ראש הממשלה בנימין נתניהו, הרמטכ"ל הרצי הלוי ושר הביטחון יואב גלנט משתתפים (חמישי) בטקס סיום קורס קצינים קרביים מחזור 68.

"קצינות וקצינים יקרים, שרשרת הדורות של גיבורי ישראל הכינה אתכם לרגע הזה. יש בכם תודעת שליחות, יש בכם רוח כבירה, יש בכם רצון להשלים את המשימה שלמענה יצאתם לקרב על הבית. ארבעה מחבריכם נפלו במערכה – נתנאל איתן, עומרי שוורץ, יעקב איליאן ושי איילי זיכרונם לברכה. השורות כאן, בבה"ד 1, חסרות אותם – אבל הציווי שהם הותירו לנו נוכח מתמיד: להמשיך להכות באויבינו עד הסוף - עד הניצחון המוחלט", אמר נתניהו בטקס.

"דמות הקצין הישראלי שחותר לניצחון המוחלט משתקפת היטב בספרו החדש של קצין הקומנדו במילואים, אלקנה כהן. אלקנה מתאר בספרו את דור הניצחון - זהו הדור שלכם, שמסתער קדימה בלי היסוס. הוא כותב כך: כשמסביב הכל בוער, וריח המלחמה אינו מרפה, היעד נותר מזוקק, בהיר, בלתי משתנה – אנחנו במלחמת קיום, שבה מדינת ישראל חייבת לנצח!.

טבילת האש שעברתם בחודשי המלחמה ביטאה בדיוק את ההכרה הזאת. הפגנתם אומץ-לב, מקצועיות, דבקות במשימה, חתירה למגע, התקפיות, יוזמה, נחישות, במילה אחת - גבורה", אמר ראש הממשלה.

"לוחמים ולוחמות, קצינים וקצינות, אנחנו בעיצומה של מלחמה שאין צודקת ממנה. הממשלה קבעה את מטרות המלחמה – ואתם בשטח פועלים להשיגן: חיסול שלטון הרשע של חמאס, החזרת כל חטופינו הביתה ומניעת כל איום עתידי מעזה על מדינת ישראל.

במלחמה הזו צבא היבשה נמצא במוקד העשייה: בקרבות פנים אל פנים, בחיסול מחבלים, בהשמדת תשתיות טרור, בהרס מנהרות, במרדף בלתי פוסק אחרי רבי המרצחים, בניסיונות לאתר חטופים.

אני רוצה שתקשיבו למה שאומר עליכם, על צה"ל שלנו, היסטוריון צבאי נודע בשם ג'ון ספנסר, מומחה ללוחמה אורבנית ב"ווסט פוינט" - הבה"ד 1 של ארה"ב: "אף צבא בהיסטוריה" – הוא אומר – "לא התמודד עם עשרות אלפי לוחמים חמושים, הפזורים בערים שונות, תוך שהם משתמשים באוכלוסייה האזרחית כמגן אנושי, ומסתתרים במאות קילומטרים של מנהרות תת-קרקעיות, ולמרות התנאים הקשים הללו, תנאים חסרי תקדים, צה"ל מתקדם בהצלחה מרשימה להשגת יעדי המלחמה, והוא עושה זאת תוך פגיעה מינימלית באזרחים" – וכפי שההיסטוריון ספנסר מציין, במאמץ ששום צבא אחר בעולם בתולדות הצבאות לא עשה", אמר.

נתניהו העביר מסר לארה"ב, "היום אני רוצה לומר לכם במילים ברורות: צה"ל ימשיך לפעול מול כל גדודי החמאס בכל רחבי הרצועה – וזה כולל את רפיח, המעוז האחרון של החמאס. מי שאומר לנו לא לפעול ברפיח, אומר לנו להפסיד במלחמה - וזה לא יקרה.

בד בבד נפעל בתקיפות בגזרות האחרות, מול כל מי שמבקש להשמיד אותנו, כולל בחזית הצפון. מי שעדיין לא השתכנע מנחת זרוענו, מוטב שיסתכל על מה שקורה למעוזי האויב בעזה; אויבינו הביאו על עצמם חורבן חסר תקדים. מי שדיבר על 'קורי העכביש' - פוגש היום אריות.

וכן, יש לחץ בינלאומי. יש לחץ בינלאומי, והוא גובר. אבל דווקא כשהלחץ הבינלאומי גובר, אנחנו צריכים לצופף את השורות בינינו. אנחנו חייבים לעמוד יחד מול הניסיונות לעצור את המלחמה. אנחנו חייבים לדחות יחד את הניסיון הנואל להטיל על צה"ל את האחריות לפשעי החמאס".

"חמאס הוא זה שרצח, טבח ואנס את אחינו ואחיותינו. חמאס הוא זה שחטף את בנינו ובנותינו. חמאס הוא זה שמבצע פשעי מלחמה יום-יום נגד עמו שלו, ונגד עמנו. ואילו אנחנו – אנחנו נלחמים במפלצות הללו כדי להבטיח את עצם קיומנו. בו בזמן, תוך הגנה על עצמנו, אנחנו מגינים על הערכים המקודשים ביותר של העולם החופשי והחברה האנושית כולה. ולכן אני אומר למנהיגי העולם: כשאנחנו מנצחים את מרצחי השבעה באוקטובר, אנחנו מונעים את ה-11 בספטמבר הבא. וראוי שכל העולם התרבותי יתמוך בצבא ההגנה לישראל ובמדינת ישראל.

הלחימה – והלמידה תוך כדי לחימה – כרוכות זו בזו. ממש כך אומר משורר תהילים: "המלמד ידיי לקרב, אצבעותיי למלחמה". אנו למדים את לקחי הקרב, ואנחנו מתכננים בשיקול דעת את המשך המלחמה. בהמשך נפיק את כל לקחי השבעה באוקטובר. נעשה זאת באופן גלוי ומלא. אבל היום לנגד עינינו מטרה ברורה: השגת הניצחון המוחלט במלחמה.

בקרוב מאוד, הפעם כקצינים וקצינות צה''ל, תחזרו ליחידות שלכם, תובילו לוחמים אל היעד, ותבטיחו את הניצחון. בעשותכם זאת, זכרו תמיד: יש לנו מדינה אחת, צבא אחד, גורל אחד. כולנו - מימין ומשמאל, חילונים ודתיים, יהודים ולא יהודים, כולנו עומדים יחד, כתף אל כתף, לב אל לב. נזכור את הנופלים, גיבורי ישראל, ויחד נבטיח את נצח ישראל", אמר.

שר הביטחון יואב גלנט אמר "אנו הולכים ומשיגים את מטרות המלחמה- פירוקו של החמאס כגוף צבאי ושלטוני והשבת כל החטופים. תוצאות המלחמה הצודקת והחשובה הזו, יחתמו פרק בהיסטוריה של מדינת ישראל, ויהוו ראשית צירים לתהליכים שימשכו שנים ארוכות, בכל הקשור למעמדה האסטרטגי של מדינת ישראל במזרח התיכון – ליחס שנקבל מצד ידידינו, ולהרתעה שניצור מול אויבנו".

"זו מלחמה על הבית, זו מלחמה על ערכינו כעם - זו מלחמה על זכותנו להתקיים כחברה יהודית ודמוקרטית, בלב אזור עוין".

ראש המטה הכללי, רב-אלוף הרצי הלוי אמר בדבריו, "בעת הזו לא די לשבח את הגיוון הקיים בצה"ל, אלא לקרוא להרחיבו ולהוסיף אליו משרתים מכל קצוות החברה. זהו צו השעה, לא רק כי צה"ל זקוק למלא את השורות החסרות ולהרחיב גיסותיו, אלא בעיקר לשם חיזוק הלכידות החברתית, מקור חסוננו ועוצמתנו ומרכיב חשוב באנטי-שבירות הישראלית".

הלוי ציין "כאשר פרצה המלחמה, צה"ל פעל באופן אנטי-שביר. ההתחלה הייתה קשה, נכשלנו, שילמנו מחיר גבוה ומיד לאחר מכן התעשתנו, יצאנו להתקפה, יזמנו ומאז אנחנו הולכים ומתחזקים. מתוך תחושת האחריות, נישיר בקרוב מבט אל האירועים הקשים של פתיחת המלחמה ואל אלה שקדמו לה, ונשאל באומץ כיצד לא מנענו את המפגש בין אויב לאזרחים ואת תוצאותיו הקשות. נתחקר ונלמד, כדי להתמודד טוב יותר עם האיום הרב-זירתי הניצב בפנינו. זוהי חובתנו לכֹל מי שנלחם עד היום, ולמי שיילחם מעתה ואילך בכֹל אחת מזירות המלחמה".

צילום: עמוס בן גרשום / לע״מ
צילום: עמוס בן גרשום / לע״מ
צילום: עמוס בן גרשום / לע״מ
צילום: עמוס בן גרשום / לע״מ
צילום: עמוס בן גרשום / לע״מ
צילום: עמוס בן גרשום / לע״מ
צילום: עמוס בן גרשום / לע״מ
צילום: עמוס בן גרשום / לע״מ