סגן אלוף (במיל') איתמר איתם, מג"ד גדס"ר ביסל"ח, מספר בריאיון לערוץ 7 על המלחמה המורכבת ברצועת עזה ועל השיקום שלו מהפציעה בקרב בג'באליה.

בפתח הריאיון הוא משחזר את הרגעים אחרי פצעיתו. אני מבין את תמונת המצב, אני מעביר דיווחים בקשר, הסמג"ד שלי תופס פיקוד, מתפנה אחורה - זהו. בשלב הזה מתחילים לטפל בי" אומר.

"ברגע שאני מרגיש שאני נושם ובסך הכל נראה לי שאני לא מאבד הכרה או משהו כזה אני די רגוע. גם קיבלתי תרופת הרגעה אז מהר מאוד נרגעתי לגמרי", מוסיף איתם.

מיד לאחר נחיתתו בבית החולים התקשר איתם לאשתו ובצאת השבת גם להוריו: "הם ידעו, אבל באמת ברוך ה' אני בסדר. נפצע לי בתקרית הזו עוד חייל ויש עוד חייל שעדיין מטופל אז אנחנו מתפללים לשלומם".

איתם מספר כי לא היה תסכול בפעילות בג'באליה למרות החזרה למקום אחרי שנטען כי הוא טוהר. "אנחנו לא מרגישים מתוסכלים. אנשים צריכים להבין, אנחנו גם מכירים את השטח. האזור הזה הוא מאוד מורכב, גם בצפיפות העירונית. זה שטח מאוד מאתגר ללחימה גם ברמת הביצורים התת-קרקעיים".

להערכתו יהיה צורך לשוב ולפעול באותו אזור גם בעתיד. "זה אויב שהאסטרטגיה שלו היא להיעלם בקרקע, להיעלם באוכלוסייה ולצוץ שוב - לכן טיפול יסודי ייקח עוד הרבה זמן".

"יש עדיין ארגונים ויש עדיין מחבלים והם יחזרו. אנחנו נצטרך לאורך הרבה זמן להמשיך ולקצור את הדשא הזה. אני חושב שהמודל הכי סביר הוא המודל של חומת מגן. אנחנו בעצם 20 שנה עסוקים בלהשלים את התהליך שהתחלנו אז".

איתם משתף באחת מהתובנות שלו מאז תחילת המלחמה. "כשאני מסתכל גם כאיש צבא וגם כאיש חינוך - אני אומר שצריך לא לחיות באשליות ולא לנהל מדיניות של אשליות או צבא של אשליות. עלינו לדעת מול מה אנחנו עומדים. להסתכל ישירות בעיניים, להאמין לאויבים שלנו, להאמין למה שהם אומרים, להאמין למה שהם מסוגלים".

כשהוא נשאל אם הצבא התפכח מהקונספציה שנטען שנכרך בה עונה איתם: "אני חושב שלחלק מהדברים ייקח עוד זמן לחלחל. קשה להגיד לאנשים לעשות שינוי בתפיסת היסוד שלהם. חלק מהם לא מסוגלים ולחלק זה ייקח זמן ושינוי של האנשים והמערכות. גם ההנהגה, ההנהגה הצבאית והביטחונית שלנו תצטרך לעבור שינוי. הכישלון הוא עמוק, לא טקטי, הוא לא כישלון בהתרעה ספציפית. יש פה כישלון עמוק".

לדבריו, ישראל נמצאת במלחמה קיומית מפני שהמיליציות השיעיות והאירניות השונות צופות לראות איך היא מגיבה למצב. "אם אנחנו לא נדע להכריע פה ולנצח באופן חד משמעי שהוא לא נתון לפרשנויות, אז אנחנו מזמנים עלינו את המתקפות הבאות".

כשנשאל אם יש לו כוונה להיכנס לפוליטיקה כמו אביו, איתם משיב: "אני לא שם. אני כן חושב שכמו כולנו, או הרבה מהאנשים, שאנחנו מבינים את סוגיית האחריות שמונחת לפתחנו. יש לי שישה ילדים, אני חושב מה אני משאיר להם ואיך אני עושה את זה. האם אני הולך בדרך של אבא שלי? תמיד".

עוד הוא מספר על היחסים עם אביו: "אנחנו מחליפים רעיונות, יש לו ניסיון עצום, הוא גם איש חכם, אז בוודאי. אגב, אני מתייעץ גם עם אשתי וגם עם אמא שלי - התובנות האלה הן לא רק צבאיות - אני חושב שכל מי שיש לו ראש ויש לו אמונה, יש לו מה להגיד היום".