ביידן
ביידןצילום: רויטרס, איסטוק

כאשר הנשיא ביידן מגביר לחצו על ישראל, תוקף באופן אישי את ראש ממשלתה, אינו מתנה את הסיוע ההומניטרי לתושבי עזה בסיוע הומניטרי לחטופינו, ולמידע עליהם, לוחץ ל"שתי מדינות", כאשר ארה"ב מסתייגת יותר ויותר מממשלת ישראל והעומד בראשה – מה פלא שחמאס מקשיח עמדותיו, מנהל סחר-מכר אכזרי על גב החטופים. יתר על כן, עוד מדינות, עוד מוסדות, עוד גורמים מפנים אצבע מאשימה אך ורק לעבר ישראל, מתעלמים מזוועות השבעה באוקטובר.

נשיא ארה"ב משעבד את התמיכה המוחלטת בדמוקרטיה היחידה במזה"ת לצורכי מערכת הבחירות שלו – תחילה בתוך מפלגתו הדמוקרטית ולאחר מכן אל מול היריב הקשוח, טראמפ הרפובליקני. אינטרסים פנימיים שמשפיעים על מדיניות החוץ. ישראל משלמת את המחיר.

בחזית האיבה המתגברת לישראל בולטות שלוש מדינות: נורווגיה, אירלנד, צ'ילה. רחוקות מאוד גיאוגרפית מהמזרח-התיכון, ואף על פי כן, בוחשות בענייניו, מעדיפות את התוקפן הערבי, מגנות לרוב את ישראל, עד כדי הצדקת הטרור. יש לדייק: ראשיהן, ממשלותיהן, הם הדוברים הקיצונים נגד ישראל. ספק אם רוב בני עמיהם חושבים כמנהיגיהם.

צ'ילה. מדינה השוכנת לחוף האוקיאנוס השקט, בקצה הדרומי-מערבי של דרום אמריקה. כ-4,300 ק"מ אורכה, בין 170 ל-350 ק"מ רוחבה, ולמרות מימדיה העצומים גובלת רק בשתי מדינות: ארגנטינה ופרו. אין כלפיה איום חיצוני. מה לה ולסיכסוך הישראלי-פלשתיני? מדוע תוחבת אפה לענייני אזור כה מרוחק? האם בכך ראשיה רוצים לחזק מעמדם הבינלאומי על חשבון הפקרת ישראל? להסיח תשומת לב אזרחיה מבעיותיה הפנימיות?

באותו אזור נקטו עוד שלוש מדינות צעדי מחאה אנטי-ישראליים חריפים: נשיא ברזיל, איש שמאל ואנטישמי ידוע, השתלח קשות בישראל. בוליביה הזנוחה ניתקה היחסים עם ישראל, קולומביה כמו צ'ילה החזירה שגרירה מישראל. בינתיים רק ל"התייעצויות". בצעדי המחאה הבזויה של ארבע מדינות אלה באמריקה הלטינית – או לפחות של מנהיגיהן - הן התעלמו כליל מתוקפנות החמאס הברברי, מרצח 1,400 ישראלים, מהתעללות בילדים, נשים וקשישים. לדידן, ישראל היא הטובחת, היא הפושעת.

נורווגיה. גיאוגרפית דומה למדי לצ'ילה. משתרעת לכל אורך חצי האי הסקנדינווי, לחוף האוקיאנוס האטלנטי, גובלת בשוודיה, פינלנד ורוסיה. מדינה עם איכות חיים גבוהה, נעדרת בעיות משלה, ולה מסורת ארוכה שנים כמתווכת-כביכול בסיכסוך המזרח-תיכוני. השם אוסלו מוכר אצלנו כהסכם בינלאומי נורא יותר מאשר כעיר בירה. מאז השבעה באוקטובר נורווגיה השלווה אינה חדלה מלגנות את ישראל. העיתון הנאור-כביכול, "דאגבלאדט", אפילו דיווח פייק מוחלט: "ישראל היא זו שפתחה במלחמה נגד חמאס ב-7 באוקטובר"... ל"פראבדה" זה היה יותר מתאים מאשר לעיתון הנקרא ביותר בשפה הנורווגית.

אירלנד. לה יש מסורת רבת שנים של עויינות לישראל, למרות שהערצנו את מאבק המחתרת האירית לעצמאות. זוהי מדינת אי, מוקפת במימי האוקיאנוס האטלנטי. רק פינתה הצפונית אינה חלק ממנה. עויינותה באה לידי ביטוי, בין השאר, באירועי ספורט, שבהם נבחרות ישראל נאלצות להתמודד מולה. מדינה רחוקה, שבוחשת בענייני אזורנו, מתוך אנטישמית נטו, בעיקר בחוגי השמאל.

ולא הזכרנו מדינות נוספות, כמו שתי המעצמות סין ורוסיה. עויינותן לנו אף קדמה לאירועי השבעה באוקטובר. הראשונה שולטת ללא מצרין בטיבט, אינה מסתירה כוונתה לכיבושה מחדש של טאיוואן, לשלול את עצמאותה. השניה מנהלת זה כשנתיים מלחמה ברברית באוקראינה שכנתה, מלחמה שגבתה חייהם של עשרות אלפי חללים משני הצדדים. ושתיים אלה מטיפות לנו "מוסר"... כמוהן כטורקיה, טובחת הארמנים, כובשת צפון קפריסין, מתאכזרת לכורדים, שבראשה עומד נותן-חסות לחמאס.

המלחמה שכפה עלינו אירגון הטרור החמאסי עוררה את היצר האנטישמי בקרב מדינות רבות אחרות – ביניהן בריטניה, צרפת, פולין וספרד, ש"נהנות" מקהילות מוסלמיות גדולות שהתנחלו בתחומן. במקום להביט לאמת בעיניים, על תמונת המצב במזרח-התיכון שבו ישראל, שונה מסביבתה, מאויימת מכל עבריה, אותן מדינות מערביות נכנעות להמון המוסלמי המתפרע ברחובותיהן בהפגנות אנטישמיות.

במקום לראות את המציאות לאשורה - ישראל הקטנה, מותקפת מכל גבולותיה, נאבקת על ביטחונה ועצם קיומה כנגד טרור איסלאמי מזוויע - נוח למנהיגיהן להכיל את השקר, לגנותה ולהחרימה. חמאס זוכה להנחות רבות מצד המדינות ה"מוסרניות". הטבח שהמיט עלינו והקטל ההמוני בקרב אוכלוסיית עזה – אך ורק באשמתו – נסלחים על-ידי מי שמחפשים תמיד את האשם ביהודים ובמדינתם.

מול הצביעות העולמית, והבידוד באו"ם, מטרידה יותר מכל התפנית המתחוללת בצמרת המימשל בוושינגטון: מהזדהות מוחלטת עם המדינה היהודית, החולקת אותם ערכים עם האומה האמריקנית, מתמיכה צבאית ומורלית בנו - להנשמתו של חמאס, שאינו שונה במהותו, ברצחנותו, מדאעש. במשך שנים רדפה ארה"ב את בן-לאדן עד ששמה קץ לחייו. ואנו שואלים את הנשיא ביידן: במה סינוואר שונה מבן-לאדן? את חטופינו – כבר חמישה חודשים בגהינום - אי אפשר לשחרר במילים יפות, ב"נאום לאומה". תן לישראל לנצח!