר בדיווח בודד שמהימנותו מוטלת בספק. לאחר מכן, בכיר הרשות הפלסטינית, חוסיין א-שייח', פרסם הודעה בחשבון הטוויטר שלו בה ציין כי "לאחר פגישה דחופה של ההנהגה הפלסטינית שהתקיימה בעקבות הפשע הנתעב שביצעו כוחות הכיבוש בג'נין - הנהגת הרשות הפלסטינית תכריז הערב על שורה של צעדים והחלטות חשובות".