ח"כ מתן כהנא (המחנה הממלכתי), מפקד טייסת בחיל האויר לשעבר, מפרט בריאיון באולפן ערוץ 7 את נקודת מבטו על הצלחת בלימת המתקפה האיראנית במוצאי שבת.

"בראש ובראשונה תודה רבה לקב"ה על כל הסיעתא דשמיא", אומר כהנא. "יש אופרציה מטרפת שנוהלה ע"י צהל וחיל האויר בהצלחה פנומנלית של עצירת 95% מהמתקפה. התאמנו על זה שנים, עוד כשהייתי מפקד טייסת בעשור הקודם זה היה מוקד האימון – הבנו שהאיום הוא נחילי כטב"מים ונחילי שיוט שיגיעו לישראל, וצריכים לדעת לעצור אותם. פיתחנו תו"ל, התאמנו על זה ביום ובלילה ובכל מזג אויר. לזה נערכנו".

על הצטרפות מדינות נוספות לבלימת המתקפה האיראנית אומר כהנא "אם מדינת ישראל הייתה לבד זה היה נראה אחרת לגמרי. אני קובע שאם לא היה שיתוף פעולה עם ארה"ב ומדינות נוספות, כולל מדינות בסביבה, היינו ביום ראשון בבוקר מתעוררים לבוקר אחר לגמרי. בוודאי לא היינו עוצרים 99% מהמתקפה".

לדעת כהנא טוב עשתה ישראל שלא הגיבה מיד למתקפה האיראנית "יש תמימות דעים בין מקבלי ההחלטות שבשכונה בה אנו חיים, שכונה שמבינים בה רק כוח, חייבים להגיב על מה שאיראן עשתה".

"איראן הפגינה תעוזה יוצאת דופן. לשלוח מתקפה של מעל 300 חימושים למדינת ישראל מאדמת איראן זה משהו שאסור לעבור עליו בשתיקה. לגבי איך ומתי להגיב – צריך לעשות שיקולים אסטרטגיים. לא להיכנס לתגובה פבלובית ולשלוח לאיראן 300 מטוסי קרב מחר בבוקר בלי לדעת מה עלולה להיות התוצאה ומה תהיה ההשפעה על הבריתות האזוריות. צריך לעשות את זה בשום שכל".

על קריאותיהם של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לתקיפת נגד מיידית במתקני הגרעין באיראן אומר כהנא כי "זו אמירה שמעידה בראש ובראשונה על חוסר מקצועיות וחוסר הבנה איך נראית תקיפה באיראן, בטח כאשר מדברים על מתקני הגרעין".

"אני לא רוצה לדבר על תוכניות אופרטיביות, אבל תקיפות מהסוג הזה הן דבר שמתכוננים אליו הרבה מאוד זמן. יש להן השלכות אדירות מבחינת אחזקה, מלאי, מוכנות כלי הטיס. אפילו מה הטייס לובש כשהוא יוצא לכזו תקיפה, איזה אמצעים יש לו בכלי המילוט שלו כשהוא יוצא לתקיפה בה הוא עלול למצוא את עצמו על מצנח באזורים הכי קרים בגלובוס. יש לזה השלכות אדירות. לא יוצאים לתקיפה כזו מהיום למחר בבוקר", מוסיף.

לדעתו של כהנא, לישראל יש מגוון אפשרויות באמצעותן היא יכולה להגיב באיראן, ביניהן גם באמצעות המוסד והשב"כ. "לא אלמן ישראל. יש לנו יכולות אדירות, בין אם יכולות חיל האויר, יכולות קינטיות, יכולות סייבר, יכולות כאלה ואחרות של ארגונים שונים. אנחנו יכולים להגיב כלפי האיראנים במגוון אפשרויות. הדבר שאסור לעשות זה להגיב באופן אוטומטי שאתה לא יודע את ההשפעות שלו. צריכים לחשוב על הדברים".

ח"כ כהנא מדגיש את חשיבות הקואליציה הבינלאומית נגד איראן "במוצ"ש קיבלנו הדגמה כמה חשובה הקואליציה הבינ"ל, ואנחנו לא רוצים לפורר אותה. איראן היא לא בעיה רק של ישראל, היא בעיה עולמית, ואם נעשה משהו שיפורר את הקואליציה לא בטוח שאנחנו משרתים את האינטרסים הישראלים. צריכים לעצור ולחשוב. חייבים להגיב, לא באופן פבלובי. יתכן שהיה חלון הזדמנויות שפספסנו אותו, אבל מסתכלים קדימה".

בתחילת השבוע פורסמו ידיעות שונות כי בני גנץ וגדי איזנקוט דחפו לתקיפת נגד מיידית באיראן, ונתניהו היה זה שעצר את המהלך. לאחר מכן הוציאה לשכת ראש הממשלה הודעה רשמית שסתרה את הדיווחים הקודמים. ח"כ כהנא תוקף את לשכת ראש הממשלה: "אני נזהר בלשוני כי אני מכיר את האמת. יכול להגיד שאולי כהרגלם לשכת רה"מ פשוט רחוקים מהאמת כרחוק מזרח ממערב. הודעת לשכת רה"מ היא שקר מוחלט, זה מאפיין את כל התקופה האחרונה. בסופו של דבר בני וגדי הם מהשרים הניציים יותר בקבינט. אם היו מקשיבים לבני וגדי כנראה היינו מטפלים ברפיח כבר לפני חודשים".

עם זאת, ח"כ כהנא זוקף לזכות ראש הממשלה את הצלחת בלימת התקיפה האיראנית "תפיסת העולם שלי היא שאחריות היא מוחלטת ולא ניתנת לחלוקה, ולכן גם על ההצלחה של מוצ"ש צריכים להעריך מאוד את ראש הממשלה. אחריות היא על הכל – הצלחות וכישלונות. לא נשכח את האחריות המוחלטת והמלאה שלו על מה שהיה כאן בשבעה באוקטובר".

לגבי הסערה האחרונה בנושא מפלגת רע"מ ורשות התאגידים שפתחה בהליכי פירוק של עמותת 'סיוע 48' המזוהה עם המפלגה, אומר כהנא נחרצות "אין מקום בכנסת ישראל למפלגה שנמצאת בקשר עם עמותה שתומכת בטרור. אין מקום בכנסת ישראל ובטח ובטח אי אפשר לשתף בקואליציה מפלגה ששותפה ומממנת טרור".

לגבי הטענה כי הדברים היו ידועים בעת שבנט הקים ממשלה הנסמכת על מפלגת רע"מ, חוזר ומדגיש כהנא "אני יכול להעיד על עצמי. לו הייתי יודע את מה שיודעים היום הייתי עומד על הרגליים האחריויות כדי שלא תוקם ממשלה שנשענת על מפלגה שקשורה בעמותות שמממנות טרור. אז לא ידעו את זה".

"אני מזכיר – הליכוד עשו ככל יכולתם כדי למנוע את פסילת רע"מ מלרוץ לכנסת. הליכוד בנו על קואליציה משותפת עם מנסור עבאס ועל זה אמר סמוטריץ 'שקרן בן שקרן'. אני מפרגן לליכוד ואומר שאם הם היו יודעים את הדברים גם הם לא היו פועלים כפי שפעלו. אני לא חושב שמישהו ידע".

כהנא שב ומסכם "אין מקום למפלגה שקשורה בעמותות שתומכות בטרור בקואליציה. אין להם גם מקום בכנסת ישראל מבחינתי".