פצועים מיידויי אבנים לעבר יהודים בשער שכם

שלושה בני משפחה נזקקו לטיפול רפואי לאחר שרכבם נרגם באבנים. המשטרה מחפשת אחרי התוקפים.

ערוץ 7 , ט' באב תשפ"א

פצועים מיידויי אבנים לעבר יהודים בשער שכם-ערוץ 7
שוטרים בשער שכם. ארכיון
צילום: חזקי ברוך

כוחות משטרה ומשמר הגבול פעלו בסמוך לשער שכם בירושלים בעקבות הפרת סדר שכללה יידוי אבנים לעבר כלי רכב שחלפו במקום.

כתוצאה מכך נגרם נזק למספר כלי רכב ונפצעו שלושה בני משפחה שנזקקו לטיפול רפואי.

במקביל, בשכונת א-טור שבמזרח ירושלים ארעה הפרת סדר שכללה יידוי אבנים לעבר כלי רכב וכתוצאה מכך שמשת הרכב התנפצה והנהג נפגע קלות בידו.

בפעילות כוחות מסתערבים של משמר הגבול בשכונה, נתפס חשוד "על חם" בעת שיידה אבנים לעבר כלי רכב חולף. החשוד שנעצר הועבר לחקירה במשטרה.

ערביי ירושלים זעמו לאחר שלמעלה מ-1,600 יהודים התפללו היום (ראשון) בהר הבית לרגל תשעה באב.

התנועה האסלאמית ורע"מ פרסמו הודעת גינוי בה נאמר: ''מזהירים מפריצת מתנחלים וחברי כנסת למסגד אל אקצא ומהפרות הסדר החמורות שעלולות להביא למלחמת דת באיזור. לא נקבל תפילות ושירת התקווה ברחבות המסגד שבבעלות איסלאמית מלאה בכל ה-144 דונמים שלו''.

בכירים ברע"מ תקפו את חברי הכנסת מימינה שעלו להר הבית, יום טוב כלפון ועמיחי שיקלי, ואמרו כי ''מי בקואליציה שמאפשר כניסת חברי כנסת מסיעתו לרחבות מסגד אל אקצא כדי לקבל נקודות זכות בציבור שלו, שלא יצפה מאיתנו להתחשבות והבנה''.

גם חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת תקף בחריפות את הנחיית ראש הממשלה נפתלי בנט להמשיך בעליית יהודים להר הבית בתשעה באב.

בחשבון הטוויטר שלו כתב טיבי: "'ממשלת השינוי' נכנעה לימין הקיצוני בכל דבר, כולל כיבוש ירושלים, קריאת 'מוות לערבים' והפגנות בעד 'בנייה מחדש של בית המקדש'''.

טיב גם רמז להתפרעויות שעשויות להתרחש כתוצאה מתפילות היהודים בהר הבית, ''זו הפרה של הסטטוס קוו ההיסטורי. הם אחראים באופן מלא לכל מה שעלול לקרות היום''.

ח"כ איתמר בן גביר השיב לאיומי רע"מ ואמר, "השותפים של נפתלי בנט מנסים להנדס את התודעה הציבורית ולומר שהם השולטים בהר הבית בגלל כיפה מזהב. זה פשוט בלתי נסבל לשמוע אותם מאיימים נגד עליית יהודים ושירת התקווה בהר הבית, המקום הכי קדוש בו שכן בית המקדש של העם היהודי".

"בכל מדינה נורמלית, חברי כנסת שהיו מאיימים ככה היו מגורשים מכאן, אבל רק בישראל הם לא רק חברי כנסת, אלא גם חברי הקואליציה של הממשלה הרעה. בושה", דברי בן גביר.

למעלה מאלף יהודים עלו היום (ראשון) להר הבית לרגל צום תשעה באב, יום חורבן בית המקדש.

החל מהשעה שבע בבוקר מתאפשרת כניסה להר בליווי צמוד והדוק של המשטרה. בין העולים: חברי הכנסת עמיחי שיקלי ויום טוב כלפון מסיעת ימינה.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, קיים הערכת מצב בהשתתפות השר לביטחון הפנים ומפכ"ל המשטרה בנוגע לאירועים בהר הבית. בנט הנחה להמשיך בעלייה מסודרת ובטוחה של יהודים להר, תוך שמירה על הסדר במקום. ראש הממשלה מקבל עדכונים שוטפים ויקיים הערכות מצב נוספות בשעות הקרובות.

ערבים התפרעו לפנות בוקר ויידו אבנים לעבר כוחות המשטרה בהר הבית. השוטרים נכנסו אל מתחם ההר ופיזרו את המהומות ללא עצורים.

ח"כ עמיחי שיקלי (ימינה) שעלה הבוקר (ראשון) להר הבית יחד עם מאות יהודים, אמר לערוץ 7: ''בעיניי זה חשוב מאוד, זה שריד המקדש, הסמל הלאומי הכי מובהק שיש לעם ישראל. זה הרבה מעבר לעניין דתי, סגירת מעגל היסטורית. זו סגירת מעגל מול הרומאים. הפעם ביקשנו שבועיים מראש ואישרו לא בקלות אבל אישרו בסופו של דבר''.