"חינוך מהבית" עם הרב יונה גודמן - פינה 14

הרב יונה גודמן מסביר בפינתו השבועית בנושאים של חינוך ביתי – על התכונה החדשה של תוכנת הוואטסאפ. תכונה שמאפשרת לכוון את הוואטסאפ באופן שכל הודעה או תמונה שנשלחות בו, תתאדנה ותעלמנה מעצמן לאחר פרק זמן קצר.

הרב יונה מצטט את ההסבר שהציע מנכ"ל מטא (לשעבר: "פייסבוק"), מרק צוקרברג, שאמר כי "בימינו, דברים אינם צריכים להישאר לנצח". לדברי הרב יונה, התכונה החדשה עצמה עלולה לשמש בני נוער שמבקשים לשלוח דברים לא צנועים וחפצים שאלו יתאדו מהר. ברם, הוא מעדיף להתבונן במשמעות נוספת, עמוקה יותר.

לדעתו, התכונה החדשה בוואטסאפ לא רק מבטאת אלא גם מקדמת תרבות הרואה את הכל כארעי. את הכל אפשר להחליף, ואין צורך במאמץ לתקן. כך ביחס לחפצים (מישהו הלך לאחרונה לתקן נעליים אצל הסנדלר או למסור רדיו לתיקון את חשמלאי?) וכך הדבר גם ביחס לעולמות רוחניים של הפרט והכלל. לדבריו: "האם זוגיות זה גם דבר ארעי שצריך לרוץ ולהחליף נוכח הבעיה הכי קטנה? האם בתהליכים אישיים צריכים להסתיים בהצלחה מהירה אחרת נוותר עליהם?"

לדעת הרב יונה, התכונה החדשה של וואטסאפ מחדדת לכולנו את הצורך לחנך במודע לעמל, למאמץ למרות שחווים לפעמים כישלון, להתמדה ולערכים נוספים שהתרבות העכשווית מרדדת.