חינוך מהבית עם הרב יונה גודמן - פינה מספר 10

האם מתפתחת 'מלחמת אחים' בתוך הציונות הדתית? מהקשבה לדברי הרב יונה גודמן, עולה התשובה המפתיעה: "הלוואי!!"

את פינתו השבועית בנושאי חינוך פותח הרב יונה בתיאור ה-"פוליטיקה של זהויות' שמתפתחת בעולם בכלל ובחברה הישראלית בפרט. לדבריו, במקום לחלוק על דעה, חולקים על קבוצה. די לזהות את האחר כ-"שמאלני" או "חילוני" (ולהיפך...) כדי להחליט שמגמתו היא להזיק למדינת ישראל וליהדותה. הרב יונה מציע לנו לזכור, ואף לחנך את ילדינו, שאף קבוצות אחרות פועלות למען מה שנראה להם טובת האומה, וכי ראוי על כן להקשיב ולכבד אותם, אף אם חולקים על דעתם.

לדברי הרב יונה, תופעה זו החלה להתגלות לאחרונה גם בתוך הציונות-הדתית, ואף בתוכה הוא מזהה סימנים של הכללות גורפות כלפי בתי מדרש או רבנים, בלי לזכור שיש מקום להקשיב ולכבד כל אחד, אף אם חולקים נחרצות על דעתו ודרכו. יסוד זה הוא לדבריו מפתח לחינוך בריא לילדינו, ומפתח לחברה בריאה בה מעריכים רבנים ובתי מדרש שונים, יונקים מהם את שראוי וניתן, למרות שבתחומים מסוימים אולי חלוקים עליהם. זאת עוד: לדבריו, בזכות בעלי הפלוגתא שלי, דעתי נעשית מדויקת יותר ומבוררת יותר.

את דבריו מסיים הרב גודמן בתזכורת שעלינו לזכור מהי באמת "מלחמת אחים". לדבריו, זהו מצב בו אני אולי נאבק עם דעתו של אדם, אך אני זוכר תמיד שהוא אחי, שאותו אוהבים ושביחד צועדים.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7