כפר עזה
כפר עזהצילום: אדי ישראל, פלאש 90

ההיסטוריון הצבאי אל"מ במיל' משה גבעתי מציג שורה ארוכה של שאלות סביב אירועי השבעה באוקטובר ונשמע שהוא בין הבודדים שמוכנים להביע בקול רם את החשש מקונספירציה של ממש שהובילה לטרגדיה הלאומית שחווה העם בישראל.

"אני לא יודע מה בדיוק היה ואני יודע שעדיין לא נעשה תחקיר ועדיין לא הוקמה ועדת חקירה, אבל יש כל כך הרבה שאלות כמו איפה היה השב"כ ואיפה היה אמ"ן. לא יכול להיות שהיה אירוע כזה והשב"כ לא ידע. אם השב"כ כן ידע ולא טרח לעדכן את ראש הממשלה זה אומר שמישהו כאן עשה כל מאמץ כדי להסתיר ואני לא מוציא מכלל אפשרות שהייתה כאן קונספירציה כלשהי", אומר גבעתי ומבהיר כי אינו יכול לקבוע מיהו האדם המסוים שעמד מאחורי קונספירציה שכזו, "אבל לא יכול להיות שהשב"כ שיודע על כל מקום בעזה וברחבי הארץ איפה כל מבוקש נמצא ויודעים לעשות לו סיכול ממוקד, ודווקא בבוקר השבעה באוקטובר לא יודעים כלום ומתרחשת הקטסטרופה הזו".

גבעתי מגיע משאלתו זו למסקנה מהדהדת ולפיה "מישהו רצה שראש הממשלה ואולי הרמטכ"ל לא יידעו, וזה מוביל אותי למחשבה שיכול להיות שהייתה כאן קונספירציה. אני לא יכול להוכיח את זה, אבל השכל הפשוט והישר אומר שלא יכול להיות שהשב"כ יודע כל כך הרבה ודווקא בשבעה באוקטובר הוא לא ידע כלום והיו שם עיוורים לחלוטין".

לשאלתו זו מצטרפות עוד שאלות נוספות שגם אותם מזכיר אל"מ במיל' גבעתי: "יש עוד הרבה שאלות. לדוגמא, כשבודקים עדויות של קצינים ואנשים מגולני רואים שהם קיבלו הוראה שלא לנוע על ציר המערכת. מי נותן הוראה כזו ולמה? המשמעות היא שמישהו ידע. אם ראש השב"כ טרח להוציא צוותי 'טקילה' שנועדו למנוע פיגוע בזמן מיידי, איך יכול להיות? איך יכול להיות שב-6:29 מדינת ישראל מופתעת, כולל ראש הממשלה. זה לא מסתדר לי".

על דבריו אלה אנחנו שואלים את גבעתי אם אכן יכולה להתקיים קונספירציה שכזו כאשר נדמה שצריכים להיות לה שותפי סוד רבים מאוד שיסכימו ביניהם להתעלם מכל כך הרבה התראות בכל כך הרבה רבדים.

"כשהתחיל התמרון ואני לא בקי בכל הפרטים, תודה לאל הצבא מצליח לשמור על איפול ואנחנו לא יודעים מה קורה, אני אומר שזה פשוט לא מסתדר לי. לא צריכים להיות הרבה שותפים. מספיק שיש כמה בעלי עניין שיש להם עניין למוטט את המדינה או הממשלה, לדוגמא אהוד ברק. אין לי הוכחה מובהקת, אבל הוא וראשי המחאה ידעו להגיד כל מיני דברים שמאיפה הם ידעו אותם כמו הדיבור על גופות צפות בירקון. יש כאן שאלה אם הוא התכוון לנחל הירקון או למתקן המודיעין הסודי ביותר של אמ"ן בעומד עזה שלא ידעתי שקוראים לו ירקון".

עוד מזכיר גבעתי את הכתבה שפרסם בן כספית על יחידה 8200 ומפקדה, והוא מציין כי הוא אמנם "לא סובל את בן כספית והדעות שלו, אבל הוא ראיין אנשים ושמע דברים. משהו פה לא מסתדר. זה לא יכול להיות".

על התמקדותו דווקא בתרומתו של אהוד ברק שיתכן והיה לה קשר ישיר לאירוע, אומר גבעתי כי נכון "לשים לב להשפעה שלו על תנועת המחאה. גם בימים האחרונים אנשי המחאה מגלים בקיאות, הוא מעודד אותם, הוא פרסם בטוויטר שבח ועידוד להם ואומר להם שאין מנוס מלהפיל את הממשלה. הקנאה החולנית שלו נגד נתניהו מעבירה אותו על דעתו. אני מגדיר אותו כמשיח שקר שמצליח כמו שבתאי צבי בזמנו לגרור אחריו אנשים מטורללים שנשמעים להוראותיו. הוא היה כאן רמטכ"ל, שר ביטחון וראש ממשלה והוא רוצה שהמדינה תתמוטט כדי שיבואו אליו ויבקשו שיציל אותנו ויתפוס את השלטון".

גבעתי מדגיש כי כל דבריו אינם אלא בחזקת הנחות בלבד שאין לו יכולת להוכיח אותם, אבל "אני מכיר את הבן אדם מצוין. עבדתי תחת פיקודו גם כאיש קבע וגם כמח"ט חברון ומפקד מרחב יהודה ובמילואים הייתי המתעד שלו מטעם המחלקה להיסטוריה. הייתי אתו בהרבה רגעים אינטימיים ומדובר באדם שיודע לחשב חמישה מהלכים קדימה, הרבה יותר מאחרים שאני מכיר. לכן אני אומר שהוא הצליח לטרלל אנשים הרבה לפני השבעה באוקטובר. הוא זה שעמד מאחורי ההפגנות בבלפור והוא זה שהסית את אותה קבוצה של ראשי המחאה. משהו לא מסתדר לי".

"אין לי הוכחה. כדי שתהיה לי הוכחה אני צריך מסמכים, אבל עצם ההתבטאויות שלו והעמידה שלו מאחורי המחאה גם בימים קשים אלה, ואין לו בעיה לעודד מחאה מול הכנסת ובקפלן, מביא אותי למחשבה שהוא והחבורה שעומדת סביבו נמצאת מאחורי העניין הזה", אומר גבעתי.

ומה באשר לכל אותה קצונה בכירה שהעלימה עין מההתראות והאזהרות? האם הכול מונח על כתפו של אהוד ברק וכולם רק נסחפים אחריו? "היה ראיון עם אילן שילוח, הפרסומאי שמשקיע מאות מיליונים במחאה. לחבורה הזו יש טענות שגנבו להם את המדינה. סליחה, אני גנבתי את המדינה? לחמתי כל חיי בשביל המדינה הזו? אבל ראה מה הם מעוללים למדינת ישראל. ברק אסף סביבו אנשים, תדרך אותם והוא שעומד מאחוריהם גם היום ומעודד אותם ואין לי ספק שהאיש הזה רוצה להוליך אותנו לחורבן. לא סתם הם מכנים את ראש הממשלה ראש ממשלת החורבן ומגדירים את האירוע כטבח נתניהו".

באשר לסיכוי שהדברים ייחקרו ויתבררו, כאשר ספק אם ניתן למצוא מסמכים שיוכיחו את דבר הקשר שנועד להביא לחורבן המדינה ונראה לכאורה שכל עוד אין מסמכים קיימת רק אווירה שגלשה אל מעבר למקובל ולא מערב לכך, על כך אומר אל"מ במיל' גבעתי כי הדברים תלויים בזהות "מי שיחקור את היום שלפני ולא היום שאחרי".

"הבעתי את דעתי שאני לא סומך על שום ועדת חקירה שתקום מטעם הממשלה או הכנסת. יצטרכו למצוא גוף מנותק מכל אלה והוא שיחקור. בדקתי את הנושא גם במדינות אחרות ולא רק בישראל. יש אפשרות להקים גוף מומחים לא תלויים שאינם קשורים פוליטית. יש מספיק מומחים בישראל, מזרחנים, אנשי צבא, היסטוריונים שמישהו, אולי מבקר המדינה, ימנה אותם לחקור מה קרה כאן. יגידו שזה לא הזמן לחקור כי כעת נלחמים ואנחנו מתקרבים למערכה בצפון, שאני מקווה שתיפתח בהקדם, אבל מישהו יצטרך לחקור את האירועים האלה. אני מקבל את הגישה שבשעת מלחמה יש בעיה לחקור כי אז אנשי הצבא במקום להתעסק במשימות הצבא יעסקו עם עורכי הדין שלהם לבדוק מה הוא תרם לעניין הזה".

"אם תקום ועדת מומחים של גוף לא שלטוני ולא פוליטי והוא שיבדוק אני מקווה שניתן יהיה להגיע לחקר האמת", אומר גבעתי ומוסיף כי "זכותו של הרמטכ"ל להשתמש במנגנון התחקיר שהצבא יודע לעשות אותו ויש פקודות ברורות לשם כך, אבל לא כרגע, כי הוא לא יוכל למנות קציני צבא בכירים שהיו גם הם קשורים למה שקרה לפני השבעה באוקטובר. אנשים ששירתו והיו ראשי ממשלה, שרי ביטחון, רמטכ"לים ואלופים בעשרים השנה האחרונות לא יוכלו להתעסק' בשום חקירה כי הם קודם כל ינסו לטשטש את המעורבות שלהם עצמם".

באשר לראש אמ"ן, האלוף חליוה, חוזר גבעתי על עמדתו שנאמרה כבר בעבר ושותפים לה גם אחרים ולפיה הוא אינו מתאים לתפקידו. לתפיסתו היה עליו ועל אלוף פיקוד הדרום להתפטר מתפקידיהם על אף שהם עושים עבודה צבאית טובה במערכה עצמה, "אבל הם היו שם. אני לא בדעת יחיד בכך".

הועדה שתתחקר את האירועים בצבא צריכה להיות, אומר גבעתי, ועדה בלתי תלויה ולא כזו שתמונה על ידי הרמטכ"ל עצמו. "עיינתי בכובד ראש בדו"ח וינוגרד על מלחמת לבנון השנייה. הוועדה הזו עשתה עבודה יוצאת מהכלל והדו"ח שלה מאשים את דן חלוץ, את אולמרט, והאנשים הללו בלי בושה משמיצים את ביבי ואת צה"ל. אני קורא לציבור לקרוא את הדו"ח של הוועדה שקובעת במפורש שהם נכשלו במילוי תפקידם ועכשיו הג'נטלמנים האלה מדברים במפורש מעל כל במה ומשמיצים... קצת צניעות".

לדבריו "מי שנכשל ב-2006 לא יכול לבוא בטענות לראש הממשלה הנוכחי ולפיקוד הנוכחי. זו פשוט חוצפה. הם גם מנסים לרפות את ידי הצבא והממשלה ולהגיד שהם נכשלים ולא לוקחים אחריות. סליחה, אתם נכשלתם, שבו בשקט".