ח"כ שרן השכל ממפלגת תקווה חדשה מסבירה בראיון לערוץ 7 מדוע ההחלטה לפרק את השותפות עם מפלגת המחנה הממלכתי אינה קשורה לפוליטיקה אלא למצב בו נתונה מדינת ישראל.

"אנחנו מאחלים המון בהצלחה לכחול לבן, ואני בטוחה שבעתיד נשתף פעולה. יש לא מעט פערים אידיאולוגיים בתפיסה המדינית והביטחונית שלנו. השמענו את הביקורת שלנו ולצערי יש קול מאוד גדול של ימין ממלכתי, ליברלי, שנחוש ועיקש בעמדות המדיניות והביטחוניות שלו, שקולו לא נשמע בקבינט המלחמה", אומרת השכל.

היא מחדדת ומוסיפה "אנחנו רואים מהלכים צבאיים שלא מובילים אותנו ליעדי המלחמה. לכן אנחנו מבקשים מקום מסביב לשולחן כדי להשמיע את העמדות האלה ולוודא שאנחנו נאבקים מאבק נחוש בחמאס ומשיגים את יעדי המלחמה".

השכל מודה שמתחילת המלחמה היו התנגשויות פנימיות בין שני חלקי כחול לבן סביב נושאים הקשורים ללחימה. "בתחילת השותפות היה ברור שיש לנו פערים אבל פתרנו אותם והשיח המדיני-ביטחוני לא היה כל כך על השולחן. ב-7 באוקטובר השיח הזה הפך להיות המרכז והמחלוקת הלכה וגדלה".

"אפשר לדבר על דברים שהיו לאורך הדרך ונוגעים בעיקר להצבעות שקשורות לנושא המדיני-ביטחוני. כחול לבן מגיעים מתפיסות מדיניות-ביטחוניות של מרכז, כשגדעון סער, זאב אלקין יפעת שאשא ביטון‫ ואני מגיעים מגיעים מימין מאוד אידיאולוגי. ברור שהיו התנגשויות. הפערים שנוצרו הביאו אותנו למצב שבו הבנו שהמחויבות שלנו הכי גדולה היא כלפי הציבור שלנו והמחויבות להשמיע את קולו - שלא נשמע", מציינת השכל.

פערים התגלו גם סביב נושא המדינה הפלסטינית. "יש פער גדול בנושא של מדינה פלסטינית וגם המשלחת לארה"ב לא הוסיפה לכך. בתוך המקום הזה שאנחנו מרגישים מחוייבים לעמוד על העקרונות שלנו, על האידיאולוגיה שלנו, על תפיסת העולם שלנו, הצעד שלנו היה הדבר הנכון לעשות".

"הכי נוח היה להישאר במפלגה שיש לה כרגע 40 מנדטים, הכיסאות בטוחים והתפקידים בטוחים. אמרנו שגם אם נשלם מחיר פוליטי קשה, אנחנו לא יכולים לעשות שקר בנפשנו, וחייבים לעמוד על תפיסת העולם שלנו. מדובר כאן בביטחון ישראל ובעתיד המדינה שלנו".

"אין לנו שום איבה ושום יריבות מול כחול לבן", היא מדגישה. "ביום שאחריף מדינת ישראל, תצטרך לעבור תהליך ריפוי משמעותי, כלכלי וחברתי וצריך להקים ממשלה אחדות רחבה, שתייצג את כלל העם. זה תהליך שיקום עמוק וארוך שיקיף את כולנו".

השכל מודה שלמרות שלמפלגתה יש עמדה ברורה לגבי ראש הממשלה נתניהו - היא סולדת מהשיח הקורא 'רק לא נתניהו'. "העמדות שלנו לגבי ההנהגה או נתניהו לא השתנו ולא ישתנו. השיח, על כן או לא נתניהו, אינו בריא. זו לא החלטה שלי אלא של כל עם ישראל. כשהוא יחליט מי הוא רוצה שינהיג אותו - נביע את עמדתנו ונגיד מה אנחנו חושבים. על כל הצדדים לקבל את הכרעת הבוחר בקלפי".

גם הקריאות לעריכת בחירות כעת, בזמן מלחמה, נראות לה מיותרות. "אני לא נכנסת לשיח הפוליטי כי הוא כרגע לא קיים אצלנו. הבנו שאנחנו חייבים להציב עמדה ותפיסה ברורה שתייצג את הציבור שלנו. אנחנו לא נכנסים לעניינים של בחירות או לא. בתום הקרבות, כשהחיילים שלנו לא ישלמו בחייהם, נדבר על בחירות ופוליטיקה".

כשנשאלה על אפשרות שמפלגתה תחבור לליכוד ענתה השכל, " אפשר להוריד את זה מהשולחן".