באולפן ערוץ 7 התארח יו"ר 'ישראל ביתנו', חבר הכנסת אביגדור ליברמן, לשיחה על התנהלות הדרג הצבאי והפוליטי במלחמה ועל ההיערכות הפוליטית בימין. הביקורת על נתניהו רק מתחדדת בפיו של השר לשעבר.

כבר בפתח הדברים מתייחס ליברמן לאחריותה של איראן שלדבריו ללא מכה ניצחת מולה לא יהיה מענה לא לחיזבאללה ולא לחמאס. "מול כל החזיתות צריך רק דבר אחד, ללכת למקור שהוא איראן. בלי איראן אין חיזבאללה, ג'יהאד איסלאמי וחמאס".

"יש לנו שם הרבה הישגים טקטיים והפסד אסטרטגי מצטבר", אומר ליברמן. "שחקנו את ההרתעה שלנו לאפס", הוא קובע ומזכיר את הדיווחים במקורות זרים לפיהם ישראל חיסלה את עימאד מורנייה, רמטכ"ל החיזבאללה, מהלך שלא זכה לתגובה מצד חיזבאללה, בעוד כיום כל חיסול של מחבל זוטר בהרבה מוביל לתגובה חריפה לבד מאיחוד הזירות שעלה בידי האיראנים לבצע. "הם אומרים לנו שעד שאין הפסקת אש בדרום לא יהיה שקט בצפון, אותו דבר החות'ים בתימן וכך אומרים המיליציות השיעיות בעיראק ובסוריה. אנחנו חוטפים מכל כיוון. כלומר שכרגע ההרתעה שלנו נשחקה לאפס".

לטעמו של ליברמן המענה לטרור האזורי חייב להתחיל בהכנעת איראן וחיסול תכנית הגרעין שלה. "במצב שאליו הגענו, אם נסיים באותו מצב, האחרון יכול לכבות את האור. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לסיים את זה דרדלע".

את התבטאויותיו של נתניהו על הכרעת חמאס מגדיר ליברמן כקשקוש. "כשניצחנו בששת הימים אף אחד לא שאל אם ניצחנו או הפסדנו, לא היה צורך להסביר. האמריקאים התחילו את המלחמה מול היפנים במפלה הגדולה בפרל הארבור אבל כשהמלחמה הסתיימה אף אחד לא שאל מי הפסיד ומי ניצח. כך גם במלחמת פוקלנד".

על הלחץ הבינלאומי אומר ליברמן כי אין לו כל תלונה מול העולם שכן תשעה חודשי לחימה מול חמאס משמעותם כישלון בכל ניהול המערכה מעבר לכישלון השבעה באוקטובר. בדבריו הוא מזכיר את המשך נפילתם של חיילים במערכה בדרום לבד מכמאה אלף פליטים בארצם שעוד לא שבו לבתיהם ומאות אלפי בתים שנהרסו מהפגזות החיזבאללה שנמשכות באופן מדויק. ירי החמאס נמשך גם בסוף השבוע האחרון, והדבר, הוא אומר, לא יוכל להימשך.

באשר לטענה לפיה עסקת חטופים תוביל להרגעת הזירות כולן, אומר ליברמן כי האדם היחידי שעוסק בנושא והוא סומך עליו הוא ניצן אלון ולצידו אנשים ערכיים ומנוסים שעוסקים בנושא זה לאורך כל היממה, לצוות הזה יש להעניק גיבוי. הוא עצמו אינו מתיימר להכיר את כל פרטי העסקה שעדיין רחוקה מחתימה, אך לתפיסתו "אם נצליח להכריע את איראן כל הדברים האחרים יסתדרו מעצמם, כולל החטופים, ובלי זה שום דבר לא יסתדר למעט משהו טקטי לפרק זמן קצר".

"אין לנו המשכיות כמדינה בלי הכרעת איראן", אומר ליברמן הסבור כי פרשנים ואלופים לשעבר המתבטאים בסוגיה "עדיין תקועים בשישה באוקטובר. הם לא הבינו ולא הפנימו כל מה שקרה והם ממשיכים באותה קונספציה. אין להם מושג על מה הם מדברים".

"אנחנו לא מתגרים באיראן והאיראנים חצו כל קו אדום בחודשים האחרונים. בפעם הראשונה הם תקפו אותנו ישירות מאיראן, הם עשו איחוד זירות כולל, הם איימו עלינו שאם נתקוף בלבנון יתקפו אותנו שוב והם מתכוונים לכל מילה שהם אומרים. דו"ח סאב"א מראה שהם רצים את כל הדרך לנשק גרעיני וזה כבר לא רק תעמולה ישראלית. את שלב ההעשרה כבר פספסנו, והם כבר רצים לשלב העברת החומר לרש"ק. אנחנו חייבים למנוע את זה. כל מי שמדבר על בניית קואליציה בינלאומית לא מבין על מה הוא מדבר. קואליציה בינלאומית רק תפריע לנו ותפיל אותנו".

האם דבריו תואמים את דבריו הבלתי פוסקים של נתניהו? ליברמן מתנער מיידית: "הבעיה היא שהוא רק דיבר. כבר עשור עבר מאז שהוא הביא את השרטוט לאו"ם וסימן קו אדום. מאז הם עברו ארבע פעמים את הקו האדום, ומה הוא עשה חוץ מדיבורים? כלום".

לשאלת הבחירות, האם נכון לצאת אליהן כעת, אומר ליברמן כי מבין כל האופציות הגרועות הגרועה מכולן היא המשך כהונת הממשלה הנוכחית. בחירות הן אופציה גרועה אבל היא עדיפה לטעמו על האחרות, וניתן לעשות זאת במהירות, כפי שהדברים נעשו בצרפת. האם אינו חושש מהשיח המקוטב של לפני בחירות? ליברמן קובע כי "שיח רעיל נמשך בלי קשר לבחירות וזה לא ישתנה ובימים האחרונים זה שיסוי שמלווה על ידי שורת פוליטיקאים ואנשים נוספים. חייבים להחליף את הממשלה הזו שמובילה אותנו לחורבן בית שלישי".

על ההתארגנות הפוליטית בימין, אומר ליברמן כי אינו יודע אם אכן זו תוקם. "החיבורים צריכים להיות מדויקים ומדורים. יש לי ניסיון רע מהאיחוד בין ישראל ביתנו לליכוד, מה שגרם לנו להפסיד עשרה מנדטים. צריך להבין שבניגוד למתמטיקה שתיים ועוד שתיים זה לפעמים חמש, לפעמים שלוש ולפעמים שתיים. צריך למדוד את כל החיבורים והמטרה היא להשיג כמה שיותר מנדטים", הוא אומר ועל הדיווחים לפיהם הוא ובנט מתקוטטים על ראשות המפלגה שטרם קמה, אומר ליברמן כי מדובר בפייק ניוז חסר בסיס. החבורה כולה מצויה בקשר טוב ו"הכול לגופו של עניין".

"אנחנו צריכים להקים קואליציה ציונית בלי כל השוליים והמפלגות האנטי ציוניות" אומר ליברמן המציין שהסקרים מלמדים על הצלחה למפלגה שכזו, ואם יצורף אליה גם הליכוד ללא נתניהו ניתן להגיע לרוב של מעל שמונים מנדטים. לטעמו לא מדובר בחרם אלא בתוצאה של מי שנכשל ולא לוקח אחריות לכשל השבעה באוקטובר.

"הוא שגידל וטיפח את חמאס כל השנים, מאז שחרור השייח' יאסין וסינוו'אר, ומי שעמד על רגליים אחוריות נגד סיכולים ממוקדים של אנשי חמאס, מי שהזרים כסף קטארי לחמאס והמציא את המילה הכלה, ולכן הוא לא יכול להיות שותף", אומר ליברמן ועובר להמשך מבנה הקואליציה אותה הוא רוקם: החרדים בחוץ, עוצמה יהודית גם היא בחוץ מאחר והוא רואה בה ובציונות הדתית מפלגות משיחיות ללא קשר לציונות.

לדבריו הציונות הדתית, כחברה, היא הקבוצה האיכותית בישראל שנלחמת ברצועת עזה ואינו מבין איך נציגיהם הפוליטיים תומכים בחוק ההשתמטות ומונעים קיצוצים במשרדים לא נצרכים. ליברמן מבקש לערוך הפרדה בין אופיר סופר לבצלאל סמוטריץ' שלטעמו רוצה להשיב את ישראל לימי דוד ושלמה וחפץ להפוך את ישראל למדינת הלכה. בדבריו הוא מדגיש שאין כל סתירה בין לימוד תורה ותפילה לבין השתלבות בצבא ובעשייה.

על גיוס החרדים אומר ליברמן כי אין מי שניהל עם החרדים שיחות יותר ממנו, ו"בסוף הם תמיד מרמים, מגיעים לפשרה והם מורחים אותך ומרמים אותך". מאחר וכך הפתרון בעיניו הוא אחד: "מי שלא מתגייס לא ייכנס לקלבוש, אבל יהיה לו רישום פלילי, לא יהיה זכאי להטבות, לא למחיר למשתכן", אומר ליברמן ומציין כי זו תהיה הסנקציה כלפי כל מי שלא התגייס ממגזר אחר.

"לימוד תורה הא דבר מבורך ומכובד, אבל לא על חשבון המדינה ולא על חשבוננו. אין יותר תורתו אומנותו. זה דבר שאסור לתת לו זכות קיום", הוא אומר ומציין את ההשתלבות המוצלחת של בני הציונות הדתית הלומדים וגם משרתים. "אני אאפשר את מה שאני מאפשר לציונות הדתית גם לאחרים" אומר ליברמן המציין כי סביר להניח שרבים מבני המגזר החרדי ישתלבו במערך השירות הלאומי אזרחי לגווניו ולא בשירות הצבאי. "כשאני מדבר על גיוס לכולם אני מדבר על כולם כולל יהודים, דרוזים, מוסלמים, צ'רקסים, כולם".

ובחזרה לאירועי השבעה באוקטובר שתפסו את ליברמן בביתו עם שיחת טלפון מדוברו. הוא אומר שלא הופתע לנוכח אזהרות ברורות וכתובות שהעביר במו ידיו לראש הממשלה נתניהו, לרמטכ"ל איזנקוט ולראש אמ"ן הרצי הלוי בדצמבר 2016. "נתתי להם תרחיש מדויק, אחד לאחד למה שקרה בשבעה באוקטובר. אלפי מחבלים פורצים לישראל כובשים ישובים, לוקחים בני ערובה, תרחיש מדויק אחד לאחד אבל הם ביטלו את זה בהינף יד. זו קונספציה שעדיין שלטת".

לדבריו מעבר לנתניהו שאחראי לכשל בהיותו ראש ממשלה מזה שנים רבות, גם המטכ"ל כשל ונושא באחריות. על הטענות כלפיו שגם הוא לוקה בהצהרות רבות ובחוסר מעשים, כדוגמת התבטאותו על 48 השעות, אומר ליברמן כי מי שמנע את המהלכים שביקש לקדם הוא בנימין נתניהו שהמציא את מונח ההכלה. כך, אומר ליברמן, היה גם כאשר בג"ץ הורה להוריד את חאן אל אחמר והוא כשר ביטחון כבר הורה להיערך להריסה, גם אז הגיעה שיחת טלפון מנתניהו שדרש לבלום את המהלך.

ממפלגת הציונות הדתית נמסר בתגובה לדברי ליברמן בראיון: "ליברמן היה ונשאר סוכן כאוס, מתבשם מסקרים וממשיך לשנוא ולהשניא. זו לא תוכנית פעולה. האיש שהבטיח לחסל את הנייה תוך 48 שעות ולהפציץ את גשר אסואן ובפועל מכר את נשמתו והקים ממשלה עם תנועת אחות של חמאס ממשיך לפזר סיסמאות שווא אופוזיציוניות כדי להקים שוב ממשלה עם האחים המוסלמים".