גרשון הכהן
גרשון הכהןצילום: אלעזר ריגר

האלוף במיל' גרשון הכהן מנתח בראיון לערוץ 7 את מהלכי הלחימה ברפיח ומציין את ההצלחה המרשימה שאליה מגיעים הכוחות הצה"ליים בגזרה זו, גם בהשוואה לתקדימים מהעולם וגם בהתחשב במגבלות ובאילוצים בפניהם נמצאת ישראל.

"ביקרתי באוגדה 162 לפני שבוע", מספר האלוף הכהן הקובע כי שם "מנהלים את העניין בצורה שמעוררת התפעלות. ההישג הראשון והחשוב ביותר, והוא חשוב יותר מחיסול גדודי חמאס שברפיח, הוא ההצלחה לנוע על מה שנקרא ציר פילדלפי לאורך הגבול עם מצרים, חשיפת מנהרות רבות שהעבירו את כל מה שפגשנו בלחימה ברצועת עזה מסיני ויצרו את הקשר עם מצרים. רוב הציר כעת בידי צה"ל. טנקים של צה"ל נמצאים באזור תל סולטאן עם קשר עין לשפת הים".

הוא מציין כי "העניין הוא לא רק הנוכחות למעלה על הציר אלא היכולת לטפל במנהרות מתוך השהייה שם. לחסום ולפוצץ וכל מה שיצליחו לעשות ראוי לברכה. הפעילות נעשית נכון, גם מצד הציפיות של האמריקאים. הם ציפו שנפעל באופן הכפוף לאילוצים ההומניטאריים ואכן צה"ל הצליח בפעילות מורכבת להוציא כנראה מעל מיליון מהאוכלוסייה האזרחית וזה הישג לכשלעצמו".

על הלחימה עצמה מוסיף הכהן ואומר כי "בלחימה ברפיח, שעדיין לא נכבשה, יש לצה"ל כמו בג'באליה הישגים בעליונות בכל נקודת מפגש וגם רלוונטיות מבצעית".

על מנת להבהיר את המושגים מוסיף הכהן ממד השוואתי ואומר: "אמות מידה מקצועיות השוואתיות יכולות לתת לנו הבנה עד כמה אנחנו צריכים לברך על מה שיש לנו. הרוסים בעשרה חודשי לחימה על העיר באחמוט שבאוקראינה, עיר של כעשרת אלפים איש, איבדו כארבעים אלף חיילים. לכן כדאי לראות שמול מערכת שבנתה את עצמה היטב לקרבות מסובכים, עם מערכת תת קרקע מסועפת ורב קומתית באורך חסר תקדים, גם אם צה"ל לא משבית את זה, הוא רלוונטי ופועל במענה מותאם לאתגר המבצעי".

"ברמה האסטרטגית העליונה אני מברך על כך שלמרות אזהרות מבית ומחוץ, מאנשים כאן בארץ ומהממשל, וגם אני אמרתי שצריך לחשוב מחדש על הכניסה, צה"ל חשב מחדש והביא תכנית מתאימה שנוצרה בפיקוד הדרום. זה ביטוי לעצמאות. עצמאות וריבונות באות לידי ביטוי מול התנגדות ולא מול עולם מאפשר".

בהתייחס למצרים אנחנו שואלים את האלוף הכהן כיצד מתנהלים הדברים כאשר ידוע שחשיפת המנהרות מהווה מבוכה עבור הממשל המצרי שככל הנראה היו בו מי שהרוויחו מהעניין, ועד כמה ישראל יכולה לפעול מול מנהרה שקצה אחד שלה נמצא בעזה וקצה שני במצרים, מקום בו לא ניתן לפעול צבאית.

הכהן משיב ואומר שאכן קיימת רגישות מול המצרים אך הדברים הועברו והובהרו בשיחות תיאום מול המצרים. "בפעולה במרחב יש קציני קישור שלנו שיודעים לדבר עם המצרים". עוד הוא מזכיר בהקשר זה את החייל המצרי שפתח באש וחוסל בידי כוח צה"ל והדבר בסופו של יום הובן גם בעיני המצרים שגם אם לא הכריזו על הבנתם את האירוע, זהו המצב.

לטעמו של הכהן למען שימורו של הסכם השלום עם מצרים חשוב שיהיה ברור שישראל עומדת איתנה על האינטרסים שלה. בהקשר זה הוא מזכיר את דבריו של האלוף עמוס ידלין שכמתאם המדיני של משרד הביטחון היו לו קשרים ענפים עם המצרים, ובאחד הימים שאל את הגנרל טנטאוו'י, שר ההגנה המצרי, מדוע מצרים נזקקת לצבא חזק כל כך, לצי שריון וחיל אוויר רחבים כל כך, ותשובתו של הגנרל המצרי הייתה שכל עוד ישראל חזקה אין לה ממה לחשוש מכיוון הצבא המצרי. גם כאן עמידה איתנה של ישראל מבהירה למצרים את כוחה, מה שישמר את השלום בין המדינות.

באשר למערכה ברפיח רואה הכהן את ההתנהלות כמהלך מוצלח וחכם, כזה הקוצר הצלחה בקנה מידה חסר תקדים. לזאת הוא מוסיף ומדגיש כי "אין אולימפיאדה להצלחות. מה שחשוב לנו הוא שזה מתאים לציפיות של מדינת ישראל וצה"ל, בהתאם למערכת האילוצים שאנחנו נתונים בהם ולפעולה יש רלוונטיות מבצעית ורלוונטיות אסטרטגית".