עם פתיחת מושב הקיץ של הכנסת מספר חבר הכנסת יצחק קרויזר בראיון לערוץ 7 על תכניות מפלגתו למושב הנכנס ומציב עמדה ברורה באשר להתנהלות המלחמה והתנהלות חברי קבינט המלחמה. זה או בן גביר או גנץ ועל נתניהו להחליט. זה לא הולך ביחד, הוא אומר.

התכניות למושב הקיץ רבות מבחינתה של מפלגתו, בעיקר כאשר מדובר בפגרה שלא הייתה פגרה של ממש לנוכח הלחימה בדרום וההסלמה בצפון, ובשל האירועים יקדמו חברי הכנסת של 'עצמה יהודית' חקיקה שעליה כבר הוחל לעבוד במושב הקודם ובמהלך ימי הפגרה.

קרויזר מציין בהקשר זה את חקיקת התמיכה הכלכלית במשפחות החטופים שעודם בידי חמאס ואלה ששוחררו, מה שחייב, לבד מהדאגה להעברת הכספים למשפחות, גם את מה שהוא מגדיר כתיקון עוול שנמשך לאורך שנים ביחס הכלכלי לפדויי שבי ממלחמות העבר. במקביל היה צורך להתאים את החקיקה למשוחררים מידי החמאס במערכה הנוכחית.

"בוועדת העבודה והרווחה יש התקדמות אדירה בנושא הזה. מדובר בחוק שלי יחד עם חברי הכנסת גלעד קריב וולדימיר בליאק. אנחנו כעת בעיצומו של המשא ומתן על גובה בסיס הקצבה ומענק ההסתגלות מהרגע שאותו שב חוזר לחיק משפחתו, כאשר ידוע שלצערינו יש רבים שחוזרים ומגלים שיש הרבה נרצחים בתוך המשפחות שלהם ויש מי מתושבי הדרום שגם אין להם בית לחזור אליו, ולכן עשינו התאמות בחוק ואני מקווה שעם תחילת המושב הזה נוכל לחוקק ולהביא בשורה גם לשבויי מלחמות עבר וגם לחטופים שיחזרו במהרה".

סוגיה נוספת שעליה יש לתת את הדעת היא תגמול שוטרים באזורי סיכון, ובהקשר זה מזכיר חבר הכנסת קרויזר את המענק הקיים לשוטרי מחוז ירושלים ובהתאם נכון בעיניו לבטא את הגיבוי של העם כולו לשוטרי ישראל, כפי שעושה זאת השר לביטחון לאומי, בעיקר אחרי שעם ישראל כולו ראה בעיניו את עוז רוחם של השוטרים שיצאו להילחם בשבעה באוקטובר, והדבר צריך לבוא ליד ביטוי במשכורות ומענקים, "כדי שיותר ויותר אנשים ייכנסו לארגון הנפלא שנקרא משטרת ישראל".

לדבריו החסם המרכזי כעת, לאחר תקצוב תשעת מיליארדי השקלים להעלאת שכר השוטרים והקמת המשמר הלאומי, הוא גיוס הכוחות לתוך המשטרה לאחר שהמשימה בתחילה הייתה לבלום את מגמת הנטישה של שורות המשטרה, מה שעלה יפה וכעת אוכלוסיות חדשות נכנסות למערך המשטרה כדוגמת פלוגת החרדים שהצטרפה למג"ב. קרויזר מציין כי מערכי המשטרה, מג"ב ושב"ס יוכלו בהחלט לתת גם מענה לגיוס צעירי המגזר החרדי למסגרות שאינן צבאיות, והשר בן גביר פועל לקידום המהלך וגרף המתגייסים ממגזרים שונים יילך ויעלה.

על האפשרות של הסלמה בקרב אזרחי ישראל הערבים במקרה של מלחמה בצפון, אומר קרויזר כי אכן השר בן גביר התווה מדיניות של היערכות לתרחיש של שומר חומות במקרה שכזה, ועם זאת הוא מציין כי ניתן לזהות שערביי ישראל בכללם אינם מעוניינים לשוב לתרחיש שכזה, "כתוצאה ממשטרה נחושה שפועלת יוזמת ודוחפת את עצמה לתוך האירועים, יוזמת ותוקפת ולא מחכה רק להגיב לאירועים. לכן כרגע אנחנו רואים שקט, למעט אירועים בודדים של הנפת דגלים בנגב ובגליל וקריאות שאנחנו רגילים לראות בעזה ובג'נין, אבל המשטרה השתלטה במהירות על האירוע הזה ואני מקווה שכך זה יימשך".

עוד נשאל חבר הכנסת קרויזר אודות התנהלות המלחמה והוא מבהיר נחרצות כי מפלגתו אינה מרוצה מהתנהלותה. "סברנו שצריך לנהל אותה אחרת לחלוטין, אבל השר בן גביר עשה מעשה מאוד נכון ציבורית פוליטית ומבצעית כשהסכים לצאת מקבינט המלחמה המצומצם לטובת האחדות, הרחבת השורות וכניסת גנץ ואייזנקוט, למרות שאנחנו במאה שמונים מעלות שונים מעמדתם".

"ברור שכולנו רוצים להשיב את החטופים, אבל הדרך שונה בתכלית. סברנו שאת רצועת עזה צריך היה מהימים הראשונים לבתר ולכתר, שצה"ל צריך היה לשלוט מהצפון ועד הדרום, כולל רפיח וציר פילדלפי. אין על כך ויכוח. יש לנו צבא חזק מאוד עם לוחמים ולוחמות גיבורים שראינו אותם גם בשבעה באוקטובר וגם בלחימה בדרום ובצפון וביהודה ושומרון. אפשר וצריך להפעיל את הצבא הזה אחרת. הוא צריך לקבל את הפקודה לנצח ולהכריע. בכך יש לנו חילוקי דעות קשים מאוד על הדרך שבה בני גנץ גדי אייזנקוט וגלנט נותנים את הפקודות למערכת".

מוסיף חבר הכנסת קרויזר וקובע כי ברור כעת לכל שהיועמ"שית תוקעת מקלות בגלגלי הממשלה, בדגש מיוחד על משרדו של השר בן גביר, אך הוא משוכנע שניתן להפעיל את הצבא אחרת.

"כאשר יש שר שנותן גיבוי, מתווה מדיניות, מפעיל את הלוחמים בצורה של יוזמה ותקיפות מול כל גילוי של הפרת סדר ואלימות, בוודאי בכל הנושא של טרור, אנחנו רואים את ערביי ישראל שלא מתקוממים ואנחנו לא באירוע של 'שומר חומות' שאליו היה קל להגיע, וזאת בזכות משטרה נחושה יוזמת והתקפית, וגם צה"ל, שהוא הצבא החזק ביותר במזרח התיכון, צריך לקבל את הפקודה להכריע ולנצח וכשמקבלים את הפקודה הם מנצחים מכריעים ומשמידים את האויב", אומר קרויזר ובהתייחס לטענה לפיה מפלגתו והימין בכלל מחפש אשמים בסביבת בני גנץ, הוא מזכיר כי גנץ אירח בביתו את אבו מאזן ותפיסתו היא שליטת פתח' או "ערבים מתונים" כלשהם ברצועת עזה, וכאשר זו המציאות ברורים חילוקי הדעות בממשלה.

"ראש הממשלה צריך לקבל החלטה, או בן גביר או גנץ. זה לא יכול ללכת ביחד. אם גנץ, אייזנקוט וגלנט לא יודעים לתת את הפקודה לנצח להכריע ולהשמיד, שיפנו את מקומם. לא יהיה ואקום. ישנם סער או ליברמן, יש אנשים במערכת שתפיסתם ציונית ויודעים לתת את הפקודות לצבא לנצח", אומר קרויזר הסבור כי על ראש הממשלה להעמיד את השר גלנט בפני שאלה אם בכוונתו להוביל את הצבא לניצחון והשבת החטופים או שהוא מבקש למצוא אלטרנטיבות חלופיות ברוח ימי ההתנתקות והעקירה מגוש קטיף. "המערכת צריכה להשתנות במאה ושמונים מעלות כפי שזה קורה בתוך המשטרה".