גנץ: "עלינו להגיע לתאריך בחירות מוסכם לקראת שנה למלחמה"דוברות

יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ התייחס במסיבת עיתונאים להמשך המלחמה ולמחאה האלימה אמש (שלישי) בירושלים, התייחס להמשך הלחימה וקרא לקביעת תאריך בחירות מוסכם.

בפתח ההצהרה אמר: "ביקשתי לדבר הערב, משום שאנחנו עומדים מול אתגרים אדירים בכל הזירות. דווקא בעת הזו, עם כל הקשיים – עלינו להתאמץ ולשמור על אחדותנו. לא לשים את המחלוקות בצד – לדאוג לנהל אותן באופן שיאפשר לנו להמשיך להילחם, ביחד".

"מה שקורה במסדרונות השלטון, ברשתות, ברחובות, מסוכן, וחייב להיעצר. אסור בזמן מלחמה לעגן חוק השתמטות. אסור לנהוג בחוסר רגישות כלפי משפחות החטופים, ונכון היה להיענות לבקשתן לבטל את פגרת הכנסת. אסור לערוך השוואות בין מפגינים לשונאינו. את אויבינו צריך להשמיד, לאחים צריך להקשיב. אסור לפגוע ביחסים האסטרטגים עם ארצות הברית. ואסור לנהוג באלימות ולא להישמע להנחיות המשטרה, שגם היא חייבת לנהוג באחריות ובאיפוק מירבי מול כאב ציבורי גדול. צריך לזכור מה עשו לנו אויבינו בשבעה באוקטובר ואסור לחזור לפילוג של השישה באוקטובר".

בהמשך פנה גנץ אל משפחות החטופים ואמר כי "אני מרכין את ראשי על כך שעוד לא הצלחנו להשיב אותם הביתה. אני מתבייש כשאני שומע את היחס של חלק מהציבור ונבחרי הציבור כלפיהן. ראש הממשלה חייב להתבטא בנושא באופן ברור, לחזק אותן, ולדאוג שכל חברי הקואליציה מתייחסים אליהן באופן הולם".

"מגיע להן לדעת שהחברה הישראלית לא נגדן אלא מאחוריהן. המשפחות חייבות לדעת שאנחנו עושים הכל, לילה ויום, כדי שיקיריהן ישבו איתן אולי, ובעזרת השם, כבר בליל הסדר כבני חורין. מולנו אויב אכזר, ואנחנו עושים הכל על מנת להצליח. אם תהיה הזדמנות, וצריך כל הזמן לקדם כזו. לא נחמיץ אותה. אסור שנחמיץ אותה. חבריי ואני לא נשב בממשלה, שלא תפעל באמת להשיב את החטופים. הרצון שלנו להחזיר אותם הביתה אינו נקודת חולשה, אלא מקור עוצמה. כשאנחנו מנהלים מלחמה מורכבת וארוכה כל כך, עלינו להסתכל על התמונה הרחבה. ויש לנו אתגרים רבים בכלל, ובימים אלו בפרט. יש מבחנים רבים שנידרש לעמוד בהם – ונעמוד בהם".

"בעת הזו, לצד הצורך הדחוף בהשבת החטופים, הצורך הביטחוני החשוב ביותר הוא לשנות את המציאות בצפון הארץ. בחמאס עוד נילחם שנים רבות. אי אפשר להשלים עם השארתם של תושבי הצפון הרחק מבתיהם. צה"ל עושה עבודה מצוינת, ופוגע קשות בחיזבאללה. עלינו להשלים את המשימה. המטרה שלנו צריכה להיות השבת תושבי הצפון לבתיהם בביטחון עוד בקיץ הזה. עלינו להקצות לכך את כל המשאבים – הצבאיים והמדיניים. עלינו לקיים את הברית שבין מדינה לאזרחיה".

עוד אמר: "לצד כל המאמצים, יש לנו הזדמנות להביא להיפוך אסטרטגי מול החמאס וכל מבקשי רעתנו ובראשם איראן. מי שמבקש להביא עלינו מלחמה אזורית - צריך למצוא את עצמו מול ברית אזורית. הברית האברהמית. הסכם נורמליזציה עם סעודיה, שישלב מעשה מדיני, תוך הקמתה של מנהלת בינלאומית של מדינות ערב לרצועת עזה, נמצא בהישג יד. הסכם כזה יכול להיות חלק מרכזי במאמץ להחלפת שלטון החמאס. אפעל ואתמוך בקידום הנושא באופן אישי כבר בשבועות הקרובים".

גנץ הוסיף: "אני מבקש להישיר מבט לציבור ולהגיד, שום הישג צבאי או מדיני לא יהיה שווה, כשאנו שומעים הורים שכולים שאומרים לנו - אם העם יתפצל, מות בננו היה לשווא. זו אמירה נוראה וכואבת. אסור לנו שהאמירה הזו תהפוך למציאות. עלינו לנשוך שפתיים, ולהתאחד. לשמור על עקרונותינו, אבל לשמור קודם כל על עמנו".

בנוסף קרא להקדמת הבחירות: "כדי שנשמור על האחדות ונצליח במשימות שניצבות בפנינו, הציבור חייב לדעת - שבקרוב, נחזור ונבקש את אמונו. שלא נתעלם מאסון השבעה באוקטובר ומה שקדם לו. לכן, עלינו להגיע לתאריך בחירות מוסכם במהלך חודש ספטמבר - לקראת שנה למלחמה. שוחחתי בשבועות האחרונים עם מנהיגים פוליטיים בנושא, כמו גם עדכנתי את ראש הממשלה, שאני מאחל לו בריאות והחלמה מהירה, ואמשיך איתו את הדיאלוג בנושא".

"מועד בחירות מוסכם כזה ישאיר לנו זמן כדי להמשיך במאמץ הביטחוני, וזה יאפשר לאזרחי ישראל גם לדעת שנחדש בקרוב את האמון ביננו. זה ימנע את הקרע בעם. אני מקווה, שאם נסכים על כך, כל מנהיגי הציבור הציוניים והאחראים יאפשרו ויצטרפו לממשלת החירום. מהלך כזה יגביר את האמון והאחדות בעם ובקרב לוחמינו, וגם ייתן לנו גיבוי בינלאומי עצום שכל כך נדרש".

"אסיים בתפילה לשלום לוחמינו שמחרפים את נפשם למעננו גם ברגעים אלו, ובתפילה לביטחון חטופינו ולשובם במהרה הביתה. אני אומר לכם החטופים – אנחנו פועלים ומצפים לשובכם. החזיקו מעמד. עם ישראל כולו איתכם. ועם ישראל ינצח".

בתגובה לנאום אמר יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד כי "מדינת ישראל לא יכולה לחכות עוד חצי שנה עד שהממשלה הגרועה, המסוכנת והכושלת בתולדות המדינה תלך הביתה".

"הממשלה הזו צריכה ללכת הביתה מוקדם ככל האפשר כדי שנוכל להחזיר את החטופים, להחזיר לביתם את המפונים, לנצח את החמאס ולוודא שמישהו מטפל במעמד הביניים הישראלי".

מפלגת הליכוד מתחה ביקורת חריפה על הנאום: "ברגע גורלי למדינת ישראל ובעיצומה של מלחמה, בני גנץ חייב להפסיק לעסוק בפוליטיקה קטנה רק בגלל התפרקות מפלגתו. בחירות עכשיו יביאו בהכרח לשיתוק, פילוג, פגיעה בלחימה ברפיח ופגיעה אנושה בסיכויים לעסקת חטופים. הממשלה תמשיך עד השגת כל מטרות המלחמה".

יו"ר הציונות הדתית השר בצלאל סמוטריץ' הגיב: "עת מלחמה וניצחון. לא עת לפוליטיקה".

יו"ר הימין הממלכתי גדעון סער הגיב כי "השר גנץ הוא שותף לקבינט המלחמה הכושל וחסר הרעיונות שקלע את ישראל למבוי סתום במלחמה".

"בדבריו הערב לא נאמר דבר לגבי הדרך לפתור את האתגרים: איך מכריעים את המלחמה בחמאס ואיך מחזירים את החטופים? מה חייב להשתנות בטיפול בסיוע ההומניטרי? מתי תשתנה המציאות בגבול הצפון ומתי יחזרו המפונים לבתיהם? בשביל סיסמאות חלולות אין צורך לכנס הצהרה חגיגית לתקשורת. שמענו כאלה מספיק".

יו"ר מפלגת נעם סגן השר אבי מעוז הגיב כי "דווקא בעת מלחמה האחדות של עם ישראל חשובה מאוד. לצערי, אויבינו מצפון, מדרום וממזרח צופים בכל הנעשה במדינה ומחככים ידיהם בהנאה. לצערי השר גנץ לא התעלה לגודל השעה. השר גנץ בהצהרתו הערב מרחיק את השגת יעדי המלחמה עליהם הוא חתום הכוללים את הניצחון על האויב העזתי ואת שחרורם של החטופים".

סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן הגיב גם הוא ואמר כי "דבריו של גנץ הערב לא מותירים יותר ספק: בבחירה בין הצלת מדינת ישראל לבין הצלת ממשלת האסונות של נתניהו – גנץ בחר באופציה השנייה – ולא בפעם הראשונה. כמה טרגי שמי שהתיימר להיות אלטרנטיבה לאיש שהביא עלינו את טבח ה-7 באוקטובר בחר לחזק את ממשלת האסון והחידלון. אזרחי ישראל ראויים ליותר מזה".