הרב יונה גודמן - חינוך מהבית פרק 12

בפינתו השבועית מזמין הרב יונה גודמן אותנו, ההורים, לבחון יחד כיצד אנו פועלים עת הילד מנמק בקשה שלא נראית לנו, בטיעון "אימא, אבל לכל האחרים מותר!".

לדברי הרב גודמן, משפט זה ומשפטים דומים, לעיתים קרובות מביא הורים לוותר על עקרונותיהם. זאת בין מחשש לחרוג מ(חוסר) הקו של הורים אחרים ובין מחשש שבכך ילדינו ייהפך לחריג בחברתו.

הרב יונה מציע להורים להקשיב בלב פתוח לבנם או לבתם ולנימוקיהם, אך אם דבריהם לא שינו את עמדתכם מסיבות ענייניות, לא להתבייש לדבוק בדעתכם. זאת – לטובתם, חרף עמדת הורים אחרים בקהילה. לדבריו, מותר לגלות הזדהות עם הרצון של ילדיכם, ואמפתיה עם התסכול שנוצר עקב סירובכם, ובכל זאת לדבוק בעמדתכם, כחלק מגישה הורית בריאה שאינה רצה להתיישר לפי העמדה הכי ליברלית שבין הורי השכבה.

הרב גודמן מציע להורים לשקול לכנס את הורי הילדים בגיל בנם, לשם החלפת דעות ותיאום עמדות. זאת לא כדי לקבל מהם אישור על פועלכם, אלא כדי לחזק אותם שיאמצו קו דומה, ובאופן זה יקל על כל הילדים שידעו שגם אחרים אינם 'יוצאים' לפעילות המדוברת. בדבריו הוא מדגיש שאין להיבהל מכך שתמיד יהיו מספר הורים שיתנגדו לגבולות שלכם, ובנימוק (הצודק) שמדובר בילדים טובים, ינסו להציע לוותר על גבולות וכללי התנהלות.

לדבריו, כלל הברזל של החכם מכל אדם: "חוֹשֵׂךְ שִׁבְטוֹ שׂוֹנֵא בְּנוֹ" נכון אף כיום.